top of page

MIKROtaktyka #31 - podsumowanie tygodnia.


Drugie w tym sezonie wydanie MIKROtaktycznego podsumowania tygodnia. Znajdziesz tutaj koncept dośrodkowania w 2. tempo oraz konsekwencje stosowania tego z perspektywy zespołu broniącego. Drugą sytuacją jest "włoska" sztuczka, którą często używa reprezentacja Italii - zobacz, co to jest! Na deser tworzenie przestrzeni dla zawodnika z piłką poprzez ruch partnera... bez piłki. Zapraszamy do analizy razem z QC!

________________________

Manchester City vs Arsenal, PSG vs Reims

Umiejętność: Podanie piłki.

Koncept: dośrodkowanie odchodzące w 2. tempo.


Pierwszym spostrzeżeniem, którym chcielibyśmy się podzielić, a może poddać je Waszej wątpliwości dotyczy podania. Tak, podania piłki. Brzmi banalnie? Owszem! Jednak biorąc pod uwagę podanie w kontekście podania w drugie tempo, dodaje nam to trochę analitycznego „smaku”.

Jak to rozumiemy i jak na ta sytuacje patrzymy? Na pewno w kontekście narzędzia, które ma za zadanie wprowadzić w błąd obronę przeciwnika. Na czym ten błąd ma polegać? W naszym rozumieniu tego typu zagrać, zawodnik posiadający piłkę decydując się na zagranie w drugie tempo chce wprowadzić dezorganizację w szeregach rywala poprzez „zatrzymanie” formacji obrony przeciwnika, co daje pole do popisu zawodnikom wybiegającym na piłkę, najlepiej zza pleców rywala. Tworząc takie środowisko zawodnikom ofensywnym powodujemy ze są oni praktycznie nieuchwytni dla obrońców w polu karnym, co możemy zauważyć w sytuacjach z udziałem Gabriela Jesus’a jak i Kyllian’a Mbappe.

________________________

Idrissa Gueye (PSG vs Reims)

Umiejętność: Podanie piłki.

Koncept: no-look pass / "włoska sztuczka".


Często wydaje nam się, że tego typu zagrania są nieco przypadkowe, nie do końca wytrenowane, bazujące na "czuciu piłkarzy". Ale no właśnie... Czy to wyczucie sytuacji nie jest trenowalne? Pewne sytuacje boiskowe są bodźcem do wykonania akcji bardziej automatycznie. Tutaj mamy do czynienia z podobą - pressing za plecami. Dodatkowo w akcji PSG widzimy, że podanie jest nieco w tył, co jeszcze mocniej zachęca broniących do podejścia wyżej - sygnał. Do czego? Oczywistym jest, że podejście wyżej formacji lub indywidualnie zawodnika tworzy miejsce za jego/ich plecami.

Inteligenty zawodnik, zawodnik "czujący" grę szybko rozpozna taką sytuację i wykorzysta to, by za plecy pressujących rywali zagrać. Automatycznie. Bez zastanawiania się. Taką akcję widzimy poniżej. Dla zainteresowanych prześlemy tego typy akcje a EURO2020 w wykonaniu reprezentacji Włoch, a także Pedriego z Hiszpani.

Matteo Guendouzi (PSG vs Reims)

Umiejętność: Tworzenie przestrzeni.

Koncept: ruchem bez piłki skupienie rywala, by partner z piłką przestrzeni miał więcej.


Nawiazując do niedawno przeczytanych słów, iż piłka jest tylko odwróceniem uwagi natomiast cała „magia” dzieje się bez piłki, chcielibyśmy pokazać sytuację z meczu francuskiej Ligue 1 pomiędzy Olimpique Marsylia a AS Saint-Étienne. Sytuacje która finalnie kończy się bramka dla Marsylczyków, a jak do tego doszło, gdzie była wspomniana wyżej „magia”?

Naszym zdaniem w zachowaniu środkowego pomocnika drużyny ze Stade Velodrome Mattéo Guendouzi’ego, który to poprzez ruch obiegu zewnetrznego stworzył sytuacje 2v1 w bocznym sektorze skupiając na sobie uwage obrońcy gości i zmuszając go do ruchu w swoim kierunku automatycznie otworzył przestrzeń do oddania strzału Cegniz’owi Under’owi, co finalnie skutkowało trzecia bramka dla gospodarzy.

Materiały trenerskie Qualitas Coach to zbiór konceptów oraz umiejętności taktyczno - technicznych, a także zasad gry w bronieniu i atakowaniu, które możesz wykorzystać jako inspirację do swoich jednostek treningowych. Dowiedz się więcej w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE.


Trenerze,

masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.


Podziel się swoją opinią!

#jakośćniejestdziełemprzypadku562 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page