top of page

MIKROtaktyka #40 - podsumowanie tygodnia.


Często dzieje się tak, że o skuteczności danej akcji decydują małe detale lub stosunkowo "proste" elementy wykonane w odpowiednim miejscu, tempie i czasie. W czterdziestym wydaniu MIKROtaktyki chcemy pokazać właśnie takie akcje, w których wszystko zrobione zostało "właściwie". Prosto, lecz perfekcyjnie, ponieważ prosto potrafią grać jedynie najlepsi. Zapraszamy do analizy razem z QC!


________________________

Atletico Madryt vs Real Betis.

Umiejętność: Podanie piłki.

Koncept: podanie zwrotne do zawodnika ustawionego przodem.


Wielokrotnie obserwujemy, że akcji traci lub zyskuje / utrzymuje tempo dzięki jednemu zagraniu, które dla jej powodzenia staje się decydujące. Dzieje się tak w zdecydowanej większości podczas ataków szybkich, gdzie każdy szczegół akcji ma ogromne znaczenie. Nie inaczej będzie w poniższym fragmencie.

Widzimy wejście w posiadanie piłki zespołu Altei i ich znak firmowy - szybki, bezpośredni atak. Podczas takich akcji często szukamy podania do zawodnika ustawionego najwyżej - blisko bramki rywala, by minąć formacje przeciwnika. Tak też wydarzyło się tutaj. Zawodnik wydłużający pole gry najczęściej nie znajduje się przodem do bramki rywala. Dla koniecznego wysokiego tempa akcji (nie pozwoleniu na powrót miniętych wcześniej rywali) należy jak najszybciej skierować się w pole karne przeciwnika.

Jednym ze sposobów ku temu jest podanie zwrotne do zawodnika będącego przodem do kierunku ataku. Popularna gra na "ścianę" ma wiele zalet: skupia uwagę rywali wokół piłki i jej centrum. Sprawia, że przez moment postrzeganie broniących skierowane jest za piłką, niekoniecznie na zawodnikach, do których zaraz może trafić piłka. Stosunkowo łatwo znaleźć w takich sytuacjach zawodnika "wolnego", który widząc więcej = mając szersze pole widzenia jest w stanie kontynuować atak na wysokiej intensywności.

Gra na trzeciego, podanie piłki i koncept podania zwrotnego to bardzo skuteczne narzędzie do gry w ataku. Bardzo trudne do obrony z perspektywy zespołu nieposiadającego piłki. Rozłożyliśmy te umiejętności na czynniki pierwsze, o czym dowiesz się w naszej publikacji QualitasCoacz cz.4 (klik!) o umiejętnościach taktyczno - technicznych!

________________________

Alberto Toril (Piast Gliwice) vs Jagiellonia Białystok.

Umiejętność: Podanie piłki.

Koncept: "włoska" sztuczka.


Często wydaje nam się, że tego typu zagrania są nieco przypadkowe, nie do końca wytrenowane, bazujące na "czuciu piłkarzy". Ale no właśnie... Czy to wyczucie sytuacji nie jest trenowalne? Pewne sytuacje boiskowe są bodźcem do wykonania akcji bardziej automatycznie. Tutaj mamy do czynienia z podobą - pressing za plecami.

Dodatkowo w akcji Piasta Gliwice widzimy, że podanie jest nieco w tył, co jeszcze mocniej zachęca broniących do podejścia wyżej - sygnał. Do czego? Oczywistym jest, że podejście wyżej formacji lub indywidualnie zawodnika tworzy miejsce za jego/ich plecami.

Inteligenty zawodnik, zawodnik "czujący" grę szybko rozpozna taką sytuację i wykorzysta to, by za plecy pressujących rywali zagrać. Automatycznie. Bez zastanawiania się. Taką akcję widzimy poniżej. Dla zainteresowanych prześlemy tego typu akcje z EURO2020 w wykonaniu reprezentacji Włoch, a także Pedriego z Hiszpani.

________________________

Fiorentina vs Spezia.

Umiejętność: Wsparcie utrzymujące.

Koncept: tworzenie opcji prawo - lewo - tył.


Struktura dla zawdnika z piłką ma za zadanie zapełnić miejsce wokół piłki. Dobrze jest by partner z piłką miał kogoś otwartego po prawej stronie i po lewej stronie. Więc najbliżsi zawodnicy prawej i lewej opcji powinni tam szybko wbiec. Kolejną ważną rzeczą jest to, by dać możliwość grania w przód oraz zawsze ktoś musi być pod piłką.

Daje to psychiczne bezpieczeństwo zawodnikowi z piłką, bo wie on, że zawsze jak się obróci w tył to ma komu zagrać i w razie straty piłki jest ktoś, kto ją może pomóc mu odebrać. Dzięki temu nie musi on bać się ryzyka gry w przód. Jest to zawartość, która tworzy balans w ataku. Powoduje, że maksymalizujemy możliwość utrzymania się przy piłce.

Tak jak to miało miejsce w przypadku zawodników Fiorentyny w meczu ze Spezią. Cały czas poszczególni zawodnicy utrzymywali strukturę dla zawodnika z piłką, natomiast w końcowej fazie akcji Alvaro Odriozola, najpierw dał „opcję przód” a następie zagrał tzw. piłkę wsteczną (cut back), do wbiegającego Dusana Vlahovicia, który to był „opcją tył”, dla skrajnego obrońcy Fiorentiny, a następnie sinalizował akcję celnym uderzeniem do bramki przeciwnika.

Materiały trenerskie Qualitas Coach to zbiór konceptów oraz umiejętności taktyczno - technicznych, a także zasad gry w bronieniu i atakowaniu, które możesz wykorzystać jako inspirację do swoich jednostek treningowych. Dowiedz się więcej w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE.


Trenerze,


masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.


Podziel się swoją opinią!


#jakośćniejestdziełemprzypadku


364 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page