top of page

MIKROtaktyka #53 - podsumowanie tygodnia.


W 53. wydaniu MIKROtaktycznego podsumowania tygodnia zajmiemy się futbolem reprezentacyjnym w wydaniu nieco innym niż analizujemy codziennie. Zamienimy europejskie wykonanie piłki nożnej na te bardziej latynoskie i afrykańskie. Zapraszamy do analizy razem z QC!

________________________

G. Suazo (Chile) vs Argentyna.

Umiejętność: Prowadzenie piłki.

Koncept: prowadzenie wszerz boiska, by zatrzymać linie rywala.


Prowadzenie wszerz boiska, nie jest celem. Jest tylko narzędziem. Co jest więc celem? Identyfikacja momentu do podania prostopadłego, oraz korelacja tego działania z zawodnikiem wbiegającym na piłkę prostopadłą. Zawodnik wbiegający woła o piłkę(daje niewerbalny sygnał swoim ruchem) w momencie, gdy piłka jest ona JESZCZE otwarta i najlepiej w momencie, gdy obrona jest wolna. Czym więc jest "wolna" obrona i jak ją "zatrzymać"?

Spowolnienie obrony następuje w wyniku podań utrzymujących /poprzecznych (wspominaliśmy o tym w "Mikrotaktycznym poniedziałku"), oraz poprzez prowadzenie piłki WSZERZ boiska. Wszystkie te zabiegi ułatwiają to podanie i wbiegnięcie. Jeśli w momencie prowadzenia zawodnik przeoczy odpowiedni moment na wbiegnięcie i zawodnik prowadzący piłkę ma ją zamkniętą zamknięta, to nie wbiegamy za linie obrony, lub w przestrzeń pomiędzy formacje gdyż skuteczność takiego podania jest mało prawdopodobna, co możemy zaobserwować na jednym z przygotowanych przykładów.

Skrzydłowy reprezentacji Bazylii, Vinicius jr. zdecydował się na prowadzenie w szerz, jednak jego partner w początkowej fazie był ustawiony za szeroko, co skutkowało lekko "spóźnioną" decyzją o zagraniu ponieważ w początkowej fazie prowadzenia zwalniał on blok obrony rywala, jednak dystans jaki musiał przebiec partner Viniciusa sprawił, że trwało to trochę za długo i w końcowym rozrachunku podanie nie trafiło do adresata, bo skrzydłowy Realu Madryt już za bardzo skupił na sobie uwagę rywali a co za tym idzie, przestrzeń pomiędzy poszczególnymi zawodnikami z formacji obrony Ekwadoru była zawężona do minimum.Pokazujemy jednak ten przykład ponieważ bardzo widoczna jest tutaj idea spowalniania linii obrony poprzez prowadzenie piłki w szerz boiska. Warto też zwrócić uwagę na ułożenie ciała reprezentanta Brazylii. Prowadząc piłkę nie nie sugeruje on tego, że zaraz zagra piłkę prostopadłą. Druga sytuacja pochodzi również z południowoamerykańskich eliminacji do MŚ w Katarze, gdzie rywalizowały reprezentacje Chile i Argentyny. Na przygotowanym wideo widzimy reprezentanta Chile G.Suazo, który w początkowej fazie akcji przesuwa przeciwnika tworząc sobie możliwość wprowadzenia piłki w szerz boiska a co za tym idzie zatrzymania linii podania i skutecznego dogrania piłki do partnera z ataku E. Vargasa. Zawodnik prowadzący piłkę, tak samo jak w poprzednim przypadku swoim ustawieniem ciała nie sugeruje swojego zamiaru gry podania prostopadłego. Zatrzymuje on linię obrony Argentyny i w dobrym momencie dogrywa piłkę. Analizując ustawienie i moment reakcji obrońców, można odnieść wrażenie, że byli zaskoczeni zaistniałą sytuacją a to jest celem tej koncepcji.

________________________

Ekwador vs Brazylia, Gambia vs Kamerun.

Umiejętność: Bronienie w polu karnym.

Koncept: obrona przed dośrodkowaniem na bliższy lub dalszy słupek.


Żeby w ogóle móc mówić o podaniu w pole karne, musimy posiadać partnerów do których może być adresowane podanie. Pole karne powinno być wypełniane równomiernie tzn. najlepiej żeby znajdowało się w nim trzech atakujących: jeden na atakujący przestrzeń przy "bliższym" słupku, drugi znajdujący się w rejonie "dalszym" słupka i trzeci ustawiony miej więcej na linii pola karnego.

Takie rozmieszczenie zapewnia dogrywającemu pełen wachlarz możliwości i może zadecydować który zawodników jest w najlepszej sytuacji. Wypełniając pole karne w ten sposób utrudniamy również obrońcą ich zadanie, czyli pokrycie całego pola karnego. Swoim ustawieniem i ruchem tworzymy jak najwięcej linii do dośrodkowania. No właśnie, a teraz spróbujmy sytuację odwrócić i postawić się na miejscu tych, którzy bronią, tych którzy przeciwdziałają czy powstrzymują.


Webinar o grze w obronie w procesie szkolenia dzieci dostępny dla Was w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE - zapoznaj się!


Jak się zachować kiedy walczymy w pojedynku 1v1 w polu karnym i go wygrywamy znajdując się w przestrzeni pomiędzy tzw. "pierwszym/krótkim" słupkiem a środkiem bramki, natomiast jak się zachować w momencie wygrania powietrznego pojedynku w polu karnym będąc w przestrzeni pomiędzy środkiem bramki a tzw."drugim" słupkiem? Zasada w tym przypadku jest dość prosta, interweniujący zawodnik znajdujący się w strefie pomiędzy środkiem bramki a "drugim" słupkiem powinien zazwyczaj wybijać piłkę zza siebie (tak jak to widzimy na przygotowanym wideo), dlaczego? Ponieważ zagrywając piłkę przed siebie, bądź w stronę od której piłka była zagrana istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że piłka spadnie pod nogi rywala w okolicach świtała bramki.

Natomiast interweniując w przestrzeni pomiędzy środkiem bramki a "bliższym/pierwszym" słupkiem zazwyczaj należy piłkę próbować zagrywać w przestrzeń/stronę skąd była zagrywana, ponieważ zagrana będzie poza światło bramki, zaś w przypadku przejęcia piłki przez rywala, ustawienie zespołu broniącego pozostaje niezmienne i zespół jest przygotowany na obronę pola karnego w momencie piłki zagrywanej ponownie z tej samej strony. Zapraszamy do zapoznania się z przygotowanymi przez nas przykładami.

________________________

P. Gomez (Argentyna) vs Chile.

Umiejętność: Podanie piłki.

Koncept: pinokio pass.


Mając już obraz tego, co rozumiemy pod konceptem "pinokio pass" należy stwierdzić, że zawodnik, który go wykonuje jest, z pewnością, na stosunkowo wysokim poziomie świadomości (mikro)taktycznej oraz opanowania piłki. Na przykładzie Papu Gomeza Alcantara , że ustawienie ciała (tj. pozycja skierowana w stronę zawodnika na boku) oraz podniesienie głowy i wzrok sugeruje podanie piłki w boczny sektor.

Broniący próbując antycypować działanie Argentyńczyka przygotowują się właśnie na taką akcję - orientują się w kierunku środka wykonując nawet 2-3 kroki w tę stronę, a także zwaracjąc się plecami do wykonującego obieg wahadłowego. Atakujący z piłką intencjonalnie wysyła im "fałszywą" informację i z pełną świadomością podaje w zwolnioną część pola karnego - było to możliwe ze względu na przesunięcie rywala do centrum.

Materiały trenerskie Qualitas Coach to zbiór konceptów oraz umiejętności taktyczno - technicznych, a także zasad gry w bronieniu i atakowaniu, które możesz wykorzystać jako inspirację do swoich jednostek treningowych. Dowiedz się więcej w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE.


Trenerze,

masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.


Podziel się swoją opinią!


#jakośćniejestdziełemprzypadku
244 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page