top of page

MIKROtaktyka #38 - podsumowanie tygodnia.


Jeśli mielibyśmy porównać dzisiejsze MIKROtaktyczne sytuacje z menu dobrej restauracji możnaby powiedzieć, że zaserwujemy na przystawkę podamy dwa bardzo proste dania wykonane na nieziemsko smacznym poziomie. Będą one jedynie przedsmakiem głównego dania. Wykwintnego specjału szefa kuchni. Lubicie kuchnie włoską? Zapraszamy do analizy razem z QC!

________________________

Mohamed Salah (Liverpool FC) vs Watford.

Umiejętność: Ochrona piłki.

Koncept: zdobycie pozycji przed otrzymaniem piłki.


Pierwszą sytuacją, która wywarła na nas wrażenie to akcja bramkowa Mo Salaha (nie jedyna w tym meczu...). Akcja jako całość z każdym jej elementem wykonanym na doskonałym poziomie. Ochrona piłki, bo o niej będziemy pisać, to umiejętność indywidualnego utrzymania się przy piłce pod presją rywala, zabezpieczenie jej przed stratą. Ochrona piłki to również "ustawienie sobie rywala". Ten Drugi typ ochrony zobaczycie w poniższym fragmencie, w którym Salah, przed otrzymaniem piłki wchodzi w kontakt fizyczny z rywalem próbując zyskać przewagę pozycyjną.

Często obserwujemy ten element, a właściwie jego brak u młodych adeptów piłki nożnej, którzy są tak skoncentrowani na piłce, że zapominają "zająć" się zbliżającym rywalem, w efekcie czego nawet mimo przyjęcia piłki rywal za moment z łatwością wchodzi w jej posiadanie. Wracając do Egipcjanina widzimy, jak umiejętnie przestawia sobie większego i silniejszego przeciwnika otrzymując piłkę. Wykorzystuje do tego ramię i postawną nogę, bliższą rywalowi tworząc z nich barierę ochronną w dostępie broniącego do piłki. Takie działanie sprawia, że przeciwnik jest dalej od piłki, nie ma jej w bezpośrednim zasięgu, co sprawia, że zagrożenie interwencją obrońcy spada.

Obniżenie środka ćiężkości i wejście między rywala, a piłkę powoduje, że Salah otrzymując piłkę przyjmuję ją "bez przyjmowania" obracając się z obrońcą na plecach. O nieprzyjmowaniu w przyjęciu piłki pisaliśmy o ostanim wydaniu MIKROtaktyki (KLIK!). Ochrona piłki to podstawowa umiejętność w pracy z młodymi zawodnikami. Więcej o jej konceptach dowiesz się z QualitasCoach cz.3!

________________________

Mohamed Salah (Liverpool FC) vs Watford.

Umiejętność: Ochrona piłki.

Koncept: zdobycie pozycji przed otrzymaniem piłki.


Piłka otwarta, na właśnie czym jest piłka otwarta. Zanim skupimy sie na analizie meczowej sytuacji najpierw chcielibyśmy wytłumaczyć jak rozumiemy koncept piłki otwartej. Jest to w naszym patrzeniu na piłkę nic innego jak wsparcie zdobywające, gdzie na poziomie ogólnym rozróżniamy dwie sytuacje - Tworzenie Szansy Strzeleckiej i Każdą Inną.

W TSS zawodnicy bez piłki którzy są w okolicy linii obrony przeciwnika powinni obserwować zawodnika z piłką. Jeżeli piłka jest otwarta (czyli zaw. z piłką ma miejsce) to jest to sygnał do tego by reszta wbiegała za linię obrony. Jeżeli piłka jest zamknięta (zawodnik z piłką jest presowany) to jest to sygnał do tego by reszta dała mu wsparcie utrzymujące (zbiegnięcie trochę niżej). Już nie wbiegamy za linię obrony. Chcemy się utrzymać przy piłce.

Płynnie przechodząc do sytuacji z meczu Premier League możemy wyróżnić moment moment dobrej identyfikacji przez Marcusa Rashforda braku presji ze strony przeciwnika na Victora Lindelofa, środkowy obrońca MU, również dobrze zidentyfikował(przed zagraniem podnosi głowę aby upewnić się co do swojej decyzji) moment gry i gotowość swojego partnera do wbiegnięcia za plecy obrońców, co finalnie zakończyło się zdobyciem bramki. Koncept piłki otwartej naszym zdaniem dotyczy każdego zawodnika na boisku, jaki również wystepuje zarówno w ataku pozycyjnym jak i szybkim.

Na koniec chcieliśmy Was zostawić z pytaniem, czy linia obrony Leicester City prawidłowo zidentyfikowała piłkę otwarta u przeciwnika? Jesli nie to jakie działania powinni podjąć poszczególni gracze popularnych „Lisów”? Bronienie tego, co za nami, a także przestrzeni przed sobą to kluczowy element naszej filozofii gry w obronie, niezależnie od kategorii wiekowej, w której pracujemy. Zapraszamy Cię do zapoznania się z naszymi pomysłami w 2-godzinnym webinarze. Więcej o nim dowiesz się tu: qualitascoaching.org/post/gra-w-obronie-u6-u13 .

________________________

Inter Mediolan vs Lazio Rzym.

Umiejętność: Tworzenie przestrzeni.

Koncept: "la pausa" - zatrzymanie się z piłką.


Trzecim fragmentem, na jaki chcemy zwrócić uwagę to tworzenie przestrzeni, by zdobywać pole gry i zbliżać się w pole karne rywala. Niezbyt często (NIGDY!) w naszych materiałach pojawia się zawodnik z pozycji bramkarza, a tutaj miał bardzo ważną rolę. Grać / wykonać akcję szybko lub natychmiast nie oznacza, że jest zrobiona we właściwym tempie, w odpowiednim timingu.

Jak to? Przecież im szybsza decyzja i wykonanie tym lepiej! Otóż nie zawsze. Koncept "pauzy" w tworzeniu przestrzeni to celowe zatrzymanie się lub zwolnienie swojej akcji w ataku. Jakie to ma konsekwencje? Piłka jest magnesem przyciągającym rywali, zatem "la pausa" z piłką skupi rywali w jej miejscu. Wykonana ze świadomością otworzy przestrzenie w innych miejscach, bo skoro rywale są z jednej strony, nie będzie ich po drugiej... Inter w poniższym fragmencie wykonał to na poziomie zespołowym w sposób niemal doskonały.

Rozpoczynając analizę tej akcji spójrzmy na bramkarza, który świadomie, spokojnie oczekuje na presję rywala. W momencie, gdy zawodnik Lazio zbliży się do piłki w środkowym korytarzu pola karnego bramkarz wykonuje podanie w boczny sektor pola karnego gdzie jest więcej wolnej przestrzeni - broniący w centrum pola gry po próbie pressingu. Środkowy obrońca po otrzymaniu piłki nie śpieszy się z grą do przodu. Po raz kolejny czeka na ruch rywala - od tego determinuje swój kolejny krok z piłką. Dodatkowo wysyła fałszywą informację o intencji podania na drugą stronę, co wywołuje decyzję o pressingu. Gdy najbliższy broniący próbuje wykonać doskok w kierunku piłki następuje podanie do wahadłowego z lewej strony (podanie nie szybkie, a we właściwym timingu!).

W konsekwencji posiadanie piłki w lewym sektorze boiska skupia cały zespół Lazio bardzo blisko siebie, na małej przestrzeni. Wydaje nam się, że czytelnik rozumiejący grę wie, co może wydarzyć się dalej w ataku Interu... Wiesz, prawda?

Materiały trenerskie Qualitas Coach to zbiór konceptów oraz umiejętności taktyczno - technicznych, a także zasad gry w bronieniu i atakowaniu, które możesz wykorzystać jako inspirację do swoich jednostek treningowych. Dowiedz się więcej w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE.


Trenerze,


masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.


Podziel się swoją opinią!


#jakośćniejestdziełemprzypadku


337 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page