top of page

MIKROtaktyka #35 - podsumowanie tygodnia.


35. wydanie MIKROtaktyki to powrót do piłarskiego abecadła i bardziej podstawowe koncepty i umiejętności taktyczno - techniczne. Odniesiemy się też do ogólnych zasad gry w ataku - zdobywania pola gry. Zapraszamy do analizy razem z QC!

________________________

Antonio Rudiger (Chelsea) vs Manchester City.

Umiejętność: Prowadzenie piłki.

Koncept: szybkie zdobywanie pola gry.


Na początek spróbujemy poddać analizie sytuację z hitowego spotkania Premiership pomiędzy Chelsea Londyn, a Manchesterem City.

Tym razem skupimy się na Antonio Rüdigerze, który naszym zdaniem niesamowicie się rozwinął od momentu przejęcia sterów Chelsea przez Thomasa Tuchela. Chcemy pokazać sytuację, w której stoper „The Blues” widząc przed sobą wolna przestrzeń zdobywa ją prowadzeniem, by w kolejnym działaniu stworzyć sytuację bramkowę dla Chelsea. Warto tutaj zwrócić uwagę także na warunkujący to działanie aspekt mentalny.

Poruszamy go, ponieważ chcemy pokazać, czym jest pewność siebie, swoich umiejętności oraz wiary trenera w możliwości zawodnika. Jeszcze w lutym tego roku, Antonio Rudiger był zawodnikiem głębokiej rezerwy, wystawionym na listę transferową przez ówczesnego menadżera Chelsea Frabka Lamparda. Dzisiaj jest podstawowym zawodnikiem ekipy z Stamford Bridge, z propozycja nowego kontraktu.

Więcej konceptów dotyczących prowadzenia piłki oraz zdobywania pola gry poznasz w naszych publikacjach trenerskich QualitasCoach cz.2 - FUNDAMENTY GRY W ATAKU oraz QualitasCoach cz.3 - UMIEJĘTNOŚCI TAKTYCZNO - TECHNICZNE dla kat. U6 - U11. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE!


________________________

Jose Luis Palomino (Atalanta) vs Inter Mediolan.

Umiejętność: Odbiór piłki.

Koncept: Poprzez wyprzedzenie rywala.


Z Wysp Brytyjskich przenosimy się do ojczyzny Calcio, jednak tym razem skupimy się na skuteczności w grze obronnej. Dokładnie na odbiorze piłki poprzez wyprzedzenie. Jest ono możliwe jesli są spełnione podstawowe warunki takie jak wola bronienia, odpowiednie ustawienie (blisko przeciwnika) oraz odpowiedni timing wejścia przed niego, zaczynajac od biodra poprzez prace ramion a na wejściu w tor biegu kończąc.

Sytuacja ta obrazuje jak niewielki wymiar czasowy może dzielić drużynę od skutecznego odbioru do skutecznej finalizacji. Myślenie, choć mniej efektowne, bywa skuteczniejsze od poświęcenia.

Właśnie dlatego piłka na najwyższym poziomie jest wyczerpująca zarówno intelektualnie jak i fizycznie. Mecz to tysiące decyzji.

O inteligencji w grze w obronie nagraliśmy blisko dwugodzinny webinar. Temat traktowany nieco po macoszemu w procesie szkolenia. Więcej o webinarze przeczytasz tutaj: qualitascoaching.org/post/gra-w-obronie-u6-u13________________________

Lazio Rzym vs AS Roma.

Umiejętność: Podanie piłki.

Koncept: podanie zdobywające przez linie rywala.


Nasze MIKROtaktyczne podsumowanie zakończymy derbami Wiecznego Miasta i rywalizacji Jose Mourinho z Maurizzio Sarrim. W końcowym rozrachunku zwycięża Lazio, my natomiast poddajemy analizie pierwszą akcję bramkową. Jakie działania w poszczególnych momentach gry mialy wpływ na skuteczność tej akcji?

W pierwszej fazie z pewnością zagranie piłki zdobywającej (mija dwie linie) przez defensora Lazio do napastnika pozycjonujacego się między formacjami, który odgrywa piłkę do zawodnika będącego przodem do kierunku gry.

Następne poprzez rotacje jeden napastników (Pedro) skupia uwagę defensorów Romy próbą wbiegniecia za ich plecy, zaś Milinkovic - Savic wykorzystując ruch pół - okrężny atakuje wolną przestrzeń a w konsekwencji finalizuje akcję zespołu.


Materiały trenerskie Qualitas Coach to zbiór konceptów oraz umiejętności taktyczno - technicznych, a także zasad gry w bronieniu i atakowaniu, które możesz wykorzystać jako inspirację do swoich jednostek treningowych. Dowiedz się więcej w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE.


Trenerze,

masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.


Podziel się swoją opinią!

#jakośćniejestdziełemprzypadku

287 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page