top of page

MIKROtaktyka #55 - podsumowanie tygodnia.


Z małym poślizgiem wracamy do Was w naszych cotygodniowym MIKROtaktycznym podsumowaniem tygodnia. Dzisiaj znajdziecie tutaj coś o przyjęciu piłki, które nie zawsze musi być w przód, koncept "pass and go" oraz ruch w szerokość. Rozszerzamy nasz dzisiejszy artykuł o nagranie kolejnego live we współpracy z ekstratrener.pl .Zapraszamy do analizy razem z QC!


________________________

F. Wirtz (Bayer Leverkussen) vs VfB Stuttgart.

Umiejętność: Przyjęcie piłki.

Koncept: "przyjęcie piłki od presji" - stworzenie sobie przestrzeni.


Dużo mówiliśmy o podaniu wstecznym, przedstawialiśmy także koncepcje prowadzenia w tył. Dziś natomiast trochę bliżej chcielibyśmy przybliżyć koncepcje przyjęcia „od presji” rywala. W przypadku, który poddajemy analizie przyjęcie piłki ma charakter przyjęcia wstecznego, w roli głównej wschodząca gwiazda Bundesligi i Bayeru Leverkusen Florian Wirtz. Na jakie zachowania chcemy zwrócić uwagę?

Przede wszystkim na obserwacje partnera z piłką, piłki w momencie jej lotu, przestrzeni, oraz przeciwnika, który atakuje z „góry”. W początkowej fazie akcji młody reprezentant Niemiec, poprzez swoje ustawienie wysyła przeciwnikowi błędna informacje o chęci przyjęcia piłki w przód. Rywale w polu karnym mocno koncentrują się na chęci zablokowania przestrzeni w świetle bramki, co otwiera Wirtzowi wolna przestrzeń do przyjęcia piłki w przeciwnym kierunku niż prowadzony jest atak.

Przyjęciem tym zawodnik Bayeru 04 przesuwa obrońcę Stuttgartu tworząc sobie przestrzeń do zagrania piłki wzdłuż bramki, do Patricka Schicka, który dopełnia tylko formalności, ustalając wynik spotkania.

________________________

M. Rakoczy (Cracovia Kraków) vs Lechia Gdańsk.

Umiejętność: Wsparcie zdobywające.

Koncept: fałszywa informacja - ruch do osi boiska, by złapać szerokość.


Patrzymy na piłkę nożna przez pryzmat gry w której kluczowa role odgrywa ruch. Dlatego naszym zdaniem rywala nie zaskakuje sama szybkość ruchu, lecz jego zmienność. Piątkowe spotkanie w ramach 21 kolejki PKO Ekstraklasy pomiędzy Cracovią Kraków a Lechią Gdańsk a w roli głównej młody zawodnik popularnych „Pasów” Michał Rakoczy. Wykorzystując koncepcje fałszywego ruchu w kierunku osi boiska skupia On na sobie uwagę stoperów Lechii, jednocześnie tworzac sobie przestrzeń na zewnątrz, która po chwili wykorzystuje stosując gwałtowna zmianę kierunku biegu w tzw. szerokość.

Przestrzeń która stworzył nie posiadając piłki umożliwia mu jej otrzymanie i finalnie oddanie celnego strzału w kierunku bramki rywala. Warto podkreślić, ze wszystkie te działania maja sens jeśli zachowany jest odpowiedni timing w zagraniu piłki przez partnera. Bardzo nasz cieszy sytuacja gdy na naszym rodzimym „podwórku” możemy obserwować tego typu działania. Tutaj oczywiście nie ma mowy o przypadku, były to świadomie wykonane działania 19-letniego zawodnika Cracovii, które doprowadziły do wypracowania sobie sytuacji strzeleckiej i wyprowadzenie swojej drużyny na prowadzenie.

________________________

J. Jugas (Cracovia Kraków) vs Lechia Gdańsk.

Umiejętność: Podanie piłki.

Koncept:"pass and go" - podążanie za swoją akcją.


Kolejny przykład pochodzi również z tego samego spotkania PKO Ekstraklasy. Tym razem w roli głównej Czeski obrońca Cracovii Jakub Jugas i koncepcja podążania za akcją/pass&go. Żeby mogło dojść do przywoływanego wyżej „podążania za piłką”musiało być „coś” wcześniej. Co wiec się wydarzyło wcześniej? Widzimy zdecydowany odbiór piłki, oraz zagranie piłki w przód przez byłego zawodnika Slavii Praga.

Kolejny etap akcji to realizacja konceptu „podaj i biegnij”, warto tutaj zaakcentować mentalny aspekt tego działania, który przejawia się ogromną wolą uczestniczenia w akcj. Nim przejdziemy do skutków realizacji tego konceptu warto zaznaczyć, że stoper Cracovii atakował przestrzeń która poprzez odpowiednie prowadzenie piłki tworzył mu Michal Rakoczy. Prowadząc piłkę do środka poprzez swoje ustawienie skupiał uwagę obrońców na sobie otwierając Jugasowi cała półprzestrzeń. Jaki skutek miało działanie Jakuba Jugasa? Zobaczcie sami

Materiały trenerskie Qualitas Coach to zbiór konceptów oraz umiejętności taktyczno - technicznych, a także zasad gry w bronieniu i atakowaniu, które możesz wykorzystać jako inspirację do swoich jednostek treningowych. Dowiedz się więcej w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE.


Trenerze,

masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.


Podziel się swoją opinią!

#jakośćniejestdziełemprzypadku


179 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page