top of page

Podsumowanie tygodnia #26 - MIKROtaktyka


Ostatni tydzień minął pod znakiem końcowych rozstrzygnięć w Europejskich Pucharach. Zwycięzcami okazały się drużyny Villareal (Liga Europy) i Chelsea (Liga Mistrzów), o tych spotkaniach (zwłaszcza o finale Ligii Mistrzów), powiedziane zostało już praktycznie wszystko, dlatego my nasze cotygodniowe podsumowanie MIKROtaktyczne zaczniemy od spotkania Holandia - Francja. Zapraszamy do analizy razem z QC!


________________________

M. Bakker, J. Kluivert (Holandia) vs Francja

Umiejętność: Wsparcie zdobywające.

Koncept: wbiegnięcie na podanie prostopadłe.


Obydwie drużyny spotkały się w ćwierćfinale Mistrzostw Europy U21. Zwycięsko z tej konfrontacji wyszła Holandia pokonując Francję 2:1, my jednak nie o bramkach a...o podaniu prostopadłym. Zaczniemy od tego, że świetne podanie następuje po świetnym ruchu. W powyższej sytuacji było i jedno i drugie, a czego nie było? Naszym zdaniem - spokojniejszej głowy Justina Kluiverta, który otrzymał świetne podanie od Mitchel'a Bakker'a. Jednak to był skutek a my chcemy skupić się na przyczynach, na tym jak do tego doszło?

Podanie nastąpiło do zawodnika wołającego(w tym przypadku wołanie = ruch) o piłkę w momencie, gdy jest ona otwarta i najlepiej w momencie, gdy obrona jest wolna. Spowolnienie obrony następuje w wyniku prowadzenie piłki wszerz boiska oraz poprzez podania poprzeczne. Wszystkie te zabiegi ułatwiają to podanie i wbiegnięcie. Gdy piłka jest zamknięta to nie wbiegamy za linie obrony gdyż podanie jest mało prawdopodobne.

________________________

A. Pedraza (Villareal) vs Manchester United

Umiejętność: Wsparcie zdobywające.

Koncept: wbiegnięcie na podanie prostopadłe.


Na chwilę przeniesiemy się do sytuacji która miała miejsce w Europejskim Finale, ale nie Champions League, lecz finale Ligii Europy rozgrywanym poniekąd w Gdańsku. Co tam się wydarzyło godnego uwagi? Już na samym początku spotkania można było zaobserwować ciekawą sytuacje gdzie skrajny obrońca "Żółtej łodzi podwodnej" Alfonso Pedraza otrzymuje piłkę z przeciwnej strony boiska i zdobywa przestrzeń za pomocą prowadzenia, jednocześnie skupiając wokół siebie rywali, prawidłowo to identyfikując w odpowiednim momencie zagrywa piłkę do partnera. Jednak na tym jego rola się nie kończy!

Po podaniu realizuje on koncept "pass & go", podaj i biegnij. Partner wybiera inne rozwiązanie, my natomiast zwracamy uwagę na intencję zawodnika, który rozpoczynał akcję i piłkę podawał. W naszym rozumieniu była ono słuszna i właściwa, natomiast należy pamiętać, że była tylko jedną z kilku w wachlarzu opcji gry zawodnika który piłkę otrzymał.


________

Włochy U21 vs Portugalia U21

Umiejętność: Drybling.

Koncept: mała przestrzeń - drybling "wolny", duża przestrzeń - drybling "szybki".


Ponownie wracamy do Młodzieżowych Mistrzostw Europy, gdzie analizując poszczególne spotkania, można obserwować wiele wartościowych zachowań. Opisując poniższe dwie sytuacje rozpoczniemy tak trochę przekornie, że nie chodzi o to by grać na jeden kontakt, a chodzi o to by grać w odpowiednim momencie. O co chodziło Diego Jocie? O stworzenie sobie przestrzeni, dlaczego? Bo wolna przestrzeń pozwala zdobywać pole gry. Jak? Sposobów znamy wiele, natomiast skupiająć się na tym konkretnym przypadku widzimy "przesunięcie wolne"(przeciwnik blisko), w celu stworzenia sobie przestrzeni za plecami owego przeciwnika. W połączeniu z konceptem podaj i biegnij (pass & go), efektem tych działań jest bramka dla drużyny Portugalii.

Ostatnia sytuacja również dotyczy przesunięcia obrońcy przez zawodnika z piłką. W całej akcji możemy zaeobserwowac dwa rodzaje tych przesunięć. Przesunięcie wolne, następuje ono kiedy przeciwnik jest bardzo blisko oraz przesunięcie szybkie, kiedy przeciwnik jest daleko.Skrzydłowy reprezentacji Italii Ricardo Sotill w pierwszej fazie akcji będąc w niedalekiej odległości od przeciwnika, przesuwa go do środka by móc stworzyć sobie przestrzeń w bocznym sektorze boiska, następnie mając rywala względnie daleko rozpędza się i wykonuje przesunięcie szybkie tworząc sobie tym przestrzeń do zagrania piłki wzdłuż bramki.

Jaki jest efekt tych działń > Bramkowy! Dlaczego? Ponieważ napastnik reprezentacji Włoch Patrick Cutrone wykonuje szereg działań bez piłki, które finalnie pozwolą mu skierować piłkę do siatki. Jakie to były działania bez piłki? W Przede wszystkim "złapanie pleców" środkowego obrońcy Portugalli, oraz dobry timing wbiegnięcia zza jego placów na piłkę zagraną przez pomocnika na co dziń grającego w Calgary Riccardo Sotilla. W momencie ataku przestrzeni w którą zagrywana jest piłka środkowy obrańca reprezentacji Portugalii nie kontrolował napastnika reprezentacji "Squadry Azzurra"

W naszym rozumieniu piłki nożnej intensywność myślenia zawsze będzie miała większą wartość, niż intensywność biegania.

Trenerze,


masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.


Podziel się swoją opinią!


237 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page