top of page

MIKROtaktyka #43 - podsumowanie tygodnia.


Jak mantrę powtarzamy o istotności nauczania gry w obronie, już od najmłodszych lat szkolenia. Jest to bardzo ważny element gry, którego nie nauczysz w miesiąc, jak mawiało wielu trenerów w przeszłości. W #43 wydaniu MIKROtaktyki pokażemy zachowania podczas obrony pola karnego - krycie, grę 1v1 w defensywie. Z atakowania znajdziesz tworzenie przestrzeni za pomocą prowadzenia do skupienia. Zapraszamy do analizy razem z QC!


________________________

Piotr Zieliński (Napoli) vs Inter Mediolan.

Umiejętność: Odbiór piłki.

Koncept: wykonanie następnej akcji po pojedynku 1v1.


"Zielu" chwalony jest za umiejętności i wyszkolenie szczególnie w fazie atakowania. Podkreślana jest jego kreatywność i boiskowa inteligencja. W analizowanej przez nas akcji popisał się wyżej wymienionymi cechami nie tylko w ofensywie, lecz przede wszystkich w defensywie.

Wielokrotnie podkreślamy, jak ważna w przyjętym przez QC sposobie pracy jest gra w obronie. Jeśli chcesz poznać nasze argumenty, dlaczego warto nauczać gry w obronie zawodników w kategoriach U6 - U13 zapoznaj się z artykułem (KLIK!).

Wracając do Zielińskiego chcemy zwrócić szczególną uwagę na przewidywanie w fazie bronienia. Zauważcie, że atakujący Interu wyraźnie sugeruje kierunek, w którym zamierza podać. Mówi o tym szczególnie ustawienie jego ciała oraz głowa i wzrok skierowana w stronę adresata podania. Inteligentny zawodnik w bronieniu szybko odczyta takie sygnały. Spójrzmy, w którym momencie PZ rozpoczyna doskok do otrzymującego podanie! Bardzo szybko.

Dodając do przewidywania nadchodzącego pojedynku kontakt fizyczny i zdecydowanie istnieje wysokie prawdopodobieństwo na wejście w posiadanie piłki. Aspektem, który szczególnie chcemy podkreślić jest wykonanie kolejnej akcji po pojedynku. Nie ma miejsca na przysłowiowy "odbiór i podanie do najbliższego". Natychmiast jest następne działanie - "skan przestrzeni" i wbiegnięcie! Reszta jest tylko naturalną konsekwencją...

________________________

Tottenham vs Leeds United.

Umiejętność: Krycie.

Koncept: otwarte pozycje, kontakt fizyczny.


Wszystko, co kluczowe dla wyniku i skuteczności gry dzieje się w polach karnych, po obu końcach boiska. Działania pomiędzy nimi są pośrednimi, są tylko środkami, by albo zapobiegać, albo kreować wejścia w pole karne. Zgodzicie się? Antonio Conte, mimo jeszcze krótkiego pobytu w Londynie odciska już swoje piętno na grze swojego zespołu. Włoski sznyt widać szczególnie w zachowaniach podczas fazy bronienia, na którą chcemy zwrócić Waszą uwagę. Zajmiemy się działaniami podczas obrony w polu karnym, obrony przed dośrodkowaniami.

Pierwszy aspekt, który jest istotnym podkreślenia to komunikacja i odpowiedzialność za atakujących rywali. Widzimy ewidentne przekazywanie sobie krycia poprzez komunikaty niewerbalne (pokazanie ręką), zapewne także wystąpiły komunikaty werbalne między broniącymi. To bardzo istotne - formacja obrony musi czuł współodpowiedzialność za napastników.

Następnym ważnym elementem jest zarządzanie przestrzenią w obrębie pola karnego. Dostrzegamy tutaj dwie kluczowe akcje. Po pierwsze, automatycznie z podaniem rywala w tył linia obrony skraca pole gry - zamyka przestrzeń. Gdy jednak rywal otrzymuje podanie w bocznym sektorze i jest gotowy do dośrodkowania natychmiast wydłuża pole gry zajmując przestrzeń blisko światła bramki, w centrum pola karnego.

Tak jak w przypadku wcześniejszej sytuacji z Piotrem Zielińskim tak i tutaj bardzo ważnym aspektem jest kontakt fizyczny z rywalem. Szczególnie podczas dośrodkowania. Konsekwencją takiej akcji jest, nawet pomimo dojścia do sytuacji strzeleckiej, brak komfortu podczas uderzenia do bramki. To zawsze w dużym stopniu ogranicza skuteczność atakującego.

________________________

Marco Reus (Borussia Dortmund) vs VFB Stuttgart.

Umiejętność: Tworzenie przestrzeni.

Koncept: prowadzenie do skupienia (uwagi) rywali.


W naszym rozumieniu i postrzeganiu piłki nożnej wyróżniamy tworzenie wolnej przestrzeni dla siebie bądź dla partnera ten sam podział wystepuje odnośnie zajmowania wolnej przestrzeni. Co zatem widzimy na zaproponowanym przez nas przykładzie z meczu Bundesligi Borussia Dortmund - VFB Stuttgart? Na jakie działania zawodnika z piłka chcielibyśmy zwrócić uwagę?

Marco Reus świadomie prowadzi piłkę w stronę środka (zamknięta przestrzeń), gdzie skupia na sobie uwagi obrońców, a jednocześnie tworzy miejsce dla partnera, w tym przypadku Thorgan’a Hazarda. Reprezentant Belgii „zrywa krycie” wbiegając w przestrzeń, która stworzył mu partner poprzez skupienie rywala prowadzeniem, mija obrońcę i oddaje strzał, który paruje bramkarz, jednak wobec dobitki Reusa jest już bezsilny. Jak to się stało, ze Marco Reus znalazł się w polu karnym?

Po podaniu piłki do Hazarda od razu wbiegał w pole karne „łapiąc” plecy obrońcy na dalszym słupku. Dlaczego akurat tam? Ponieważ odnosząc się do statystyk piłka uderzona przez zawodnika z lewej strony pola karnego, najczęściej odbijana jest przez bramkarza w przeciwna stronę. Tak tez się stało w tym przypadku co skutkowało celnym uderzeniem do bramki Sttutgartu.


Materiały trenerskie Qualitas Coach to zbiór konceptów oraz umiejętności taktyczno - technicznych, a także zasad gry w bronieniu i atakowaniu, które możesz wykorzystać jako inspirację do swoich jednostek treningowych. Dowiedz się więcej w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE.


Trenerze,


masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.


Podziel się swoją opinią!

#jakośćniejestdziełemprzypadku


367 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page