top of page

Podsumowanie tygodnia #27 - MIKROtaktyka


Reprezentacja Niemiec sięgnęła po swoje trzecie w historii Mistrzostwo Europy U-21 po pokonaniu w wielkim finale Portugalii (1:0). Młodzieżowy turniej o miano najlepszej ekipy Starego Kontynentu odbywał się w tym roku w wyjątkowych okolicznościach na boiskach Słowenii i Węgier. My przyglądaliśmy się ten rywalizacji i dwie z trzech proponowanych sytuacji w ramach cotygodniowego spotkania z MIKROtaktyką będą odnosiły się do rywalizacji w młodzieżowym Euro czempionacie. Zapraszamy do analizy razem z QC!


________________________

Niemcy U21 vs Holandia U21

Umiejętność: Gra na trzeciego.

Koncept: podanie zwrotne do zawodnika ustawionego przodem do bramki rywala.


Pierwsza sytuacja, która postanowiliśmy wyróżnić to początek półfinałowego spotkania pomiędzy Holandia i Niemcami. Już pierwsza akcja reprezentacji Niemiec zakończyła się bramka. Dlaczego tak się stało? Jakie działania wykonali zawodnicy na poszczególnych pozycjach i w poszczególnych fazach gry?

Tak jak już kiedyś wspominaliśmy tutaj zalety dotyczące gry na trzeciego. Tak i dziś chcemy je przypomnieć, bo jest to sposób na progresję w ataku, który tworzy przewagę w ataku pozycyjnym. Głównym czynnikiem który umożliwia realizacje tej koncepcji jest stworzenie odpowiedniej struktury, w której występuje minimum trzech zawodników, podanie wzdłuż boiska i gra na ścianę.

Ogromna zaleta stosowania tej koncepcji jest to ze zawodnik który otrzyma piłkę jest przodem do kierunku akcji. Co daje możliwość możliwość postępu w grze poprzez minięcie dużej ilości przeciwników. Reprezentacja Niemiec w akcji bramkowej w ten oto sposób minęła dwie linie pressingu co skutkowało stworzeniem sytuacji bramkowej, która na gola zamienił Florian Wirtz (dobrze „złapał” plecy Holenderskiego obrońcy i w momencie gdy ten go nie kontrolował, wyprzedził go, kierując piłkę do siatki).

________________________

R. Baku, L. Nmech (Niemcy U21) vs Portugalia U21

Umiejętność: Prowadzenie piłki.

Koncept: skupienie uwagi rywala prowadzeniem piłki.


Druga sytuacja to już mecz finałowy pomiędzy reprezentacjami Portugalii i wyżej wspomnianych Niemiec. Spotkanie obfitowało w wiele dobrych akcji, a my wybraliśmy sytuacje bramkowa i chcemy bliżej przyjrzeć się dwóm momentom, które miały najważniejszy wpływ na powodzenie tego ataku.

Pierwszy moment to prowadzenie Ridle Baku mające skupiać uwagę obrońców rywali oraz zerwanie krycia Lukasa Nmecha. Musimy zwrócić tutaj także uwagę na odpowiedni timing podania i wbiegnięcia. Tak jak już kiedyś wspominaliśmy żeby mogło zaistnieć dobre podanie najpierw musi wystąpić dobry ruch zawodnika bez piłki. W tej sytuacji wystąpiły obydwie zależności.

Drugi moment akcji który naszym zdaniem był miał wpływ na powodzenie ofensywnych działań, to pierwszy kontakt z piłka „dziewiątki”reprezentacji Niemiec. Pierwszym kontaktem minął on portugalskiego bramkarza, natomiast kolejny kontakt z piłka to strzał do pustej bramki.

________________________

B. Rokita (GKS Katowice U15) vs Raków Częstochowa U15

Umiejętność: Prowadzenie piłki.

Koncept: zdobycie pola gry, przesuwanie rywala oraz "zabiegnięcie" drogi.


Kolejna sytuacja to poziom CLJ U15 i spotkanie pomiędzy Rakowem Częstochowa a GKS-em Katowice. Tutaj chcieliśmy wyróżnić zachowanie Bartosza Rokity, który poprzez odpowiednie przesunięcie przeciwnika stworzył sobie przestrzeń do postępu w grze prowadzeniem piłki. Warto odnotować tutaj nie tylko aspekty techniczno-taktyczne, ale także te z poziomu odpowiedniego nastawienia mentalnego, pewności siebie oraz wiary we własne umiejętności.

Analizując poszczególne sytuacje już ponad 20 tygodni trudno oprzeć się wrażeniu ze mecz jest bardziej rywalizacją na poziomie mentalnym niż fizycznym. Porównując to do szachów, jesli jestem w stanie myśleć o 2 ruchy szybciej od przeciwnika, wówczas moja drużyna ma dzięki temu przewagę. Jest to możliwe tylko wtedy, kiedy zawodnik jest świadomy i rozumie jakie działanie musi wykonać w odpowiednim momencie gry.

Materiały trenerskie Qualitas Coach to zbiór konceptów oraz umiejętności taktyczno - technicznych, a także zasad gry w bronieniu i atakowaniu, które możesz wykorzystać jako inspirację do swoich jednostek treningowych. Dowiedz się więcej w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE.


Trenerze,

masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.


Podziel się swoją opinią!

#jakośćniejestdziełemprzypadku

239 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page