top of page

MIKROtaktyka #50 - podsumowanie tygodnia.


50, jubileuszowy artykuł MIKROtaktycznych podsumowań tygodnia przed nami! Dzisiaj zajmować się będziemy wsparciem. Dzielimy je na utrzymujące oraz zdobywające. Czynnikiem i głównym elementem wpływającym na to, jakiego wsparcia powinni udzielić sobie zawodnicy jest presja na posiadającego piłkę. Zapraszamy do analizy razem z QC!

________________________

Dumfires, Sanchez (Inter) vs Lazio.

Umiejętność: Wsparcie utrzymujące.

Koncept: gra po "trójkącie".


Gra po trojkącie, jest skorelowana z arytmia gry. Koncepcje tą możemy wykorzystać w każdej strefie i w każdym sektorze boiska. Realizując ta zawartość zawodnicy musza wyczuwać (odczytywać sygnały) do zmiany tempa gry.

Przechodząc do przykładu, który przygotowaliśmy, widzimy współpracę Denzela Dumfreisa i Alexis’a Sanchez’a. W momencie przyjmowania piłki przez skrzydłowego Interu, Sanchez poprzez wsparcie utrzymujące tworzy linie podania jednocześnie obydwaj zawodnicy zauważają wolna przestrzeń za plecami obrońców Lazio który skupiają się na piłce. To jest sygnał, aby przyspieszyć grę poprzez zagranie po trojkącie i finalnie stworzyć sytuacje bramkowa.

Kluczem powodzenia tej koncepcji jest obserwacja przestrzeni za plecami przeciwnika, jeśli jest ona duża przyspieszamy, jest się zmniejsza, zwalniany grę i czekamy na kolejny moment. Kończąc wątek chcielibyśmy zwrócić uwagę na zawodnika Lazio z numerem 77, Adama Marusicia i postawić pytanie, jak on mógł przeciwdziałać tej sytuacji. Gdzie popełnił błąd?

Naszym zdaniem, głównym błędem było obligowanie się tylko na piłkę a nie na zawodnika, którego w pierwszej fazie akcji atakował a później kompletnie zgubił ze „swoich radarów”(5 sekunda filmu).

________________________

Inter Mediolan vs Lazio.

Umiejętność: Wsparcie utrzymujące.

Koncept: opcja "tył" podczas presji rywala na partnera z piłką.


W naszych ostatnich publikacjach sporo uwagi poświęcaliśmy koncepcji wsparcia zdobywającego. Tym razem chcielibyśmy przybliżyć Wam wsparcie utrzymujące na przykładach z meczu Inter Mediolan - Lazio Rzym i pokrótce wytłumaczyć dlaczego ono jest równie ważne jak to zdobywające.

Jeśli nie mogę zdobyć terenu (przestrzeni), to muszę się utrzymać przy piłce, a ta zawartość nam to gwarantuje. Ona tworzy balans w ataku i kiedy szybko nie możemy przejść do zdobywania przestrzeni, bo przeciwnik dobrze zamyka poszczególne sektory boiska, wsparcie utrzymujące powoduje, że maksymalizujemy możliwość utrzymania się przy piłce. Na nowo układamy centrum gry, by za chwile znów moc zaatakować.

Przechodząc już do przykładów, kluczową role odgrywa tutaj percepcja i ruch na bazie zebranych informacji. Zawodnik musi obserwować czy jego partner w momencie przyjmowania (czy nawet lotu piłki) ma stworzona strukturę, czyli czy posiada realne linie podania do przodu, w lewo czy w prawo. Jeśli przeciwnik dobrze zamyka te przestrzenie jest to sygnał do tego, aby obniżyć swoją pozycje dając partnerowi możliwość gry. Oczywiście warto wspomnieć o pozycji otwartej, oraz komunikacji werbalnej i niewerbalnej, która bardzo pomaga w realizacji każdego działania na boisku.

W naszej kategoryzacji boiskowych działań, wsparciem utrzymującym jest także popularna „opcja tył”, która także postaraliśmy się uwypuklić w dzisiejszym przykładzie. Wsparcie to daje psychiczne bezpieczeństwo zawodnikowi z piłka, bo wie on, że jak się obróci w tył to ma partnera do gry. Natomiast w razie straty zawsze jest ktoś kto pomoże ta piłkę odebrać. Dzięki temu nie musi się on bać podejmowania ryzyka gry do przodu. Podsumowując, każde wsparcie utrzymujące powinno być pierwszym krokiem do rozpoczęcia nowego ataku(nowych działań mających na celu zdobycie przestrzeni).

________________________

Alberto Moreno (Villareal) vs Atletico Madryt.

Umiejętność: Wsparcie zdobywające.

Koncept: piłka między formacjami rywala jako sygnał do wbiegnięcia.


Wbiegnięcie na podanie prostopadłe to jeden z bardziej pożądanych ruchów i sytuacji, jakiego moglibyśmy oczekiwać od naszych zawodników. Przeciwstawnym zachowaniem rywala będzie oczywiście zapobieganie takim próbom - to pewnego rodzaju balansowanie pomiędzy presją "do przodu", a bronieniem tego, co za plecami. Jedną z sytuacji, która wywołuje taką decyzję u rywali jest dostarczenie piłki pomiędzy formacje, co widzimy na załączonym filmie.

Gdy atakujący znajdą się pomiędzy formacją obrony, a pomocy rywali rozpoczyna się proces decyzyjny zawodników broniących jeszcze dostępu do bramki: atakować zawodnika, który otrzymał piłkę i opuścić swoją strefę czy zostawić bez presji rywala z piłką, a więc pozwolić mu zdobywać pole gry i bronić miejsca za plecami, by nie dostać tam podania. W dużym stopniu to wybór mniejszego zła z perspektywy broniących.

Zdarzają się także momenty, gdy broniący zostanie "złapany" na niezdecydowaniu lub wycofaniu się z decyzji o ataku na rywala z piłką. Taką sytuację możemy zaobserwować u defensora Atletico Madryt, który ani nie wywiera realnej presji, ani nie chroni przestrzeni za plecami. Jest to doskonała sytuacja dla atakującego z piłką - wykorzystanie niepewności, niezdecydowania obrońcy.Szybkie podejmowanie dobrych decyzji to przewidywanie oraz szybkie odczytywanie sygnałów, powodów (do wykonania określonych działań) płynących z gry. Kwestia zarówno wytrenowana (??), jak i wrodzona, bowiem niektórzy zawodnicy "rodzą się" ze swoistym instynktem. A. Moreno odczytał (nasza interpretacja) dwa doskonałe "powody", dla których można rozpocząć wbieganie na podanie prostopadłe: piłka między formacjami rywala oraz niezdecydowany w działaniu broniący w formacji obrony.

Wsparcie zdobywające, a w nim koncept wbiegnięcia na podanie prostopadłe oraz powiązany wbiegnięcia w "szerokość" znajdziesz w naszej publikacji Qualitas Coach cz.4. Zachęcamy do zapoznania się i zainspirowania innymi detalami tego działania.


Materiały trenerskie Qualitas Coach to zbiór konceptów oraz umiejętności taktyczno - technicznych, a także zasad gry w bronieniu i atakowaniu, które możesz wykorzystać jako inspirację do swoich jednostek treningowych. Dowiedz się więcej w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE.


Trenerze,


masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.


Podziel się swoją opinią!

#jakośćniejestdziełemprzypadku


261 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page