top of page

MIKROtaktyka - podsumowanie tygodnia #34.


34. wydanie MIKROtaktyki to kolejny raz zakwestionowanie powiedzenia, że piłka szuka napastnika w polu karnym. Spojrzymy również na działania nie tylko z perspektywy wykonania danej umiejętności, lecz także konsekwencji, jakie przynosi akcji. Zapraszamy do analizy razem z QC!

________________________

Ante Rebić (AC Milan) vs Liverpool FC.

Umiejętność: Wsparcie zdobywające.

Koncept: wbiegnięcie za plecy formacji obrony lub w szerokość.


W 1. analizowanej sytuacji zajmiemy się dwoma przykładami zachowań w fazie kończenia / finalizacji ataku. Spojrzymy na nie, nie tylko z perspektywy samej umiejętności, lecz także konsekwencji, jakie miała dla dalszej części akcji.

Samo działanie wbiegnięcia na podanie prostopadłe było przez nas analizowane wielokrotnie, jednak Tutak, w 1. sytuacji Rebić robi to doskonale. Po pierwsze, ustawia się za plecami środkowego obrońcy nieco go dezorientując, następnie perfekcyjnie wybiera moment, by zza tych pleców wbiec. Takie działanie praktycznie zawsze sprawia, że broniący będzie spóźniony, mniej lub bardziej. Mimo, że Chorwat piłki w pierwszym tempie nie dostał to kontynuował swoją akcję poprzez wbiegnięcie w szerokość tworząc możliwość podania w pole karne.

Poza doskonałą grą bez piłki Rebica zwróćmy uwagę na konsekwencje, jakie wywołał pierwszy ruch za linię obrony LFC. Każdy ruch bez piłki coś zmienia, porusza przeciwnikiem, skupia jego uwagę, wymaga od niego dopasowania się. Tutaj linia obrony LFC zaabsorbowana ruchem napastnika obniża chroniąc przestrzeń za plecami. Naturalnym skutkiem jest stworzenie więcej przestrzeni pomiędzy formacjami obrony, a pomocy, co wykorzystuje w ataku AC Milan. Wiemy, że wejście w pole karne z przestrzeni między liniami rywala jest o wiele łatwiejsze...

Więcej konceptów dotyczących wsparcia zdobywającego poznasz w naszych publikacjach trenerskich QualitasCoach cz.3 oraz QualitasCoach cz.4. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE!

________________________

Robert Lewandowski (Bayern Monachium) vs FC Barcelona.

Umiejętność: Krycie strefowe.

Koncept: odcinanie "opcji tył".


Drugą sytuację, którą chcemy pokazać to wysoki pressing Bayernu w meczu LM z FC Barceloną, po której RL9 zdobywa bramkę. Znów spojrzymy z perspektywy konsekwencji akcji. Bardzo podobne zachowanie "9" w pressingu pokazywaliśmy wcześniej na łamach naszego bloga na przykładzie Romelu Lukaku z gry w Interze.

Zwróćmy uwagę, że 1. obrońca Bayernu - ten wywierający presję na atakującym z piłką zmusza go do akcji w tył, w kierunku swojej bramki nie pozwalając mu na zdobywanie pola gry. Dodatkową pomocą jest dobiegający do podwojenia broniący. Jako atakujący zespół, zapewne, chcielibyśmy stworzenia "opcji tył", by zmienić stronę i zmniejszyć presję na piłce. Brak "potrojenia" RL jest w tym wypadku bardzo dobrym działaniem. Zamyka linie podania do tyłu zmuszając atakującego do dalszego dryblingu, co w konsekwencji prowadzi do straty piłki.

Kolejny raz, możnaby rzec, że piłka "szuka" Lewego w polu karnym. Że spada tam, gdzie Polak się znajduje, lecz czy aby na pewno?

O inteligencji w grze w obronie nagraliśmy blisko dwugodzinny webinar. Temat traktowany nieco po macoszemu w procesie szkolenia. Więcej o webinarze przeczytasz tutaj: qualitascoaching.org/post/gra-w-obronie-u6-u13

________________________

Ronald Araujo (FC Barcelona) vs Bayern Monachium.

Umiejętność: Odbiór piłki.

Koncept: praca na nogach - obniżenie środka ciężkości.


Dużo uwagi poświęcamy w nauczaniu gry w obronie, dlatego w ostatnim wideo chcielibyśmy pokazać zachowanie w grze 1v1 w obronie zawodnika Barcelony, oraz młodego zawodnika Górnika Zabrze w meczu z FC Porto.

Na co warto zwrócić uwagę? Na umiejętne utrzymanie tzw.pozycji obronnej połączonej z bardzo dobra praca nóg(doskok-odskok), utrzymanie odpowiedniego dystansu. Kluczowe jest to, aby zawodnik był cały czas w ruchu, gotowy do reakcji na ruch przeciwnika by następnie użyć kolejnych narzędzi, które pozwolą mu odebrać piłkę.


Materiały trenerskie Qualitas Coach to zbiór konceptów oraz umiejętności taktyczno - technicznych, a także zasad gry w bronieniu i atakowaniu, które możesz wykorzystać jako inspirację do swoich jednostek treningowych. Dowiedz się więcej w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE.


Trenerze,

masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.


Podziel się swoją opinią!

#jakośćniejestdziełemprzypadku



314 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page