top of page

Podsumowanie tygodnia #29 - MIKROtaktyka.


Mistrzostwa Europy 2020 to kopalnia MIKROtaktycznych zachowań na najwyższym z możliwych poziomów. Każdy mecz dostarcza wprawnemu oku kolejnych przykładów doskonałych realizacji indywidualnych konceptów. Zapraszamy do 29. już wydania MIKROtaktycznego podsumowania tygodnia!


________________________

M. Depay (Holandia), R. Lukaku (Belgia)

Umiejętność: Ochrona piłki.

Koncept: ustawienie między rywalem, a piłką.


Gra na pozycji napastnika wiąże się z bardzo mała ilością wolnego miejsca co za tym idzie zawodnicy grający na tych pozycjach musza być w stanie utrzymać piłkę pod presja przeciwnika. Jest to trudna sztuka a my chcieliśmy pokazać jak sobie z tym radzą Menphis Depay oraz Romelu Lukaku.

Ale od początku, zacznijmy od popularnego dlaczego to tak ważna umiejetność dla zawodników grających na tej pozycji?

Bo nawet przy braku przestrzeni napastnik z dobra umiejętnością ochrony piłki daje szanse na przeniesienie gry wyżej czy innym sektorem boiska. Umiejetność ta można wykorzystywać zarówno w ataku szybkim (moment pierwszego podania w przód po odbiorze) jak i w ataku pozycyjnym kiedy to przeciwnik jest w obronie niskiej. Aby być skutecznym w tym działaniu, najpierw zawodnik musi być świadomy jak się ustawić aby moc ochronić przestrzeń jeszcze przed kontaktem z piłka (popularne -> najpierw przeciwnik -> potem piłka), następnie trzeba dobrze zidentyfikować wolne miejsce do jej wyprowadzenia , oraz z której strony atakuje obrońca.

Tutaj należy pamiętać ze w momencie otrzymania piłki jak najszybciej chce ja wyprowadzić (Depay), albo uderzyć (Lukaku), nie angażując się w żadne przepychanki z obrońca. Oczywiście nie możemy zapomnieć o ręce na klatce piersiowej obrońcy (kluczowa zasada) oraz o tym stoimy nisko na nogach. Pokazaliśmy dwa przypadki zawodników ze światowego 🔝-pu. Reprezentant Holandii swoim skutecznym działaniem dał możliwość na przeniesienie gry wyżej. Natomiast Lukaku chroniąc piłkę stworzył sobie dogodna sytuacje strzelecka, która zamienił na bramkę.

Więcej konceptów mogących rozwinąć Twoich zawodników w aspekcie ochrony piłki znajdziesz w naszej trzeciej publikacji dla Trenerek i Trenerów:Qualitas Coach cz.3: umiejętności taktyczno - techniczne dla kat. U6 - U11. Zachęcamy do zapoznania się!

________________________

M. Depay (Holandia), D. Jota (Portugalia)

Umiejętność: Przyjęcie piłki.

Koncept: "pierwszy kontakt" - piłka gotowa do następnej akcji.


Ważnym elementem w grze zawodnika jest dobry pierwszy kontakt z piłką (first touch). Dobry, to znaczy taki, po którym piłka znajduje się w dogodnej pozycji do wykonania kolejnego ruchu, (podanie/ strzał). Jest gotowa. Często pierwszy kontakt z piłką wykonuje się w pełnym biegu i dzięki odpowiedniemu uderzeniu/przyjęciu zawodnik może wypracować sobie sporą przewagę w dalszej fazie akcji, albo pierwszym kontaktem zupełnie zepsuć akcje, spowalniając ja, czy nawet tracąc.

Właśnie w oparciu o ta umiejetność przygotowaliśmy dwie sytuacje. Pierwsza to mecz Niemcy - Portugalia gdzie zawodnik reprezentacji Portugalii Diego Jota świetnie przyjmując piłkę zdobywająca, ma ja „gotowa” do kolejnego działania. W tym przypadku było to zagranie do Cristano Ronaldo i w konsekwencji bramka dająca im prowadzenie w tym meczu. Koniec końców mecz wygrywają Niemcy, ale pierwszy kontakt z piłka Diego Joty był tutaj kluczowy dla powodzenia tej akcji.

Druga sytuacja która chcieliśmy także pokazać to znowu wspominany juz przez nas Memphis Depay i jego first touch, który był istotnym elementem w bramkowej akcji. Naszym zdaniem w obydwu przypadkach kluczowa była obserwacja, dobrze identyfikowali przestrzeń oraz przeciwnika w momencie lotu piłki, co pozwoliło odpowiednio sie ustawić i zaaatakowac pierwszym kontaktem wolne miejsce przed sobą jednocześnie oddalając sie od przeciwnika. Podsumowując pokusimy się o dwa krótkie, proste zdania. Im więcej myślenia - tym mniej walki.

Więcej detali przyjęcia piłki znajdziesz w naszej trzeciej publikacji dla Trenerek i Trenerów: Qualitas Coach cz.3: umiejętności taktyczno - techniczne dla kat. U6 - U11. Zachęcamy do zapoznania się!

________________________

Niemcy vs Portugalia

Umiejętność: Podanie piłki.

Koncept: podanie przez linię rywala - podanie OBOK lini rywala.


Podanie piłki, które przechodzi PRZEZ formację pomocy rywala to otwarcie drogi do szukania sposobu na finalizację ataku. Minięcie pomocy to sygnał, by możliwie szybko kończyć atak - dopóki pomoc nie wróci "pod piłkę". Takie ofensywne podanie nieczęsto jest jednak możliwe. Co zrobić zatem, gdy nie ma opcji podania do przodu?

Według QC kolejnym priorytetowym podaniem (jeśli nie da się grać PRZEZ) jest podanie OBOK formacji pomocy rywala. Jest to podanie w przód, lecz zazwyczaj w boczny sektor boiska. Chcemy, by natychmiast po tym podaniu następowało kolejne podanie do przodu - znów do środka.

Na poniższym przykładzie widzimy doskonałą grę w bronieniu formacji pomocy Francji. Nie sposób zagrać PRZEZ nią podania. Niemcy, pomimo prób, długo utrzymują się przy piłce nie znajdując optymalnych linii podań. Możemy dostrzec kilkukrotne próby podań mijających linię pomocy Francuzów bocznym sektorem. Zmuszających ich do dużej pracy, przesuwania, zamykania przestrzeni. Cierpliwość w budowaniu tego ataku opłaciła się po kolejnej próbie gry OBOK, gdy po zmianie strony boczny obrońca reprezentacji Niemiec, jest w stanie dośrodkować w pole karne i stworzyć sytuację do zdobycia bramki.

Materiały trenerskie Qualitas Coach to zbiór konceptów oraz umiejętności taktyczno - technicznych, a także zasad gry w bronieniu i atakowaniu, które możesz wykorzystać jako inspirację do swoich jednostek treningowych. Dowiedz się więcej w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE.


Trenerze,

masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.


Podziel się swoją opinią!


#jakośćniejestdziełemprzypadku

348 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page