top of page

MIKROtaktyka #46 - podsumowanie tygodnia.


46. wydanie MIKROtaktyki rozszerzone jest o czterdziesto minutowe nagranie we współpracy z ekstratrener.pl,które spójnie uszczegóławia treści analizowane w dzisiejszym artykule. Ilość powiązanych ze sobą działań wchodzących we wzajemne zależności pokazuje tylko, jak kompleksową i globalną grą jest piłka nożna. Zapraszamy do analizy razem z QC!


________________________

Arsenal Londyn vs Southampton FC.

Umiejętność: Podanie piłki.

Koncept: zmiana centrum gry, by podać zdobywająco.


Podanie zdobywające jest takim, którego najmocniej życzymy sobie w grze naszych zespołów oraz działaniem oczekiwanym na poziomie indywidualnym od naszych zawodników. Dzisiaj uchylimy rąbka tajemnicy i podzielimy się częścią ciekawe, naszym zdaniem, analizy, która zwraca uwagę na akcje dziejące się przed podaniem zdobywającym. Mówiliśmy też o tym w MIKROtaktycznym poniedziałku #02 na fb EkstraTrener! Zapis live'a dostępny jest poniżej:

We filozofii gry QC wejścia w pole karne i zdobywanie pola gry są fundamentem i drogowskazem dla zawodników w procesie podejmowania decyzji. Rozpatrując podanie w powyższym kontekście należy stwierdzić, że czas wykonania takiej akcji musi być relatywnie krótki. Z naszych analiz wynika bowiem, że im dłużej ma się piłkę przy nodze w jednym sektorze boiska, tym prawdopodobieństwo podania zdobywającego spada. Rzecz jasna, wiąże się to z presją przeciwnika. Gdy piłka znajduje się długo w jednym miejscu, naturalną konsekwencją jest posiadanie przez rywala więcej czasu na doskok i nałożenie presji.

Rozpatrując ten temat z drugiej perspektywy - będąc w ataku - należy zadać sobie pytanie: co zrobić, by posiadać piłkę krótko w danym sektorze, by utrudnić rywalowi doskok i zwiększyć sobie szansę na grę w przód? Jednym z konceptów, za pomocą których można tego dokonać jest zmiana centrum gry (również za pomocą wsparcia utrzymującego, o którym mówimy w załączonym wyżej materiale). Zmiana centrum gry powoduje, że skupiony ( na piłce ) w określonym miejscu rywal musi się przeorganizować - zawężać, skracać i przesuwać - w przestrzeń nowego centrum gry. Daje to miejsce atakującym do wykorzystania momentu piłki otwartej - bez presji przeciwnika - do podania zdobywającego. Widzimy to bardzo dobrze na przykładzie ataku Arsenalu poniżej, który począwszy od otwarcia gry regularnie zmienia sektory / korytarze gry. Pozwala to znajdować momenty i możliwości podań w przód.

________________________

Alex Moreno (Real Betis) vs Real Sociedad.

Umiejętność: Wsparcie zdobywające.

Koncept: obieg zewnętrzny i wewnętrzny


W ostatnim "MIKROtaktycznym poniedziałku" mówiliśmy o wsparciu utrzymującym w strefie średniej i wysokiej. Dzisiaj natomiast chcemy przedstawić dwa przykłady wsparcia zdobywającego, na podstawie zachowań Alexa Moreno (Real Betis Sewilla) w meczu La Ligi pomiędzy Realem Betis a Realem Sociedad San Sebastian. Tak jak wspominaliśmy podczas ostatniego Live'a, punktem wyjścia jest percepcja, czyli postrzeganie wolnej przestrzeni obok partnera z piłką. Prawa, lewa, przód czy może tył? Ważne jest oby odpowiednio szybko zająć te wszystkie przestrzenie wokół zawodnika z piłką. Zawsze piwerwszym wyborem powinna być "opcja przód", jesli nie ma możliwości to kolejno bok i tył.jest to zawartość, która tworzy balans w ataku. Powoduje, że maksymalizujemy możliwość utrzymania się przy piłce. Układamy centrum gry, z chaosu, przechodzimy w porządek.

Wracając do naszych dwóch przykładów, to w pierwszym widzimy jak zawodnik Realu Betis identyfikuje brakującą opcję struktury i "daje" wsparcie zdobywające w wolną przestrzeń poprzez obieg zewnętrzny zawodnika z piłką. Warto tutaj dodać, że zawodnik z piłką stworzył wolną przestrzeń do obiegu poprzez skupienie przeciwnika prowadzeniem wszerz boiska, spowodowało to przesunięcie rywala i otwarcie wolnej przestrzeni w bocznym sektorze, co pozwoliła Alexowi Moreno na wbiegnięcie w tą przestrzeń, czego skutkiem było otrzymanie piłki a w dalszej fazie akcji, asysta przy bramce Juanmi'ego.


Więcej detali znajdziesz w naszych publikacjach trenerskich - kliknij w grafikę!


Drugi przykład, to tworzenie "opcji przód" poprzez "wcięcie" przed zawodnika z piłką. Zachowanie to, przeważnie tworzy wolną przestrzeń dla zawodnika z piłką, ponieważ zawodnik "wcinający się" zazwyczaj "zabiera" za sobą jednego z przeciwników, co otwiera drogę zawodnikowi z piłką do dalszej akcji. W tym wypadku wspomniany wyżej Alex Moreno "wcina się" przed zawodnika z piłką i wykorzystuje chwilowe zawahanie przeciwnika (tworzy linię podania - będąc opcją przód), co skutkuje zagraniem do niego piłki a w dalszym rozwoju akcji zdobyciem bramki (po uprzednim zdobyciu pola gry prowadzeniem).

________________________

Leroy Sane (Bayern Monachium) vs FC Barcelona.

Umiejętność: Odbiór piłki.

Koncept: natychmiastowa reakcja po stracie piłki.


Sporo pisaliśmy w naszych poprzednich odcinkach o asekuracji ofensywnej, o gotowości na stratę piłki w momencie prowadzenia działań ofensywnych. Opisując przykład, który chcemy Wam zaproponować, nie sposób odnieść sie do słów trenera Manchesteru City, Pepa Guardioli, który mówił o gotowości na stratę w dwóch wymiarach.

W wymiarze pozycyjnym (strukturalnym), czyli prowadząc działania w ofensywie, cały czas dążymy do utrzymywania struktury, dla zawodnika który aktualnie piłkę posiada i w razie straty natychmiastowo reagujemy nie pozwalając przeciwnikowi rozwinąć skrzydeł (czyli przede wszystkim zagrać w przód). Jeśli natomiast już się to wydarzy, to staramy się jak najszybciej, jak największą ilością graczy znaleźć pod linią piłki. Drugi wymiar to wymiar mentalny, czyli gotowość do tego, aby jak najszybciej sfokusować się na odbiór piłki, mimo, że jeszcze przed chwilą konstruowaliśmy atak. Nie jest to prosta sprawa, ale poddana odpowiedniemu treningowi, może bardzo dobrze funkcjonować.

Przykładem Leroy Sane, skrzydłowy Bayernu Monachium, uznawany za zawodnika, trochę krnąbrnego, mało angażującego się w grę defensywną, czasami fenomenalnego z piłką, bez piłki już niekoniecznie. U trenera Juliana Nagelsmana przechodzi swoistą metamorfozę, wręcz odrodzenie. Jest bardzo mocnym punktem Bayernu Monachium, nie tylko przez pryzmat działań ofensywnych, ale także w grze defensywnej. Czego przykładem jest wideo, które da Was przygotowaliśmy.

Materiały trenerskie Qualitas Coach to zbiór konceptów oraz umiejętności taktyczno - technicznych, a także zasad gry w bronieniu i atakowaniu, które możesz wykorzystać jako inspirację do swoich jednostek treningowych. Dowiedz się więcej w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE.


Trenerze,


masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.


Podziel się swoją opinią!250 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commenti


bottom of page