top of page

Podsumowanie tygodnia #25 - MIKROtaktyka


Pep Guardiola, podczas jednego z kryzysów Manchesteru City, powiedział, że musi wrócić z zespołem do ABC. Do podstaw - spraw fundamentalnych. W Dekalogu Nawałki również opisane są początki pracy selekcjonera z kadrą, gdzie mowa jest o podaniu na odpowiednią nogę, pozycji otwartej, odpowiednim przyjęciu. O tych kwestiach MIKROtaktycznych dzisiaj w #25 wydaniu - zapraszamy do analizy z QC!


________________________

Manchester City vs Everton

Umiejętność: Prowadzenie piłki.

Koncept: zmiany kierunku prowadzenia piłki.


O indywidualnej jakości i wysokich umiejętnościach zawodników Man City nie trzeba przekonywać. Bardzo często zdarza się, że zachwycamy się akcjami, które załączyliśmy w poniższym filmie. Zmienić kierunek prowadzenia piłki? Wydaje się banalne... Można powiedzieć prosty koncept MIKROtaktyczny, lecz jak już wielokrotnie pisaliśmy prosto grać potrafią jedynie najlepsi.

Elementem, który czyni różnicę jest intencja, wcześniejszy zamysł na wykonanie akcji. Z dużą dozą prawdopodobieństwa takowy tutaj jest. By skutecznie wykonać celową zmianę kierunku prowadzenia piłki musi złożyć się kilka bardzo dobrze wykonanych elementów. Po pierwsze, należy "wysłać" rywalowi fałszywą informację, wprowadzić go w błąd. Jak to wykonać? Zawodnicy Guardioli 1. krok wykonują w stronę przeciwną, niż ta do której faktycznie zaczną prowadzić piłkę.

Po tym elemencie atakujący musi wiedzieć, czy rywal "kupił" tę informację i dał się nabrać. Zatem prowadząc piłkę należy nieustannie kontrolować i obserwować reakcje broniących - idzie za mną? Gdzie zostawia przestrzeń? Czy otwiera mi jakąś drogę do bramki itd? Po stwierdzeniu, że rywal pozwolił się przesunąć w miejsce przeciwne do tego, gdzie chcemy docelowo być kluczowe jest dynamiczne przyspieszenie (najczęściej połączone ze zwodem) w stworzoną przez siebie przestrzeń i podjęcie natychmiast kolejnej akcji!

Prowadzenie piłki jest umiejętnością, od której najczęściej zaczyna się pracę z początkującymi zawodnikami. Detale prowadzenia piłki oraz koncepty, które można dzięki nim realizować znajdziesz w naszej publikacji dla Trenerek i Trenerów Qualitas Coach cz.3: umiejętności taktyczno - techniczne dla kat. U6 - U11.

Prowadzenie piłki jest również kluczowym i fundamentalnym narzędziem do realizacji Fundamentów w grze, o których więcej znadziesz w naszej publikacji Qualitas Coach cz.2: Fundamenty Gry w ataku.

________________________

F. Chiesa (Juventus) vs Atalanta

Umiejętność: Przyjęcie piłki.

Koncept: przygotowanie piłki do następnej akcji.


W naszym rozumieniu uczenie się nie polega na powtarzaniu rozwiązania problemu. Uczenie polega na powtarzaniu procesu znajdowania rozwiązania. Dlaczego akurat tymi słowami rozpoczynamy opis powyższej sytuacji? Ponieważ zawodnik Juventusu Enrico Chiesa w całej akcji wykonał pewien ciąg zachowań, które pozwolimy mu wraz z współpartnerami na wykreowanie sytuacji strzeleckiej, czego konsekwencja była bramka dająca zwycięstwo w Coppa Italia.

Postaramy się wiec przybliżyć wszystkie działania napastnika Juventusu, które dały skutek bramkowy. W pierwszej fazie było to wejście w tor biegu przeciwnika w walce o piłkę po dośrodkowaniu(koncept: najpierw przeciwnik potem piłka), następnie prowadzeniem skupiał na sobie uwagę przeciwnika by w dobrym momencie dograć piłkę do partnera i od razu po podaniu wykorzystując moment skupienia przeciwnika na piłce ruszył w wolna przestrzeń (koncept: podaj i biegnij), końcowym akcentem było dobre przyjęcie zdobywające(zdobycie przestrzeni - pierwszym kontaktem), które dało przewagę nad rywalem i wykreowało sytuacje strzelecka, która napastnik „starej damy” zamienił na bramkę.

Dobrym podsumowaniem będzie stwierdzenie, ze chwalmy zawodników za ruchliwość, tylko za to co wynika z ruchu, który wykonują. Nie chwalmy zawodników za waleczność, tylko za to co wynika z tej waleczności, oraz nie chwalmy zawodników za doświadczenie, tylko za to co wynika z tego, że rozegrali już setki spotkań.

Przyjęcie piłki jest podstawowym działaniem taktyczno - technicznym, którego detale znajdziesz w naszej publikacji dla Trenerek i Trenerów Qualitas Coach cz.3: umiejętności taktyczno - techniczne dla kat. U6 - U11.

Spójrzcie na analizy tej akcji chłopców z kategorii U11, których trenujemy. Ich świadomość rośnie w oczach, z treningu na trening. To napawa dumą!

________________________

Inter Mediolan vs Udinese

Umiejętność: Podanie piłki.

Koncept: podanie przez linie rywala.


Rozpoczęliśmy prace nad sposobem trenowania, który pozwala zawodnikom przewidzieć pewne sytuacje - sytuacje podobnej kategorii. By je rozpoznać i co za tym idzie działać szybciej, prawie automatycznie, nauczamy postrzegania pewnych bodzców i sygnałów. Nie inaczej jest w przypadku podania zdobywającego - przez linie rywali. By ono mogło nastąpić musi (lub raczej powinno) wydarzyć się kilka spraw.

Podstawową kwestią jest posiadanie przez atakującego z piłką komfortowej przestrzeni. Potrzebna jest nam ona do rozejrzenia się, sprawdzenia linii podań wyżej oraz do samego technicznego wykonania (rozbieg, zamach, uderzenie) - na te wszystkie akcje potrzeba czasu. Aby taką przestrzeń i czas posiadać warto, by piłka przyszła z innego sektora. To sprawi, że broniący będą dopiero się przesuwać. Będą się dopiero organizować, a zatem powinni biec.

Jeśli przeanalizujecie sobie podania zdobywające, zauważycie, że wiele z nich odbywa się, gdy rywal broni do przodu, pressuje nie do końca dobrze broniąc przestrzeni za sobą. To dobry moment, by podać za ich plecy. Tego typu sygnałów możemy wyróżnić naprawdę wiele. Być może to odpowiedź na pytanie: co mówi Ci gra?

Podanie piłki to kluczowa umiejętność z wieloma konceptami taktycznymi na różnym poziomie zaawansowania. Możesz znaleźć je w naszych publikacjach trenerskich Qualitas Coach cz.3 oraz Qualitas Coach cz.4, dotyczących umiejętności taktyczno - technicznych dla kat. U6 - U11 oraz U12 - U15.

Trenerze,


masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.


Podziel się swoją opinią!

#jakośćniejestdziełemprzypadku

294 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page