top of page

MIKROtaktyka #52 - podsumowanie tygodnia.


Słyszymy często opinie, że QC bardzo stawia na obronę i jest to dla nas bardzo ważne. To prawda! Mamy ku temu swoje argumenty, które przedstawialiśmy w webinarze o grze w obronie. Nie jest to jednak cel sam w sobie, priorytet w szkoleniu. Wykorzystujemy bronienie, by kreować bardziej wymagające środowisko w nauczaniu atakowania. Dziś pokażemy trzy sytuacje właśnie w defensywie. Zapraszamy do analizy razem z QC!


________________________

J. Ward-Prowse (Southampton) vs FC Barcelona.

Umiejętność: Odbiór piłki.

Koncept: gotowość do odbioru piłki przez wyprzedzenie.


Jednym z najważniejszych elementów we współczesnej piłce nożnej jest skuteczność w bronieniu i atakowaniu w sytuacjach 1x1. Jest to kluczowy czynnik decydujący o sukcesie. Bez względu na system gry i sposób jej organizacji wybrany przez trenera, poziom gry obronnej całego zespołu zależy od skuteczności poszczególnych graczy w sytuacjach 1x1.

Koncepcja odbioru przez wyprzedzenie opiera się w głównej mierze na antycypacji i wyczuciu momentu w którym należy zaatakować. Popularny przechwyt najłatwiej zastosować gdy piłka nie jest podana z dużą siła, a zawodnik oczekujące na piłkę stoi w miejscu. Od razu nasuwa się pytanie, czy można odebrać piłkę przez wyprzedzenie w sytuacji, gdy przeciwnik dobrze się pozycjonuje, nie czeka na podanie i wybiega do piłki, zaś piłka podana jest z odpowiednia siła? Oczywiście, ze tak! Kluczowe jest przewidywanie kierunku podania i moment ataku (uprzedzenia) zawodnika chcącego tą piłkę otrzymać. Nie możemy atakować za wcześnie, ponieważ wtedy dojdzie do bezpośredniej walki o piłkę. Natomiast ubiegając rywala chcemy jej uniknąć.

Webinar o grze w obronie w procesie szkolenia dzieci dostępny dla Was w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE - zapoznaj się!


Na załączonym przez nas video widzimy moment podania piłki przez Bernardo Silve do Jacka Grillish’a i świetny timing wyprzedzenia tego drugiego przez zawodnika Southampton James’a Ward-Prowse’a. Dlaczego w tej sytuacji był skuteczny? Naszym zdaniem kluczem jest moment ataku na piłkę w momencie kiedy Grillish chce ją przyjąć. Układa on odpowiednia nogę do przyjęcia i jest to chwila w której jest „zamrożony”(Oczywiście to są setne sekundy, ale to właśnie one decydują o skuteczności działania bądź jej braku), jeśli zaatakujemy w tym momencie prawdopodobieństwo skuteczności odbierającego zdecydowanie wzrasta ponieważ zawodnik chcący piłkę przyjąć jest chwilowo unieruchomiony a to pozwala nam uniknąć walki wręcz o piłkę i daje przewagę w wyprowadzeniu jej po skutecznym przechwycie.

________________________

B. Davies (Tottenham) vs Chelsea.

Umiejętność: Asekuracja i podwajanie.

Koncept: stworzenie przewagi do sytuacji 1v2.


Skuteczne odbieranie piłki zależy, między innymi od właściwego ustawiania się na boisku i krycia rywala, wyboru odpowiedniego momentu i sposobu działania, własnych umiejętności oraz możliwości rywala. Dużo mówiliśmy o skuteczności gry w obronie w sytuacji 1v1, musimy jednak pamiętać, że o skuteczności w ramach każdego rodzaju obrony decydują nie tylko indywidualne umiejętności, ale także chęć do współpracy oraz umiejętności takie jak asekurowanie partnerów, czy przekazywania sobie przeciwników, ponieważ jest to sport zespołowy a jak mówił Johan Cruyjff w przytaczanym przez nas wiele razy wywiadzie; „łatwo jest bronić gdy przestrzeń do bronienia ma wielkość gazety, natomiast o wiele trudniej jest jest to przestrzeń dużego ogrodu”. Nawiazując do tych słów trudno jest sobie wyobrazić, aby być skutecznym w obronie nie współpracując na boisku.

Asekuracja to forma współdziałania polegająca na ubezpieczaniu obrońcy działającego przeciwko napastnikowi z piłką przez partnera znajdującego się w jego pobliżu (będącego bliżej własnej bramki). Zazwyczaj manewr ten wykonywany jest poza strefą bezpośredniego zagrożenia bramki.


Asekurując należy pamiętać, aby ustawiać się tak,żeby:

  • być bliżej własnej bramki,

  • móc natychmiast przejąć napastnika, który wygra pojedynek z partnerem,

  • mieć możliwość współdziałania z innym partnerem,

  • móc asekurować dwóch partnerów (unikać ustawiania się w jednej linii).


W sytuacji, gdy napastnik wygra pojedynek „jeden na jednego” z obrońcą, gracz asekurujący przejmuje krycie tego napastnika - przekazanie, natomiast „ograny” obrońca zajmuje opuszczoną przez niego strefę. Drugim elementem oprócz asekuracji który występuje w przygotowanym przez nas video jest gra „aktywną strefą” i jej konsekwencje w postaci tzw., „podwajania”. To działania w bronieniu zmierzające do odebrania lub wybicia piłki przeciwnikowi. Jest to zdecydowane, wspólne działanie przeciwko napastnikowi z piłką w celu zmuszenia go do popełnienia błędu. Jeżeli rywal nie popełni błędu (nie poda piłki a utrzyma się przy niej) obrońcy rozpoczynają odbieranie piłki (jeden na jednego - dwóch na jednego - trzech na jednego), co możemy zauważyć na filmie gdzie Ben Davies w bocznym sektorze próbuje odebrać piłkę Antonii Rudigerowi, następnie podwaja go współpartner Oliver Skipp doprowadzając do skutecznego odbioru piłki, która jednak później tracą, ale dobra asekuracja Davinson’a Schsncheza’a pozwala na skuteczny blok.Materiały trenerskie Qualitas Coach to zbiór konceptów oraz umiejętności taktyczno - technicznych, a także zasad gry w bronieniu i atakowaniu, które możesz wykorzystać jako inspirację do swoich jednostek treningowych. Dowiedz się więcej w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE.


Trenerze,


masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.


Podziel się swoją opinią!

#jakośćniejestdziełemprzypadku


204 wyświetlenia1 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page