top of page

Podsumowanie tygodnia #28 - MIKROtaktyka


Rozpoczęły się Mistrzostwa Europy 2020, a co za tym idzie - odnotowuje się wzmożoną aktywność analityków i trenerów śledzących najświeższe taktyczne trendy. Dodatkowo wspiera te działania możliwość oglądania turnieju z kamery taktycznego 180 stopni poprzez TVP Sport i inne zagraniczne kanały. Dzisiaj w naszych MIKROtaktycznych fragmentach zobaczysz prowadzenie piłki oraz dwa działania z fazy obrony. Zapraszamy do analizy razem z QC!


________________________

M. Depay (Holandia) vs Ukraina

Umiejętność: Prowadzenie piłki.

Koncept: szybkie prowadzenie piłki zewnętrzną częścią stopy.


Prowadzenie piłki jest zapewne jedną z pierwszych umiejętności, od których zaczynamy pracę z początkującymi zawodnikami. Dzięki niej realizujemy również, na najbardziej indywidualnym poziomie, najważniejszą taktyczną zasadę w grze, a więc - zdobywanie pola gry - "postęp".

Akcję dającą przykład powyższemy konceptowi i zasadzie chcemy poddać analizie jako pierwszej. Widzimy holenderskiego atakującego M. Depaya, który wchodzi w posiadanie piłki jeszcze głęboko na swojej połowie boiska. Pracując z początkującymi pierwszym działaniem, jakie chcielibyśmy, by w takiej sytuacji podjął zawodnik to zdecydowane, szybkie zdobywanie pola gry. Bez wahania, natychmiastowe. Tak też było w tym przypadku. Każdy kolejny kontakt przybliżał Depaya do bramki Ukraińców.

Warto tutaj zwrócić uwagę, że jedynie 6-7 kontaktów z piłką potrzebnych było do zdobycia takiej przestrzeni (40-50m). W momentach, gdy rywale byli bliżej - prowadzenie piłki było również bliższe, natomiast, gdy było trochę więcej przestrzeni - prowadzenie było dalsze. Szybkiemu prowadzeniu, na dalszą odległość sprzyja również kontakt bardziej zewnętrzną częścią stopy (zewnętrznym podbiciem), które pozwala nabrać więcej prędkości.

Więcej konceptów mogących rozwinąć Twoich zawodników w aspekcie prowadzenia piłki znajdziesz w naszej trzeciej publikacji dla Trenerek i Trenerów: Qualitas Coach cz.3: umiejętności taktyczno - techniczne dla kat. U6 - U11. Zachęcamy do zapoznania się!

________________________

A. Laporte (Hiszpania) vs Szwecja

Umiejętność: Odbiór piłki.

Koncept: wejście między przeciwnika, a piłkę.


Pozostając przy EURO2020 chcemy pokazać ze aby moc atakować, trzeba być stabilnym i skutecznym w obronie. Głównym bohaterowie tego boiskowego wydarzenia to Aymeric Laporte, obrońca na co dzień grający w Manchesterze City i szwedzki napastnik Alexander Isak.

Gra 1v1 w obronie i wejście Hiszpańskiego obrońcy pomiędzy piłkę i napastnika. Moment w którym Isak nie kontroluje piłki, Laporte wchodzi biodrem pomiedzy piłkę a napastnika reprezentacji Szwecji. Chcemy zwrócić uwagę na detal ataku biodrem, co uniemożliwia przeciwnikowi jakiekolwiek przeciwdziałanie w konsekwencji nie utrzymuje równowagi i się wywraca a środkowy obrońca reprezentacji Hiszpanii odzyskuje piłkę i wykonuje kolejne działania związane z wprowadzeniem jej do gry.

Gra w obronie na poziomie zespołowym, a także indywidualnym ma dla Nas - w Qualitas Coaching ogromne znaczenie. Bronienia nauczamy już od początku procesu szkolenia. Dowiedz się więcej o naszej filozofii gry w obronie w naszym webinarze: KLIKNIJ!

________________________

Szwecja vs Hiszpania

Umiejętność: Ochrona przestrzeni.

Koncept: reakcja na wbiegnięcie rywala za plecy.


Słaby przeciwnik pozwala ci na dowolny wybór. Dobry przeciwnik pozbawia cie części wyborów, bardzo dobry przeciwnik zachęca cie do wybrania tych wyborów, na które ma przygotowaną defensywę.

Jakim przeciwnikiem była dla Hiszpanów Szwecja? Na wideo widzimy przeciwdziałanie szwedzkiej linii obrony przeciwko grze po trojkącie Hiszpanów. Jakie działania indywidualne miały wpływ na skuteczne unicestwienie ataku Hiszpanów? Naszym zdaniem kluczowa jest identyfikacja wolnej przestrzeni za plecami oraz przeciwnika w momencie lotu piłki. W tej sytuacji najczęstszym błędem ruch za piłka i skierowanie uwagi na nią. Natomiast żeby być skutecznym tak jak w tym przypadku Ludwig Augustinsson, wespół z Marcusem Danielsonem trzeba swój wzrok obligować nie w kierunku lotu piłki a w kierunku zawodnika który ta piłkę zagrywał i w kierunku wolnej przestrzeni za plecami.

Jest trudny element ponieważ zwykle wtedy występuje duża dynamika gry(przyspieszenie gry/gra na jeden kontakt). Jednak można temu przeciwdziałać mając nawet na przeciwko siebie tak dobrze wyszkolonych zawodników jakimi niewątpliwe są Hiszpanie.

W naszym podejściu do bronienia ochrona tego, co za plecami obrońców jest bardzo istotne. Nie chcemy, by nasze zespoły potrafiły bronić przestrzeni przed sobą - wysoki pressing, lecz także potrafiły przewidywać i skutecznie odpowiedzieć na próby podań za plecy. Więcej konceptów ochrony przestrzeni znajdziesz w naszej publikacji Qualitas Coach cz.4: umiejętności taktyczno - techniczne dla kat. U12 - U15.


Materiały trenerskie Qualitas Coach to zbiór konceptów oraz umiejętności taktyczno - technicznych, a także zasad gry w bronieniu i atakowaniu, które możesz wykorzystać jako inspirację do swoich jednostek treningowych. Dowiedz się więcej w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE.


Trenerze,

masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.


Podziel się swoją opinią!


234 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Komentarze


bottom of page