top of page

MIKROtaktyka #61 - podsumowanie tygodnia .


Piłka nożna to często gra akcji i reakcji. To z jednej strony działanie, a z drugiej przeciwdziałanie. Gra z piłką i bez piłki, które mają destabilizować organizację gry w obronie przeciwnika to zadania, które w sposób intencjonalny, zaplanowany mają prowadzić do określonego celu - zdobycia pola gry i wejścia w pole karne. O tym wiecej w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do analizy razem z QC oraz interakcji!

________________________

N. Patterson (Szkocja) vs Polska.

Umiejętność: prowadzenie piłki.

Koncept: prowadzenie bliskie - kontrola.


Umiejetność operowania piłka w taki sposób, aby znajdowała się blisko nogi gwarantuje zawodnikowi dobry fundament pod wszystkie zawartości związane z utrzymaniem piłki. Dzięki niemu można szybko zmienić kierunek biegu z piłką, szybko podać, strzelić czy zatrzymać się. Bardzo ciężko odebrać piłkę zawodnikowi, który ma ja blisko nogi, przekonali się o tym reprezentanci Polski w meczu z reprezentacją Szkocji, kiedy to Nathan Patterson zdecydował się na zdobycie przestrzeni za pomocą prowadzenia.

Więcej podstawowych konceptów prowadzenia piłki poznasz w naszych publikacjach trenerskich w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE.

Pomocnik na co dzień grający w Evertonie FC pierwszym kontaktem (przyjęciem) minął Arkadiusza Rece, by następnie dobrze zidentyfikować i wykorzystać wolna przestrzeń która się przed nim stworzyła. Warto w tym działaniu zwrócić także uwagę na aspekt mentalny, bez którego realizacja tego konceptu nie byłaby możliwa.

________________________

M. Deepay (Holandia) vs Dania.

Umiejętność: wsparcie zdobywające.

Koncept: wbiegnięcie czy szerokość?.


Na określonym poziomie zawodnik nie podaje piłki jak najszybciej, ale podaje w momencie, gdy partner swoim ustawieniem bądź ruchem, stworzył sobie przestrzeń do jej otrzymania. Odnosząc to do przygotowanej sytuacji chcemy skupić się na dwóch momentach. Pierwszy to prowadzenie piłki Frankie’go de Jong’a, które skupia uwagę, aż czterech przeciwników, jednak skuteczność jego działań byłaby niemożliwa gdyby nie odpowiednie działanie Mephisa Depay’a, który to ruchem w „szerokość” stworzył de Jongowi linie podania która w kolejnej akcji skutkowała możliwością oddania strzału na bramkę Kaspera Smeichel’a. Właśnie koncepcji ruchu w „szerokość” chcielibyśmy przyjrzeć się trochę bliżej. Kiedy się ją stosuje? Wyłącznie w momencie kiedy przeciwnik jest blisko, wtedy chcąc uwolnić się spod jego krycia wykonujemy pierwszy ruch w szerokość i obserwujemy, czy przeciwnik idzie z nami, czy zostaje w swojej strefie.

Jeśli „ciągniemy” go ze sobą otwiera się przestrzeń do wbiegnięcia na prostopadle podanie i zerwanie krycia właśnie w ten sposób. Natomiast jeśli przeciwnik pozostaje w swojej strefie odpowiednio pozycjonujemy się i „wołamy” o zagranie piłki w nogi, co pozwoli jednym kontaktem minąć swojego oponenta. Na wideo widzimy napastnika reprezentacji Holandii, który wykonuje ruch z jednoczesną obserwacja przeciwnika, oraz swojego partnera. Przeciwnik zostaje w swojej strefie obligując się na zawodniku, co tworzy dla Mamphisa wolna przestrzeń, a de Jongowi pozwala na zagranie we wspomniane już „nogi”, co w dalszym rozwoju akcji umożliwia oddanie strzału w kierunku bramki Smeichel’a.

________________________

K. Dolberg (Dania) vs Holandia.

Umiejętność: tworzenie przestrzeni.

Koncept: ruch "do" skupiający obrońcę.


Przeciwnik stawia nam wymagania na różnym poziomie trudności. Chcąc wygrać mecz z jednymi wystarczy dobrze ustawiać się na swoich pozycjach i poziomem swojego przygotowania minąć kolejne formacje, zbliżając się do bramki przeciwnika. Są jednak takie mecze gdzie przeciwnik jest dobrze zorganizowany w grze obronnej, przesuwa i zamyka kolejne przestrzenie. Aby wprowadzić chaos w poczynaniach przeciwnika, musimy wykonywać więcej ruchu.

Na wybranym przykładzie widzimy jak Kasper Dolberg wyciąga ze swojej strefy (wprowadza go w zakłopotanie) obrońce reprezentacji Holandii jednocześnie tworząc wolną przestrzeń za swoimi plecami. W tym samym momencie w tą przestrzeń wbiega partner Dolberga z ataku. Dolberg natomiast będąc w pozycji zamkniętej zgrywa piłkę do Rasmusa Kristensena, ten zaś podaniem z pierwszej piłki zdobywa przestrzeń otwartą w pierwszej fazie akcji. W tej akcji chcemy uwypuklić zachowanie prawego obrońcy reprezentacji Danii, który dobrze identyfikuje otwartą (przez szereg innych działań) przestrzeń za plecami przeciwnika i przyśpiesza grę za pomocą podania zdobywającego z pierwszej piłki.

Podsumowując stanie w miejscu nie zmusza przeciwnika do żadnej reakcji, tylko i wyłącznie ruch piłki i ruch zawodników bez piłki (kiedy sama cyrkulacja piłki nie pomaga) może wprowadzić chaos w szykach przeciwnika i doprowadzić do wejścia w pole karne przeciwnika.

Materiały trenerskie Qualitas Coach to zbiór konceptów oraz umiejętności taktyczno - technicznych, a także zasad gry w bronieniu i atakowaniu, które możesz wykorzystać jako inspirację do swoich jednostek treningowych. Dowiedz się więcej w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE.


Trenerze,

masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.


Podziel się swoją opinią!169 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page