top of page

MIKROtaktyka #56 - podsumowanie tygodnia.


Kolejne wydanie MIKROtaktycznego podsumowania tygodnia to pełnowartościowe, wytrawne dania! Włoska sztuczka i "transitional touch" to zdecydowanie zagraniczna kuchnia, dla koneserów. Mamy również prostą przystawkę w postaci prowadzenia piłki i podstawowej decyzji: prowadzenie bliższe lub dalsze. Zapraszamy do analizy razem z QC!


________________________

H.Kane (Tottenham) vs Manchester City.

Umiejętność: Podanie piłki.

Koncept: "włoska sztuczka" - podanie niesygnalizowane.


Pierwszą sytuacją, jaką chcemy poddać analizie to bramka zdobyta przez Tottenham w meczu przeciwko zespołowi Manchesteru City. Patrząc globalnie na tę akcję widzimy otwarcie gry "Sprus" i stosunkowo pasywne zachowanie City w wysokie obronie. Pierwszy broniący próbuje odciąć podanie zmieniające stronę, lecz nie nakłada presji na ŚO wobec czego ten swobodnie może zagrać w prawy sektor boiska zmieniając ciężar gry.

Dalej widzimy dynamiczne wejście w pole karne gospodarzy tego meczu niewielką liczbą podań. Zdobywanie pola gry i zmiana ciężaru gry są ze sobą blisko skorelowane, bowiem będąc krótko w danym sektorze boiska rośnie szansa na zbliżanie się do bramki rywala. Tutaj widzimy taką sytuację, gdzie do posiadającego piłkę bocznego obrońcy schodzi niżej, z pozycji "9" Harry Kane.

Zejście Anglika powoduje dylemat dla ŚO "Obywateli" i decyzję do podjęcia: iść ze schodzącym napastnikiem, czy zostać w swojej przestrzeni. Zawodnik gości jest niezdecydowany w swoim wyjściu. Zostawia miejsce Kane'owi, nie nakłada na niego presji. Mimo braku twardego krycia Anglik nie próbuje odwracać się z piłką i tworzy linię podania w pozycji zamkniętej. Nie sugeruje to w żadnym stopniu zdobywającego kierunku grania, które zaraz nastąpi. Nie pokazuje swojej intencji podania. Schodząc do piłki w pozycji zamkniętej podaje niejako "przez siebie", za swoje plecy, bez przyjęcia w zupełnie niesygnalizowany sposób zaskakując formację obrony City.

Tego typu podanie jest rewelacyjnym przykładem szybkości podejmowania decyzji, wprowadzania rywala w błąd oraz ukrywania prawdziwej intencji w swojej grze. Z pewnością wymaga dużej inteligencji i wyczucia. Mamy zawodników w swoich zespołach, którzy potrafią tak zagrać?

________________________

E. Smith Rowe (Arsenal) vs Brendford.

Umiejętność: Prowadzenie piłki.

Koncept: prowadzenie nogą bliższą rywalowi, prowadzenie szybkie - wolne.


Na przykładzie akcji bramkowej Arsenalu Londyn z zespołem Brendford chcemy pokazać Wam jedną z kluczowych umiejętności i konceptów na początkowym etapie nauczania najmłodszych zawodników - prowadzenie piłki. Często nakładamy pewne ograniczenia (decyzyjne) młodym zawodnikom w treningu: "prowadź zawsze blisko nogi", "prowadź zawsze szybko w przód", gdzie tak naprawdę to jedna z elementarnych decyzji, jakie najmłodsi adepci piłki nożnej muszą podjąć.

W analizowanej poniżej sytuacji widzimy wyraźnie pojedynek 1v1 i w szerszym kontekście 2v2 po zmianie ciężary gry w prawy sektor boiska. Jak wspomnieliśmy wyżej, po zmianie strony rośnie prawdopodobieństwo do zdobywania pola gry, wcześniej stało się to za pomocą podań, tutaj mamy do czynienia z indywidualną akcją i prowadzeniem piłki. Początkowo na dużej przestrzeni i rywalem nieco dalej, bez aktywnej presji. Co taka sytuacja mówi małemu Jasiowi? Oczywiście stwarza warunki, by dynamiczniej prowadzić piłkę w przód, zdobywać szybko pole gry wobec wolnego miejsca i tylko jednego przeciwnika przed sobą. Dynamiczniej i szybciej prowadzi się piłkę pozwalając sobie na jej dalsze wypuszczenie od stopy. Naturalnie, konsekwencjami braku takiego zachowania będzie czas dla rywali na przesunięcie się względem piłki i skrócenie/zawężenie pola gry w obszarze piłki.

Gdy prowadzeniem piłki zbliżamy się do presji rywali ryzykownym działaniem byłoby nadal prowadzić piłkę daleko od stopy - byłaby w zasięgu rywala. Bliskość presji rywala to element, który należy wziąć pod uwagę decydując o sposobie prowadzenia piłki. W drugiej fazie ataku w tej akcji widzimy doskok rywala oraz podwojenie najbliższego partnera. Smith Rowe zdecydowanie skraca sposób kontroli nad piłką - może w ten sposób mieć ją pod kontrolą, reagować w momencie próby odbioru i zmienić szybko kierunek prowadzenia ograniczając ryzyko straty. Dodatkowo zauważyć można, że prowadzi stopą bliższą rywalom, zewnętrzną częścią stopy - pokazuje to jego intencję wejścia w drybling oraz możliwość wejścia w środkowy sektor, do centrum pola karnego.

________________________

J. Felix (Atletico Madryt) vs CA Osasuna.

Umiejętność: Podanie piłki.

Koncept: "transitional touch" - podanie z przejściem do atakowania.


Ostatnią sytuacją, jaką chcemy poddać analizie to zachowanie Portugalczyka Joao Felixa w meczu przeciwko CA Osasuna. Widzimy zespół Atletico Madryt broniący się głęboko przed dośrodkowaniem, w obronie niskiej, który jest kilka sekund od znalezienia się po drugiej stronie boiska i zdobycia bramki. W jaki sposób możliwe jest tak szybkie przejście z obrony niskiej do gola Luisa Suareza? Wyszczególniliśmy tutaj jeden element - trudno o polski odpowiednik, dlatego wybaczcie za użycie takiego wyrażenia jak "transitional touch". Rozumiemy je jako kontakt z piłką, który jednocześnie pozwala zespołowi wejść w jej posiadanie i rozpoczyna kontratak!

Tak było w poniżej przedstawionym wideo, w którym piłka znajduje się w pobliżu Joao Felixa. Portugalczyk nie zastanawiając się zbyt długo natychmiastowo zagrywa dalszym podaniem za dwójkę wysoko ustawionych środkowych obrońców Osasuny. Dodając do tego bramkarza gospodarzy skracającego pole gry oraz umiejętności i doświadczenie Luisa Suareza dalsze losy tej akcji możemy sobie szybko wyobrazić.

Nasza uwagę w tej sytuacji przykuło natychmiastowe podjęcie decyzji o takim właśnie podaniu, szczególnie, że piłka dość niespodziewanie, po rykoszecie znalazła się przy J. Felixie. Z pewnością ogromne znaczenie miało tutaj podniesienie głowy, obserwacja i upewnienie się że Urugwajczyk ustawiony jest wysoko. Piszemy upewnienie się, ponieważ możemy jedynie domyślać się, że Suarez z założenia mógł pozycjonować się w tych przestrzeniach przy obronie pola karnego przygotowując się do kontry.

Materiały trenerskie Qualitas Coach to zbiór konceptów oraz umiejętności taktyczno - technicznych, a także zasad gry w bronieniu i atakowaniu, które możesz wykorzystać jako inspirację do swoich jednostek treningowych. Dowiedz się więcej w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE.


Trenerze,

masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.


Podziel się swoją opinią!

#jakośćniejestdziełemprzypadku


203 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page