top of page

MIKROtaktyka #37 - podsumowanie tygodnia.


37. wydanie MIKROtaktyki to sytuacje z przerwy reprezentacyjnej, szczególnie finałowej fazy Ligi Narodów, w której zmierzyły się #jakościowe zespoły ze znakomicie wyszkolonymi zawodnikami. Pokażemy dwa rodzaje przyjęć piłki, w tym jedno przyjęcie "bez przyjęcia". Można tak? Nie obędzie się także bez zachowań bez piłki podczas bronienia. Zapraszamy do analizy razem z QC!

________________________

Ferran Torres (Hiszpania) vs Francja.

Umiejętność: Przyjęcie piłki.

Koncept: 1. kontakt, przyjęcie w przestrzeń.


Pierwszą rodzajem przyjęcia, jakie chcemy pokazać to tak zwany 1. kontakt. Od jego jakości bardzo często zależy, jak potoczy się następna akcja. W załączonym poniżej filmie widzimy atak reprezentacji Hiszpanii, podczas którego skrzydłowy otrzymuje piłkę w bocznym sektorze boiska będąc w sytuacji 1v2.

Zauważmy, jak zdecydowaną i pewną decyzję w tym przyjęciu podjął atakujący Hiszpanii. Zdaje się, że każdy kolejny kontakt z piłką mógłby doprowadzić w konsekwencji do podwojenia i dalej straty piłki. W tej akcji Hiszpan spodziewający się presji ustawia się natychmiast w pozycji otwartej pozwalającej mu dostrzec wolną przestrzeń w centrum pola gry, za dwójką naciskających broniących. Percepcja i otwarta pozycja to fundamentalne koncepty w przyjęciu piłki. Wiele innych konceptów, w usystematyzowanej formie znajdziesz w naszych materiałach trenerskich QualitasCoach cz.3 i cz.4 o umiejętnościach taktyczno - technicznych. Więcej w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE.

Samo przyjęcie piłki, z technicznego punktu widzenia, również wykonane na najwyższym poziomie, ponieważ idealnie wyczuł, na jaką odległość może "wypuścić" sobie piłkę. Pozwala to uwolnić się od presji dwójki rywali i znaleźć się w wolnej przestrzeni. Zwieńczeniem tej akcji jest wejście między rywala, a piłkę, "zabiegnięcie drogi" prowadzące do faulu w środkowym sektorze.

________________________

Romelu Lukaku (Belgia) vs Francja.

Umiejętność: Przyjęcie piłki.

Koncept: przyjęcie przepuszczeniem piłki.


Innym sposobem przyjęcia piłki jest to, które pokażemy na przykładzie Romelu Lukaku. MIKROtaktyka bez sytuacji z Belgiem to nie MIKROtaktyka ;) Tę akcję nazywamy często przyjęciem bez przyjęcia. Jak to? Bez kontaktu z piłką. Istnieją sytuacje i warunki w meczu, które na takie zagranie pozwalają. I to im chcemy się przyjrzeć.

Możemy zauważyć kilka elementów, które pozwalają takie akcje wykonać. Pierwszym z nich jest podanie partnera. Tu widzimy De Bruyna, który wykonuje stosunkowo silne / szybkie podanie. Podanie o słabszej mocy należałoby przyjąć, by przyspieszyć atak i minąć rywala. Dodatkowo podanie nie jest bezpośrednio adresowane na BigRoma, lecz nieco w bok, w przestrzeń.

Te czynniki pozwalają na decyzję o "nieprzyjmowaniu" podczas przyjęcia. Ostatnim kluczowym elementem jest pewność (poparta wcześniejszą obserwacją) o odpowiedniej przestrzeni, w które chce się przepuścić piłkę. Lukaku nie byłby sobą, gdyby nie ochroniłby piłki ustawiając się miedzy rywalem, a piłka podczas "nieprzyjmowania" w wolną przestrzeń. Nie byłby również sobą, gdyby tej akcji nie zamienił na bramkę...

________________________

Marcos Alonso (Hiszpania) vs Francja.

Umiejętność: Ochrona piłki.

Koncept: reakcja na piłkę otwartą, wejście między rywala, a piłkę.


Kolejna sytuacja która wybraliśmy, to zachowanie Marcosa Alonso, z finałowego spotkania Ligi Narodów pomiędzy Hiszpania, a Francja. Wracajac do MIKROtaktycznych zachowań chcemy pokazać jak należy chronić przestrzeń za plecami jednocześnie skupiając się na tym co jest przed nami. Zachowanie obrońcy reprezentacji Hiszpanii to wręcz modelowy przykład gdzie „odpadając” cały czas chroni przestrzeń za swoimi plecami jednocześnie skupiając się na odpowiednim kierunkowaniu zawodnika z piłka, którego ma przed sobą.

Bronienie tego, co za nami, a także przestrzeni przed sobą to kluczowy element naszej filozofii gry w obronie, niezależnie od kategorii wiekowej, w której pracujemy. Zapraszamy Cię do zapoznania się z naszymi pomysłami w 2-godzinnym webinarze. Więcej o nim dowiesz się tu: qualitascoaching.org/post/gra-w-obronie-u6-u13 .

Zachowanie to doprowadza do opóźnienia działań ofensywnych przeciwnika, co skutkuje stworzeniem przewagi liczebnej w tym sektorze boiska, co pozwala na atak a w konsekwencji, na odbiór piłki. Tutaj także chcemy zwrócić uwagę na wejście biodrem pomiędzy piłkę a przeciwnika (w tor jego biegu) co finalnie pozwoliło odzyskać futbolówkę i zawiązać jeden z ostatnich ataków na bramkę rywala.

Materiały trenerskie Qualitas Coach to zbiór konceptów oraz umiejętności taktyczno - technicznych, a także zasad gry w bronieniu i atakowaniu, które możesz wykorzystać jako inspirację do swoich jednostek treningowych. Dowiedz się więcej w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE.


Trenerze,


masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.


Podziel się swoją opinią!


#jakośćniejestdziełemprzypadku
257 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page