top of page

MIKROtaktyka #59 - podsumowanie tygodnia.


W 59. wydaniu MIKROtaktycznego podsumowania tygodnia główną rolę odgrywało będzie działanie, które zdaje się jest jednym z najczęstszych umiejętności wykonywanych z piłką w atakowaniu. Podanie piłki, bo o nim mowa może być grane na różne sposoby. Dziś zajmiemy się prostopadłym, "migtouch'em" oraz dośrodkowaniem wycofanym w polu karnym. Zapraszamy do analizy razem z QC!

________________________

O. Dembele (FC Barcelona) vs Osasuna.

Umiejętność: Podanie piłki.

Koncept: podanie prostopadłe za formację obrony.


Umiejętność podania prostopadłego na połowie rywala jest, naszym zdaniem w QC, niezwykle pożądanym działaniem każdego z zawodników. Niewątpliwie otwiera możliwość stworzenia realnego zagrożenia w polu karnym rywala i jest bardzo skutecznym narzędziem do tworzenia sytuacji do zdobycia bramki.

W ataku FC Barcelony ważnym aspektem jest zaznaczenie kontekstu akcji - otóż, gra prowadzona jest pierwotnie w prawym sektorze boiska, co oznacza, że w tym samym miejscu skupione są siły rywala. Otwiera to, w sposób oczywisty, różne opcje do prowadzenia ataku innymi sektorami boiska. Aby to osiągnąć konieczne jest wyjście spod presji rywala, z przestrzeni, gdzie trudno o progres w grze. Blaugrana dokonuje tego poprzez indywidualne działania Dembele, który dryblingiem pokonuje kolejne sektory pola gry.

Ten drybling pozwala, w sposób świadomy, czekać na wbiegającego partnera, by wykonać prostopadłe podanie w odpowiednim timingu. To jest szczególnie istotny element tej akcji. Timing, czyli wyczucie odpowiedniego momentu do podania. Za wczesne, lub za późne ma oczywiście określone konsekwencje. W tej akcji dobrym momentem zdaje się być sytuacja, gdy wbiegający znajduje się możliwie blisko formacji obrony rywala, wcina się w ich linie. Drugim elementem, na który chcemy zwrócić uwagę to ukrycie decyzji o podaniu w określonym kierunku. Podający poprzez niesugerowanie patrzeniem w kierunku podania oraz niejednoznaczną pozycją ciała wprowadza rywali w błąd.


________________________

R. Lewandowski (Bayern M.) vs Hoffenheim.

Umiejętność: Wsparcie zdobywające.

Koncept: wbiegnięcie w pole karne z głębi / "pass and go".


Kolejna koncepcja w naszym Mikrotaktycznym podsumowaniu, to koncept nazywany przez selekcjonera Miłosza Stępińskiego "mig touch", ponieważ trudno doszukać się polskiego odpowiednika tego typu zagrania. Koncepcje tak jak trudno nazywać, tak tez trudno trenować. Wynika ona bowiem bardziej z „czucia” momentu gry, a to popularne „czucie” naszym zdaniem wynika bezpośrednio z rozumienia tego co dzieje się na boisku i że nie zawsze będąc adresatem podania piłkę trzeba przyjmować. Czasami wystarczy ją po prostu lekko musnąć, bądź…przepuścić myląc tym samym rywala.

Dwie sytuacje, dwa wielkie kluby i dwaj zawodnicy ze światowego TOP-u. Robert Lewandowski widząc, ze skupił na sobie uwagę aż trzech rywali intuicyjnie przepuszcza piłkę do dobrze identyfikującego wolną przestrzeń Thomasa Mullera, który tworzy sobie w ten sposób znakomita sytuacje do strzelenia bramki.

Druga sytuacja pochodzi z świetnego spotkania pomiędzy Manchesterem United a Tottenhamem. W tym przypadku chcielibyśmy się skupić na zachowaniu Freda, który „dał” asystę podobnej urody do bramki Cristiano Ronaldo. Bramkę zostawiamy Wam jako przystawkę a my spróbujemy przeanalizować jak do tego doszło. By nie tracić dynamiki ataku Fred wybrał podanie w sposób sytuacyjny, wynikający z danego momentu w grze. Każde jego przyjęcie piłki sprawiło by zwolnienie akcji, co skutkowałoby tym, że wcześniej stworzona linia podania została by zablokowana przez przeciwnika. Natomiast podanie mig touch jest o tyle zaskakujące dla rywali, że ustawienie ciała podającego (w tym przypadku Freda) nie sugeruje kierunku akcji, co stanowi spory element zaskoczenia dla przeciwników. W tym przypadku skutkowało zdobyciem bramki przez czerwone diabły z Manchesteru.


________________________

S. Gnabry (Bayern M.) vs Hoffenheim, D. Raum (Hoffenheim) vs Bayern M.

Umiejętność: Podanie piłki.

Koncept: dośrodkowanie "cut back" - wycofane/wsteczne.


Koncept podania "wycofanego" (cut back) jest narzędziem, przed którym bardzo trudno jest się bronić. Poprzez prowadzenie lub podanie piłki pod końcową linię boiska formacja obrony rywali przesuwa się głęboko, nawet w swoje pole bramkowe. Otwiera to przestrzeń wyżej, na 10-16 metrze pola karnego. Ważnym elementem tego działania jest stworzenie odpowiedniej struktury pod zawodnika z piłka. Co mamy na myśli? Przede wszystkim wbiegnięcie partnera w "drugie tempo", ale żeby to miało racje bytu najpierw partnerzy musza wbiegać w pierwsze tempo, żeby przesunąć broniących w pole bramkowe i „otworzyć” przestrzeń wyżej, co pozwoli skutecznie atakować we wspomnianym już „drugim tempie”.

Co widzimy na przykładach które dla Was przygotowaliśmy? Na pierwszym widzimy Serge’a Gnabry’ego który najpierw wprowadza piłkę pod linie końcowa pola karnego, w tym momencie Robert Lewandowski wbiega w „pierwsze tempo” w pole bramkowe skupiając na sibie uwagę rywali co tworzy przestrzeń dla Leroy’a Sane który wbiega we wspominane już wcześniej „drugie tempo” i tym samym tworzy sobie sytuacje strzelecka. Warto zaznaczyć, że w momencie gdyby linia obrony odpowiednio nie „zamknęła” możliwości zagrania do Lewandowskiego, Gnabry mógłby grać w pierwsze tempo do zawodnika reprezentacji Polski. Zamknęli przestrzeń wiec wykorzystał koncepcje podania zwrotnego. Sygnałem do tego typu zagrania była tez zdecydowanie przestrzeń w której się znajdował, ale o tym szerzej opowiemy w materiałach szkoleniowych, które dla Was przygotowujemy.

Druga sytuacja miała miejsce już pod bramka Bayernu Monachium a autorami byli zawodnicy drużyny z Sinsheim David Raum i Andrej Kramarić. Sytuacja podobna do tej opisanej wyżej, Ihlas Bebou wbiegając w pierwsze tempo przesuwa rozpędzoną linie obrony Bayernu w pole bramkowe co tworzy wolną przestrzeń wyżej, którą atakuje w „drugim tempie”, Kramaric świetnie obsłużony piłką zwrotną przez Rauma.


Materiały trenerskie Qualitas Coach to zbiór konceptów oraz umiejętności taktyczno - technicznych, a także zasad gry w bronieniu i atakowaniu, które możesz wykorzystać jako inspirację do swoich jednostek treningowych. Dowiedz się więcej w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE.


Trenerze,

masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.


Podziel się swoją opinią!

#jakośćniejestdziełemprzypadku


194 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page