top of page

MIKROtaktyka #39 - podsumowanie tygodnia.


Witamy Was ponownie na łamach naszej cotygodniowej MIKROtaktyki. To dla nas duży zaszczyt i przywilej, że tak licznie odwiedzacie naszą stronę zapoznając się z treściami, które przygotowujemy. Dokładamy wszelkich starań, by publikowane przez nas materiały stanowiły wartość dodaną do Twojej szkoleniowej pracy i były choć w małym stopniu dla Ciebie inspiracją do rozwijania swoich podopiecznych. Zapraszamy do zapoznania się z nowym artykułem!


________________________

Deyot Upamecano (Bayern Monachium) vs Hoffenheim.

Umiejętność: Podanie piłki.

Koncept: podanie zdobywające - mijanie formacji rywala.


Długie podanie jest naszym narzędziem do zdobycia w bardzo krótkim czasie lub wręcz, w najszybszy sposób określonej przestrzeni boiska. Jakie momenty gry obligują zawodnika do próby zagrania długiego podania?

Pierwszy moment, to sytuacja kiedy drużyna przeciwna zawęziła pole gry i po przeciwnej stronie znajduje się wolny partner. Drugim momentem jest sytuacja, kiedy linia obrony jest ustawiona wysoko i pomiędzy obrońcami a bramkarzem przeciwnej drużyny jest bardzo dużo miejsca. Ostatnim dogodnym momentem (któremu chcemy się przyjrzeć bliżej) obligującym zawodnika do zagrania długiego podania, jest sytuacja kiedy przeciwnik wykonuje nie zorganizowany pressing lub w ustawieniu przeciwnika występuje po prostu chaos.

W sytuacji takiej między zawodnikami poszczególnych formacji lub graczami na sąsiednich pozycjach dochodzi do dużych wolnych przestrzeni, co umozliwia zawodnikowi z piiłką zagranie jej między liniią. Co też możemy zobaczyć na przygotowanej analizie. Mecz Bayern Monachium, TSG Hoffenheim, Deyot Upamecano dobrze identyfikuje moment gry w którym drużyna z Sinsheim jest źle zorganizowana (nie grają blisko siebie) i zagrywa długie podanie penetrujące do Kinsley’a Comana, który finalizuje akcję skutecznym uderzeniem na bramkę. Warto odnotować, że to Coman dobrą identyfikacją piłki otwartej i ruchem „zaprosił” Upmecano do zagrania piłki.

________________________

Jordan Henderson (Liverpool FC) vs Manchester United.

Umiejętność: Podanie piłki.

Koncept: podanie zdobywające natychmiast po odbiorze piłki.


Kolejna sytuacja to mecz angielskiej Premiership pomiędzy Manchesterem United, który podejmował na Old Trafford drużynę Jurgena Kloppa, FC Liverpool. Mecz zakończył się wysokim zwycięstwem gości z Liverpoolu a my chcielibyśmy przeanalizować zachowanie Jordana Hendersona, który asystował przy bramce Mo Salaha. Co zwróciło naszą uwagę? Na pewno podanie. Jakie ono było? Kiedy występuje?

Podanie zewnętrznym podbiciem występuje w dwóch sytuacjach na boisku. Krótkie podanie na mniejszej odległości, gdy zawodnik musi szybko zareagować (w tym momencie jest najlepszy moment na podanie, a nie za pół sekundy więc podaje tą częścią stopy, na której mam piłkę). Drugi moment, który możemy zobaczyć w materiale, to dłuższe zagranie mijające przeciwnika z rotacją (często jest to podanie za linię obrony bądź na skrzydło). Chcemy również zwrócić uwagę czas pomiędzy odbiorem piłki, a zagraniem. Pierwsza myśl pomocnika Liverpoolu, to gra w przód i taki nawyk chcemy także wpajać naszym podopiecznym.

________________________

Dimitri Payet (Olympique Marsylia) vs PSG.

Umiejętność: Ochrona piłki.

Koncept: wejście przed rywala, prowadzenie dalszą nogą od przeciwnika.


Czy można odebrać piłkę Leo Messi’emu? Dimitri Payet pokazał, że jest to możliwe. Przede wszystkim wyróżnić chcemy tutaj dwa momenty, pierwszy to atak na piłkę, próba wejścia pomiędzy przeciwnika a piłkę używając do tego biodra, drugi moment to ochrona piłki. Po odbiorze piłki jeśli nie uda nam się wyprowadzać jej w wolną przestrzeń a przeciwnik będzie na tyle blisko że będzie mógł odebrać nam piłkę możemy odpowiednim zachowaniem zwiększyć naszą szanse na jej utrzymanie przez ochronę i wyprowadzenie jej w wolną przestrzeń.

Ważne w tym momencie jest rozstawienie nóg, obniżenie środka ciężkości i uniesienie ramienia do góry, ważne, aby piłkę trzymać jak najdalej jest to możliwe od nóg przeciwnika. Piłka ustawiona przy dalszej nodze pozwala na dłuższe jej utrzymanie. Operowanie zarówno wewnętrzną jak i zewnętrzna częścią, a nie podeszwą – pozwala na zmniejszenie ryzyka utracenia równowagi. Wprowadzenie w wolną przestrzeń jest zakończeniem ochrony piłki. Ochrona powinna być jak najkrótszym okresem czasu pomiędzy prowadzeniem piłki i jej ponownym wprowadzeniem w wolną przestrzeń – które jest celem samym w sobie.

Ochrona piłki to podstawowa umiejętność w pracy z młodymi zawodnikami. Więcej o jej konceptach dowiesz się z QualitasCoach cz.3!


Materiały trenerskie Qualitas Coach to zbiór konceptów oraz umiejętności taktyczno - technicznych, a także zasad gry w bronieniu i atakowaniu, które możesz wykorzystać jako inspirację do swoich jednostek treningowych. Dowiedz się więcej w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE.


Trenerze,


masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.


Podziel się swoją opinią!


#jakośćniejestdziełemprzypadku


230 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page