top of page

MIKROtaktyka #30 - podsumowanie tygodnia.


Powoli wchodzimy w nowy, qualitasowy sezon 2021/22! Uruchamiamy kolejne cykliczne serie artykułów razem z naszym "flagowym" MIKROtaktycznym podsumowaniem tygodnia. Wszystkie dzisiejsze sytuacje dotyczyć będą finalizacji ataku i zachowań z tą fazą gry związanych. Witamy Was w nowym sezonie i zapraszamy do wspólnej analizy i wymiany spostrzeżeń!


________________________

R. Lewandowski (Bayern Monachium)

Umiejętność: Gubienie krycia.

Koncept: ruchy "do" i "od" piłki, by manipulować ustawieniem rywala.


Pierwsza sytuacja to premierowy gol w meczu Bayernu Monachium z 1. FC Koln, strzelcem bramki nie kto inny jak…Robert Lewandowski. Postaramy się przybliżyć jak do tego doszło i jak to jest, ze piłka tak „szuka” polskiego napastnika.

Naszym zdaniem, to nie piłka szuka Roberta a Robert poprzez określony ciąg zachowań tak manipuluje przeciwnikiem, aby mieć jak najwiecej wolnej przestrzeni w świetle bramki. Analizując poszczególne działania nie możemy oprzeć się wrażeniu, ze rywala nie zaskakuje szybkość kapitana reprezentacji polski, lecz jego zmienność ruchu. Widzimy jak tworzy on sobie miejsce poprzez odpowiedni ruch do i od piłki, tym działaniem przesuwa przeciwnika tworząc sobie kawałek wolnej przestrzeni, która wystarcza do zdobycia kolejnej bramki w barwach Bayernu.

Warto odnotować dwa dobre zachowania Jamal’a Misial’y, najpierw dobre przesunięcie przeciwnika, które pozwoliło wejść w pole karne, później dobre dostosowanie typu zagrania do miejsca w którym sie znajdował. Była to przestrzeń z której najwiecej pożytku przynoszą zagrania wsteczne (cut back), co tez zastosował i co przyniosło wymierny efekt bramkowy.

________________________

Bayern vs FC Koeln

Umiejętność: Podanie piłki.

Koncept: dośrodkowanie "do kieszeni" - w przestrzeń pomiędzy bramkarzem, a linią obrony.


Kolejna nasza propozycja to również sytuacje z meczu Bayernu Monachium z 1.FC Koln. Wszystkie również są sytuacjami bramkowymi, co świadczy o skuteczności poszczególnych zachowań indywidualnych w kontekście gry całego zespołu. O jakich zachowaniach(działaniach) mowa, o podaniu!? Brzmi banalnie prosto. Prawda?

Naszym zdaniem podania, których skutkiem był efekt bramkowy, to jedne z najtrudniejszych albowiem są one kierowane w tzw. martwa przestrzeń pomiędzy linie obrony a bramkarza. Z punktu widzenia technicznego piłka powinna minąć pierwszego obrońcy a następnie „odkręcać” się od bramkarza w kierunku nadbiegającemu partnera(zazwyczaj napastnika/ofensywnego pomocnika), tego typu rotacja stawia bramkarza w ciężkiej sytuacji (wyjść do piłki ryzykując ze jej nie złapie z uwagi na odchodząca trajektorie lotu, czy zostać), gdzie w uprzywilejowanej sytuacji jest zawodnik nabiegającego na piłkę.

Jak widać na załączonych filmach przeważnie bramkarze niewiele maja do powiedzenia w takich sytuacjach. Tego typu podania nazywane się podaniami w „kieszeń”.


________________________

R. Lukaku (Chelsea)

Umiejętność: Podanie piłki.

Koncept: ochrona piłki podczas podania zwrotnego oraz podjęcie kolejnej akcji i zwrotnej - wyjścia na pozycję - atak pola karnego.


Na deser zostawiamy sobie nowego/starego napastnika Chelsea Londyn, Romeo Lukaku. Thomas Tuchel marzył o profilowym Target Man’ie i takiego otrzymał. Wydaje się, ze silna dziewiątka potrafiąca grać tyłem do bramki jest dopełnieniem wizji gry niemieckiego szkoleniowca.

Przechodząc jednak do meritum, co widzimy na załączonym filmie, albo inaczej, jakimi spostrzeżeniami chcielibyśmy się podzielić. Na pewno, chcielibyśmy wyeksponować firmowe działanie rosłego reprezentanta Belgii, czyli grę tylem do bramki, ochronie piłki. Widzimy u niego dobra identyfikacje przeciwnika(najpierw przeciwnik, później czekam na piłkę), niskie ustawienie nóg oraz boczne ustawienie ciała(barkiem fo przeciwnika). Istotne uwagi jest nie tylko samo działanie opisane wyżej, ale także to co następuje po tym działaniu.

A wiec co? Od razu kolejne działanie, Lukaku zgrywa piłkę i bez żadnego zastanowienia od razu rusza do przodu(podąża za akcja), co w końcowym rozrachunku skutkuje zdobyciem bramki. Po drodze wygrywa jeszcze pojedynek siłowy z jednym z obrońców, „łapie plecy” kolejnego obrońcy i w odpowiednim momencie wbiega w popularna „kieszeń” po zagraniu partnera z zespołu.

W tej akcji było wiele elementów MIKROtaktyki, ktore miały wpływ na powodzenie akcji w ujęciu globalnym, ale chcielibyśmy wyeksponować moment kolejnej akcji, kolejnego działania po wykonaniu wcześniejszego.

Więcej konceptów mogących rozwinąć Twoich zawodników w aspekcie ochrony piłki znajdziesz w naszej trzeciej publikacji dla Trenerek i Trenerów:Qualitas Coach cz.3: umiejętności taktyczno - techniczne dla kat. U6 - U11.Zachęcamy do zapoznania się!

Materiały trenerskie Qualitas Coach to zbiór konceptów oraz umiejętności taktyczno - technicznych, a także zasad gry w bronieniu i atakowaniu, które możesz wykorzystać jako inspirację do swoich jednostek treningowych. Dowiedz się więcej w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE.


Trenerze,


masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.


Podziel się swoją opinią!

#jakośćniejestdziełemprzypadku


314 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page