top of page

MIKROtaktyka - podsumowanie tygodnia #33.


W ostatnim czasie wiele uwagi poświęcaliśmy grze napastnika. Mówiliśmy o kluczowych zachowaniach w kontekście skuteczności jego gry. Analizowaliśmy mikro zasady i ich wpływ na zespół w ujęciu globalnym. Zawsze chcemy, aby nasze słowa miały odzwierciedlenie w praktyce, dlatego nawiazując do kultowego już zdania „zapinamy pasy” i zapraszamy do kolejnego wydania naszego cyklu.

________________________

Edin Dziko (Inter Mediolan) vs Sampdoria.

Umiejętność: Tworzenie przestrzeni.

Koncept: ruch otwierający przestrzeń w innym miejscu.


Na początek chcemy pokazać, że ustawiając się za plecami rywala. W jego ciemnej strefie i wykonując popularne „zerwanie” krycia poprzez wbiegnięcie w wolna przestrzeń za linie obrony rywala wcale nie musimy otrzymać piłki, aby być skutecznym. W jakim kontekście ta skuteczność rozpatrujemy? Oczywiście w kontekście skupienia uwagi rywali na sobie przy jednoczesnym stworzenie przestrzeni partnerowi z ataku.

Poddajmy analizie dwa przykłady podobnych zachowań pierwszy to współpraca Edina Dzeko z Lautano Martinezem. W kontekście mikrozachowań Bośniak wzmacnia swój przekaz poprzez komunikat ręką, co jeszcze bardziej skupia uwagę defensorów Sampdorii natomiast Nicolo Barelli jeszcze bardziej otwiera linie podania do Martineza, który finalizuje akcje skutecznym uderzeniem.

Pozostając przy Serie A podobne zachowania można było zobaczyć podczas minionego weekendu w meczu Atalanty Bergamo z AC Fiorentina. Tworzenie przestrzeni to zaawansowana umiejętność wymagająca ogromnej świadomości taktycznej zawodników. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o innych konceptach, by otwierać przestrzenie zajrzyj do naszej publikacji QualitasCoach cz.4 (klik!).

________________________

Cristiano Ronaldo (Machester United) vs Newcastle.

Umiejętność: Uderzenie do bramki.

Koncept: gotowość, pozycja "sprintera".


Drugi przykład to mecz Manchester United z Newcastle, który obserwowaliśmy przez pryzmat powrotu Cristiano Ronaldo do Manchesteru. Co zobaczyliśmy? Prawdziwa „bestię” pola karnego. Niesamowite są jego liczby! Sporo ostatnio mówiliśmy o skuteczności, więc, jakie działania maja wpływ, na to ze ten piłkarz „wykręca” takie liczby? My chcielibyśmy wyróżnić jego podążanie za za akcja. Jeden mikro szczegół, jedno mikro działanie, to „piłka szuka go w polu karnym”. Czy aby na pewno to piłka szuka?

Jesteśmy przekonani, ze poprzez gotowość (popularne ustawienie w pozycji sprintera) oraz ciągła analizę gdzie piłka po uderzeniu może spaść (uderzenie od prawej strony -> duże prawdopodobieństwo ze bramkarz piłkę odbije w przeciwnym kierunku), stoi on na uprzywilejowanej pozycji w walce z obrońcami. Tak tez było w drugiej minucie doliczonego czasu pierwszej połowy. Przekonujmy się sami spoglądając na analizę przytoczonej sytuacji.

________________________

Romelu Lukaku (Chelsea) vs Newcastle.

Umiejętność: Uderzenie do bramki.

Koncept: gotowość, pozycja "sprintera".


Na deser ruch który bardzo lubimy, uwielbiamy go nauczać w pracy z napastnikami. O czym mowa? Ruch prawa/fałsz. Przybliżyliśmy go w zeszłym tygodniu analizując zachowanie Erlinga Haalanda, ale Romelu Lukaku (napastnik, który jak sam twierdzi podczas pracy z Antonii Conte w Interze zrobił kolosalny postęp w świadomym stosowaniu mikrozachowań w kontekście gry zespołu) był tak wyrazisty w swoim działaniu, że postanowiliśmy poddać go analizie.

Pierwsza faza jego ścieżki ruchu to bieg w kierunku wolnej przestrzeni na „bliższym słupku”, na co para stoperów Aston Villi jest przygotowana i w tym kontekście reaguje, po czym nagle następuje zmiana, zdecydowana zmiania ścieżki ruchu w przeciwnym kierunku, w stronę stworzonej przez siebie wolnej przestrzeni (ruch w tzw. "szerokość"), w która to otrzymuje podanie i w ostatecznym rozrachunku oddaje skuteczne uderzenie do bramki.


Ktoś kiedyś powiedział, że piłka na najwyższym poziomie jest wyczerpująca zarówno intelektualnie jak i fizycznie, bo to tysiące decyzji. Zgadzacie się?


Materiały trenerskie Qualitas Coach to zbiór konceptów oraz umiejętności taktyczno - technicznych, a także zasad gry w bronieniu i atakowaniu, które możesz wykorzystać jako inspirację do swoich jednostek treningowych. Dowiedz się więcej w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE.


Trenerze,

masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.


Podziel się swoją opinią!

#jakośćniejestdziełemprzypadkuBonus:

Jako ze o działaniach napastników mowa, to nie mogło zabraknąć tzw. podania w „kieszeń”. Co to jest? Jak to identyfikować? Jak to realizować od strony technicznej? To moze na początek wytłumaczymy czym jest podanie w kieszeń (oczywiście w naszym postrzeganiu futbolu). Dla nas jest to podanie w pole karne z bocznego sektora boiska pomiędzy linie obrony a brankarza. Z technicznego punktu widzenia jest to trudne podanie dla zagrywającego ponieważ pilka musi „odchodzić” od pola bramkowego będąc trudno osiągalna dla bramkarza jak i również bardzo trudna do odpowiedniego zidentyfikowania dla linii obrony.

Kiedy możemy ten koncept stosować? W momencie piłki otwartej w bocznym sektorze boiska, kiedy dogrywajacy (asystujący) zbliża się do wysokości pola karnego lub już ją osiągnął. Jakie sygnały musi odczytywać dogrywajacy, aby jego wysiłki związane z tego typu zagraniem miały sens? Przede wszystkim musi być przestrzeń pomiędzy bramkarzem a „odpadająca” linia obrony przeciwnika. Natomiast partner przebywający na pozycji napastnika musi „złapać” plecy wracającego obrońcy i w momencie zagrania piłki zaatakować piłkę zagrana w przestrzen pomiędzy bramkarzem a obrońcami.

Poniżej prezentujemy dwa przykłady jeden z Serie A z meczu Empoli - Venezia, drugi z Premier League i meczu Manchester City - Leicester City.


306 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page