top of page

MIKROtaktyka - podsumowanie tygodnia #32.


Przerwa reprezentacyjna, zatem wydanie MIKROtaktycznego podsumowania tygodnia w barwach narodowych. Znajdziesz tutaj koncept "pass and go", czyli podążania za akcją po swoim podaniu. Drugą sytuacją jest poruszanie się bez piłki E. Haalanda z dylematem: szerokość czy wbiegnięcie? Nie zabraknie też fazy bronienia: odbiór poprzez wyprzedzenie rywala!. Zapraszamy do analizy razem z QC!

________________________

M. Depay (Holandia) vs Arsenal.

Umiejętność: Podanie piłki.

Koncept: "podaj i biegnij" - podążanie za akcją.


Kolejny przykład, to rywalizacja narodowych jedenastek Holandii oraz Turcji. W roli głównej będący ostatnio w bardzo dobrej dyspozycji Memphis Depay. Na wybranym przez nas video widzimy efektowna akcję reprezentantów Holandii zakończona celnym strzałem Depay’a.

My jednak chcielibyśmy się zastanowić, jak do tego doszło? Improwizacja? Przypadek? Naszym zdaniem NIE, ale od początku...

Żeby mogło dojść do określonych działań z piłka przez reprezentanta Holandii, musiało być „coś” wcześniej i „coś” później. Naszym zdaniem właśnie to „coś” jest kluczowe w powodzeniu tej akcji. Uściślając naszym zdaniem akcja by się nie powiodła gdyby nie było przyjęcia dobrej pozycji pomiędzy formacjami, czego wypadkowa było podanie, które skupiło 4 rywali na napastniku FC Barcelony. Warto wspomnieć o odpowiednim timingu w ruchu do piłki i jej zgraniu do partnera. Kolejna czynność to podążanie za akcja. My nazwaliśmy ta koncepcje „podaj i biegnij”(pass&go).

Zawodnicy drużyny przeciwnej skupiając się ma piłce opuścili zajmowane przez siebie strefy w które wbiegł Memphis Depay podążając za akcja. Nie ograniczał się on tylko do odegrania pilki, lecz wykonał kolejne działanie(ruch w zwolniona przestrzeń) po zagraniu pilki do reprezentacyjnego partnera. Następstwem tych działań jest gra po trojkącie i finalnie bramka dla podopiecznych jakże cenionego przez nas Luisa Van Galla.

Podobne działania dotyczą się sytuacji z meczu drużyny U12 Górnika Zabrze, gdzie zawodnik Górnika najpierw skupia uwagę rywali prowadzeniem, by w odpowiednim momencie dograć do partnerka i ruszyć z opcja do przodu. Ruch ten umożliwia grę po trojkącie, co finalnie kończy się zdobyciem bramki. Umiejetność, która tutaj chcieliśmy uwypuklić było podążanie za akcja. Sygnałem do tego działania była zwolniona przestrzeń przez rywala w celu zastosowania, (nieumiejętnego zreszta) powstrzymania.

________________________

E. Haaland (Norwegia) vs Holandia.

Umiejętność: Wsparcie zdobywające.

Koncept: wbiegnięcie czy szerokość?


Patrzymy na piłkę nożna przez pryzmat gry, w której kluczowa role odgrywa ruch. Dlatego naszym zdaniem rywala nie zaskakuje sama szybkość ruchu, lecz jego zmienność.

Spotkanie w ramach eliminacji Mistrzostw Świata Katar 2022 pomiędzy reprezentacjami Norwegii i Holandii. W roli głównej Erling Haalland, który wykorzystując koncepcje fałszywego ruchu w kierunku osi boiska skupiając uwagę obrońców, jednocześnie tworząc sobie przestrzeń na zewnątrz, która po chwili wykorzystuje stosując gwałtowna zmianę kierunku biegu w tzw. szerokość.

Przestrzeń która stworzył nie posiadając piłki umożliwia mu jej otrzymanie i finalnie oddanie strzału w kierunku bramki rywala.Tutaj ,oczywiście, nie ma mowy o przypadku, były to świadomie wykonane działania napastnika Borussi Dortmund, które doprowadziły do wypracowania sobie sytuacji strzeleckiej.

________________________

T. Mings (Anglia) vs Andora.

Umiejętność: Odbiór piłki.

Koncept: odbiór poprzez wyprzedzenie.


Ostatnią sytuacją, którą chcemy z Wami przeanalizować jest odbiór / gra na wyprzedzenie w mecz eMŚ Anglia - Andora. Obserwujemy trend coraz częstszego wychodzenia z kryciem lub aktywnej gry w odbiorze piłki przez środkowych obrońców. Źródłem takich zachowań jest powszechna gra "trójką" w obronie, co pozwala grającym w tej formacji zawodnikom na odważniejsze próby pojedynków.

Podobna sytuacja zachodzi w poniższej akcji bramkowej reprezentacji Anglii. Zauważcie pozycję adresata podania, który jest ewidentnie "zamknięty" - to znaczy: jest plecami do bramki rywala, a zatem nie widzi wszystkiego, co potrzebne w tej akcji. Na podstawie tego możemy zdefiniować dobry moment na podjęcie próby odbioru poprzez wyprzedzenie dla broniących: zamknięta pozycja atakującego.

Prawdopodobieństwo skutecznej interwencji rośnie - przyjmujący piłkę nie spodziewa się nadchodzącego pojedynku. Oczywistymi elementami w podejmowaniu takiego pojedynku są oczywiście kwestie mentalne takie jak zdecydowanie, pewność, czy też odwaga.

Gra w obronie jest dla nas w QUALITAS Coaching szczególnie istotnym elementem. Nagraliśmy na ten temat webinar, z którym zapraszamy Was do zapoznania się. WARTO! Więcej informacji na jego temat znajdziesz tu: qualitascoaching.org/post/gra-w-obronie-u6-u13.

Materiały trenerskie Qualitas Coach to zbiór konceptów oraz umiejętności taktyczno - technicznych, a także zasad gry w bronieniu i atakowaniu, które możesz wykorzystać jako inspirację do swoich jednostek treningowych. Dowiedz się więcej w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE.


Trenerze,

masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.


Podziel się swoją opinią!


#jakośćniejestdziełemprzypadku

291 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page