top of page

MIKROtaktyka #58 - podsumowanie tygodnia.


Najlepsi piłkarze grają prosto a ich akcje wydawają się nie wymagać wysiłku. Często powtarzamy, że tylko geniusze, wybitne jednostki potrafią grać prosto - bo takie wrażenie sprawia ich gra! Oszukują rywali, wysyłają fałszywe informacje, a przeciwników wprowadzają w błąd. Czy da się takich elementów wyuczyć, czy to jakieś boskie cząstki? Zapraszamy do analizy razem z QC!

________________________

M. Odegaard (Arsenal) vs Watford.

Umiejętność: Wsparcie zdobywające.

Koncept: wbiegnięcie w pole karne z głębi / "pass and go".


Zdarza się, że często powtarzamy do naszych zawodników frazę "tylko najlepsi potrafią grać prosto". Według nas dużo kryje się pod takim wyrażeniem. Najlepsi upraszczają grę, sprawiają, że wydaje się być wykonywana bez większego wysiłku. Czy nie inaczej jest w aspekcie gry / poruszania się bez piłki? Proste zalecenie: po swojej akcji z piłką wykonaj kolejną akcję bez niej! Z naszego doświadczenia, być może w Twojej - Czytelniku pracy również, nie jest to takie łatwe do wdrożenia u zawodnika.

Na podstawie poniżej załączonej akcji Martina Odegaarda zobaczyć możemy, jakie skutki ma natychmiastowe podjęcie działania po akcji z piłką, w tym wypadku sytuacyjnym podaniu. W małej grze, po podaniu bez przyjęcia w przestrzeń do wykonującego podobne działanie skrzydłowego (podaj i idź!) widzimy kontynuację ataku Norwega w pole karne rywali. Wielokrotnie przytaczaliśmy argument, że piłka ogniskuje uwagę rywali, zmniejszając koncentrację i uważność na innych elementach. Broniący Watfordu, a w szczególności ten najbliższy Odegaardowi, mimo początkowej bardzo bliskiej pozycji do ofensywnego pomocnika Arsenalu tak bardzo skupia swoją uwagę na piłce, że zapomina nadal kryć wbiegającego w pole karne przeciwnika. W konsekwencji zawodnik Kanonierów tworzy doskonałą linię do podania wycofanego i kończy atak dokładnym uderzeniem do bramki.

________________________

J. Grelish (Man City) vs Manchester United.

Umiejętność: Drybling.

Koncept: fałszywa informacja do rywala - ukrywanie intencji.


Poddając analizie określone sytuacje, umiejętności zawsze staramy się dotrzeć do ich genezy. Dziś sytuacja z meczu Manchesteru City (ostatnio dużo tej drużyny w naszych Mikrotaktycznych analizach) z Manchesterem United. Poddając wnikliwej analize moment w którym Jack Grealish wysyła przeciwnikowi fałszywą informacje poprzez odpowiednie ustawienie ciala (markowanie chęci zagrania piłki do tylu), czego skutkiem było przesunięcie rywala i stworzenie sobie miejsca do zagrania w przód s co za tym idzie zyskania przestrzeni.

Trudno oprzeć oprzeć się wrażeniu, że było to działanie świadome, które charakteryzowało się dużym spokojem gracza „Obywateli”. Odwolujac się jeszcze do do swoistej klasyki gatunku, często słyszymy stwierdzenia, że potrzebujemy, czy potrzebowaliśmy więcej spokoju w rozegraniu w rozegraniu piłki. Mówią to kibice, komentatorzy, piłkarze i nawet trenerzy. Naszym zdaniem to umiejętności prowadzą do spokoju, natomiast sam spokój nigdy nie prowadzi do umiejętności.

________________________

B. Gil (Valencia) vs Athletic Bilbao.

Umiejętność: Drybling.

Koncept: zmiana tempa prowadzenia piłki.


Piłka nożna to gra pytań i odpowiedzi. Najlepsi zmieniają pytania w trakcie ich zadawania. Co mamy tutaj na myśli? Otóż tak jak już wcześniej wspominaliśmy, przeciwnika nie zaskakuje tak bardzo szybkość ruchu, co jego zmienność. Na przygotowanym przykładzie widzimy pomocnika Valencii Bryan’a Gil’a, który tworzy sobie przestrzeń do oddania strzału poprzez zmiane tempa prowadzenia piłki. Prowadząc zwalnia zatrzymując przeciwnika, by po chwili gwałtownie ruszyć i wykorzystać krótką chwile przewagi.

Przewaga ta wynika z prozaicznego faktu, ze zawodnik pozostający bez piłki reaguje na zamiar zawodnika z piłką i zawsze będzie działał z lekkim opóźnieniem. Kluczowa jest jednak tutaj świadomość tego po co zwalniam? By za chwile przyspieszyć i wykorzystać moment przewagi, która umożliwi kolejne działanie czy kolejną akcje.

Materiały trenerskie Qualitas Coach to zbiór konceptów oraz umiejętności taktyczno - technicznych, a także zasad gry w bronieniu i atakowaniu, które możesz wykorzystać jako inspirację do swoich jednostek treningowych. Dowiedz się więcej w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE.


Trenerze,

masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.


Podziel się swoją opinią!


207 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page