top of page

MIKROtaktyka #42 - podsumowanie tygodnia.

Zaktualizowano: 18 lis 2021


Przeciwnik stawia nam wymagania na różnym poziomie trudności. Chcąc wygrać mecz czasami wystarczy dobrze ustawiać się na swoich pozycjach i poziomem swojego przygotowania techniczno – taktycznego mijać kolejne formacje, zbliżając się do bramki przeciwnika. W większości przypadków to jednak nie wystarcza, bo przeciwnik jest dobrze zorganizowany w grze defensywnej. O tym w #42 wydaniu MIKROtaktyki. Zapraszamy do analizy razem z QC!


________________________

Hiszpania vs Szwecja.

Umiejętność: Wsparcie zdobywające.

Koncept: mijanie linii rywala.


Umiejętność: Tworzenie przestrzeni.

Koncept: rotacje na pozycjach - zwalnianie i zajmowanie przestrzeni.

Jeśli chcemy wprowadzić chaos w poczynaniach przeciwnika, musimy wykonywać więcej ruchu, aby tworzyć wolne przestrzenie dla siebie i partnerów. Pierwszym zadaniem zawodnika jest obserwacja ustawienia i zachowania drużyny przeciwnej. Celem zawodnika bez piłki jest ocenienie, czy przestrzeń w której się znajduje jest na tyle duża żeby otrzymać podanie. Jeśli może otrzymać podanie to może zostać w tej przestrzeni. Zawodnik powinien ciągle analizować jak zachowują się przeciwnicy.

Jeśli ruch nie przynosi pożądanego skutku w postaci otwarcia przestrzeni dla siebie bądź partnera wykonujemy kolejny ruch. Pamiętać należy, iż stanie w miejscu nie zmusza przeciwnika do żadnej reakcji, tylko i wyłącznie ruch piłki i ruch zawodników bez piłki (kiedy sama cyrkulacja piłki nie pomaga) może wprowadzić chaos w szeregach przeciwnika.

Koncepty tworzenia przestrzeni to zaawansowane treści treningowe dla bardziej świadomych zespołów i zawodników. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, o tym w jaki sposób Twoi podopieczni mogą TWORZYĆ PRZESTRZEŃ w trakcie gry zajrzyj koniecznie TUTAJ (klik!).

Tak jak możemy to zaobserwować na przygotowanym video z meczu Hiszpania - Szwecja. Rzut z autu jest wykonywany przez Jordiego Albę, natomiast w ciągłym ruchu jest trójka zawodników Olmo, de Tomas, oraz Gavi, którzy cały czas się rotują szukjąć wolnej przestrzeni która pozwoli na opanowanie piłki i przeniesienie ciężaru gry w inny sektor boiska, co będziemy mogli zaobserwować na załączonym filmie.


________________________

Włochy vs Szwajcaria.

Umiejętność: Wsparcie utrzymujące.

Koncept: opcja "tył" do podania wycofanego.


Podanie / dośrodkowanie wycofane, tak zwany "cut back" jest narzędziem w ataku, przed którym, z perspektywy zespołu nieposiadającego piłki bardzo trudno jest się bronić. Dzisiaj właśnie z tej strony chcemy spojrzeć na tę akcję piłkarską, ponieważ, jak zobaczycie na załączonym wideo oba zespoły popełniały w tej materii błędy prowadzące do sytuacji bramkowych.

Zastanówmy się nad kontekstem akcji, w której dośrodkowanie / podanie zostaje wykonane w tył, zostaje "wycofane". Kiedy i gdzie to się dzieje? Momentem do wykonania takiej akcji, zarazem SYGNAŁEM / bodźcem ją wywołującym jest posiadanie piłki przez atakujących w bocznej przestrzeni pola karnego, bliżej lini końcowej boiska. Wyraźniej zarysowującym ten sygnał momentem jest również dłuższe prowadzenie lub drybling we wcześniej opisany sektor boiska.

Jakie ma to skutki i konsekwencje wobec zespołu broniącego? Rzecz jasna - piłka ogniskuje uwagę zespołu jej nieposiadającego, jest jednym z punktów odniesienia, wokół którego organizuje się defensywę. O ile skupia uwagę w miejscu, gdzie się znajduje, o tyle rozprasza uważność na miejscu, w którym ZARAZ może się znaleźć. Tak wydarzyło się w kilku sytuacjach podczas reprezentacyjnego meczu Italii ze Szwajcarami. Zwróćmy uwagę na sygnały prowadzące do tych akcji - przytoczone wcześniej. Odpowiedzmy sobie na pytanie: co podpowiada nam gra? Co mówi nam, że dana akcja będzie miała miejsce?

Materiały trenerskie Qualitas Coach to zbiór konceptów oraz umiejętności taktyczno - technicznych, a także zasad gry w bronieniu i atakowaniu, które możesz wykorzystać jako inspirację do swoich jednostek treningowych. Dowiedz się więcej w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE.


Trenerze,


masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.


Podziel się swoją opinią!

#jakośćniejestdziełemprzypadku


278 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page