top of page

MIKROtaktyka #36 - podsumowanie tygodnia.


f


________________________

Fabinho, J. Milner (Liverpool) vs FC Porto.

Umiejętność: Podanie piłki.

Koncept: dośrodkowanie "wczesna szansa".


Termin "wczesnej szansy" coraz bardziej zyskuje na popularności wobec statystyk pokazujących miejsca asyst - można zauważyć, że przestrzeń przy narożniku pola karnego to strefa, z której zalicza się wiele podań otwierających drogę do bramki rywala. Dlaczego tak jest? Spróbujmy spojrzeć na to działanie z perspektywy konsekwencji.

Jeśli postawimy pytanie: co doprowadza do "wczesnej szansy", możemy często wysnuć prosty wniosek: zmiana strony / centrum gry. Dzieje się tak, dlatego, że skupiony rywal po jednej ze stron boiska (tak jak w poniższym przykładzie) musi wykonać min. dwa trudne zadania w bronieniu w jednym czasie. Pierwszym jest przesunięcie całym zespołem w kierunku sektora, do którego została podana piłka. Drugim jest obniżenie i zorganizowanie krycia w polu karnym.

Wykonanie tych działań pojedynczo jest samo w sobie trudne wobec dynamiki akcji. Połączenie i zsynchronizowanie ich w jedno staje się często przestrzenią dla pojawienia się błędów prowadzących do utraty bramki. Liverpool atakujący lewym sektorem i lewą półprzestrzenią zmienia stronę dwoma podaniami do J. Milnera. Bardzo dobre przyjęcie piłki (gotowa do dośrodkowania po 1. kontakcie) nie daje dodatkowego czasu obronie FC Porto na zorganizowanie krycia, co wobec doskonałego dośrodkowania pomiędzy linią obrony, a bramkarzem prowadzi do bramki S. Mane.

W naszych materiałach trenerskich QUALITAS Coach znajdziesz więcej tego typu konceptów taktyki indywidualnej, które możesz wykorzystać dla rozwijania Twoich zawodników. Wejdź w zakładkę MATERIAŁY TRENERSKIE i zamów publikację dla siebie.


________________________

Heung-Min Son (Tottenham) vs Aston Villa.

Umiejętność: Drybling

Koncept: "wolne" przesuwanie rywala


Mecz Tottenham Hotspur - Aston Villa Birmingham i sytuacja 1v1 w bocznym sektorze boiska w której znaleźli się Heung-Min Son - pomocnik „Spurs” oraz Ezeri Konsa z „Villi”.

Pojedynek wygrywa koreański pomocnik a akcja kończy się bramka dla gospodarzy.

Jakie mikrozachowania miały wpływ na powodzenie tej akcji? Naszym zdaniem kluczowy był pomysł Heung Min-Son’a na stworzenie sobie przestrzeni za placami przeciwnika. W jaki sposób to zrobił?

Przesunął zawodnika Aston Villi w stronę środka dając błędny sygnal poprzez ustawienie ciała i prowadzenie w tym kierunku, by nagle, dynamicznie zmienić kierunek prowadzenia piłki i wbiec za jego płacy w wolną przestrzeń, którą przed chwilą sobie stworzył. Warto wspomnieć tutaj o tym, ze wyróżniany dwa rodzaje przesunięć przeciwnika. Szybkie i wolne. W tym wypadku pomocnik Tottenhamu był pod duża presja obrońcy, więc wyhamował i poprzez wolne przesunięcie ustawił sobie rywala tak, by stworzyć wolna przestrzeń za jego plecami następnie dynamicznym zwrotem ja zaatakował i dograł piłkę w popularną „kieszeń” do napastnika, który sfinalizował akcję.
________________________

Patrick Schick (Bayer Leverkusen) vs Arminia Bielefeld.

Umiejętność: Wsparcie zdobywające.

Koncept: wbiegnięcie "w szerokość".


Kolejna sytuacja to mecz Bundesligi pomiędzy Bayerem Leverkusen, a Arminią Bielefeld. W rolach głównych Florian Wirz oraz będący ostatnio w wybornej formie strzeleckiej Patrick Schick. Wybrany fragment to akcja bramkowa na 2:0 dla Bayeru. My natomiast chcemy się skupić na tym, jak do tego doszło. Przede wszystkim wszystkie działania były prowadzone w dobrym tempie i odpowiednim timingu, a chcemy zwrócić uwagę na ustawienie Patricka Schicka pomiędzy dwoma stoperami Arminii i jego ruch w szerokość względem zawodnika którego „łapie plecy”. Obrońca gospodarzy pozostał w swojej strefie, co było jasnym sygnałem dla Floriana Wirtza do zagrania piłki w popularne „nogi” napastnika Bayeru, a ten poprzez dobre ustawienie pierwszym kontaktem zdobył przestrzeń, wygrał pozycje (przewaga pozycyjna) następnie pozostali mu wejść w tor biegu obrońcy (który w tej sytuacji pozostawał już bezradny) a następnie sfinalizować atak, co też nastąpiło.
Materiały trenerskie Qualitas Coach to zbiór konceptów oraz umiejętności taktyczno - technicznych, a także zasad gry w bronieniu i atakowaniu, które możesz wykorzystać jako inspirację do swoich jednostek treningowych. Dowiedz się więcej w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE.


Trenerze,


masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.


Podziel się swoją opinią!


#jakośćniejestdziełemprzypadku


239 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page