top of page

MIKROtaktyka #62 - podsumowanie tygodnia .


Dużo uwagi poświęcaliśmy ostatnio grze bez piłki w atakowaniu w szerszym kontekście, dalej od centrum gry. To nie jedyny jej aspekt! Dzisiaj zwrócimy uwagę na pozycjonowanie się w najbliższym otoczeniu piłki. Sytuacje, które zaproponujemy odbywają się tuż przed pojedynkiem, często, gdy futbolówka jest chwilowo "niczyja". Kto wygrywa zazwyczaj takie pojedynki? Zapraszamy do analizy razem z QC oraz interakcji!

________________________

Thiago (Liverpool FC) vs Watford.

Umiejętność: podanie piłki.

Koncept: podanie przez linie + "pinokio pass".


Brazylijsko - hiszpański pomocnik Liverpoolu nie pierwszy raz gości na łamach MIKROtaktyki ze swoim nieszablonowym podaniem zdobywającym. Wykonuje je w sposób powtarzalny i... nieprzewidywalny dla rywali. Dwie zupełnie odmienne charakterystyki jego gry? Tak! - w sposób powtarzalny, systematyczny oszukuje nieprzewidywalnie rywali.

Maciej Szymański w szkoleniu "Tworzenie gier treningowych" (klik!), które zdecydowanie polecamy, mówi o procesie decyzyjnym zawodnika w grze oraz wprowadza termin ukrywania decyzji. Uważamy, że jest to bardzo trafne sformułowanie w kontekście działania Thiago, ponieważ nie pokazuje rywalom, nie pozwala im przewidzieć, co w danej akcji wybrał. Podjętą decyzję "chowa" poprzez ustawienie ciała w zupełnie innym kierunku, który sugeruje... zupełnie inną intencję od tej pierwotnie zamierzonej. Jest to element, który wysyła rywalowi fałszywą informację, co do kierunku gry. Sprawia, że rywal bardzo często odpowiada na to w bronieniu za pomocą orientacji ciała lub nawet rozpoczęcia pressingu w sugerowaną przez atakującego z piłką stronę.

Widząc, że rywal "kupił" fałszywą informację i dał się nabrać otwierają się inne przestrzenie i linie podania. Takie działanie manipuluje rywalem, przesuwa go w inne miejsca i z przestrzeni, którą zaplanowało się atakować. Z pewnością wymaga dużej świadomości (MIKRO)taktycznej oraz pewności siebie i przekonania, co do podjętej i UKRYTEJ decyzji.

________________________

G. Krychowiak (Polska) vs Szwecja.

Umiejętność: ochrona piłki.

Koncept: wejście ramieniem i biodrem przed rywala.


Bardzo często obserwujemy, szczególnie w dziecięcym i młodzieżowym futbolu mecze na wysokim, wyrównanym poziomie, gdzie jest niewiele przestrzeni i dużo "stykowych" pojedynków 1v1. Zdarzają się również momenty, gdy piłka jest przez krótkie chwile "niczyja", a dwoje zawodników ma podobne szanse, by wejść skutecznie w jej posiadanie. Kto wygrywa takie pojedynki? Kto ma więcej szans na opanowanie piłki?

Zazwyczaj posiadanie piłki zyska ten, który zajmie lepszą pozycje w walce o nią jeszcze przed bezpośrednim pojedynkiem. Ten, który w odpowiedni sposób przygotuje sobie rywala, natomiast zawodnik, który nadmiernie zorientuje się na piłce, bez uprzedniego przygotowania pozycji, często mimo bycia pierwszym przy futbolówce, zaraz może ją stracić ze względu na przewagę pozycyjną rywala i swój brak ochrony piłki!

Na przykładzie sytuacji G. Krychowiaka w meczu barażowym ze Szwecją widzimy podobną do opisywanej wyżej sytuację, w której obydwoje walczący o piłkę mają pierwotnie podobne szanse na wejście w jej posiadanie. Nie wygrał wcale ten, który był pierwszy przy piłce. Wygrał ten, który zyskał przewagę pozycyjną nad rywalem. W jaki sposób? Otóż, przez próbą przyjęcia piłki wykonał walkę o pozycję poprzez próbę wejścia przed rywala pracą ramieniem oraz biodrem. Aby zwiększyć sobie szansę na powodzenie w takich sytuacjach kluczowym jest myślenie najpierw o... rywalu, a dopiero następnie o piłce.

________________________

FC Barcelona vs Sevilla.

Umiejętność: odbiór piłki.

Koncept: wyprzedzenie rywala.


Nie chodzi o to, by widzieć wszystko. Chodzi o to, by wiedzieć, kiedy i gdzie patrzeć, i reagować, bo jeśli nauczymy piłkarza lepiej wybierać swoją pozycję, lepiej rozpoznać moment akcji osiągniemy znacznie większy jego postęp niż dzięki pracy nad poprawą samego sprintu.

Na kanwie tego krótkiego wstępu chcemy pokazać wam koncepcję odbioru piłki przez wyprzedzenie. Głównym założeniem tej koncepcji jest timing ataku poprzez wejście pomiędzy rywala, a piłkę w momencie chęci opanowania przez niego piłki. Jest to moment w którym zawodnik skupia swoją cała uwagę na odpowiednim działaniu związanym z opanowaniem zmierzającej w jego stronę piłki (zazwyczaj w tym momencie zwalnia lub co gorsze dla niego staje), wtedy to zawodnik przechwytujący wykorzystuje ten moment na wejście pomiędzy tego zawodnika a piłkę (najlepiej blokując tor jego biegu) i dokonuje przechwytu piłki, która jeszcze chwile temu zdawała się być „łupem” przeciwnika.

Oczywiście w momencie przechwytu należy zaatakować przestrzeń pomiędzy przeciwnikiem, a piłką poprzez wejście przed przeciwnika rozpoczynając od biodra, następnie pomagamy sobie ręka a w ostatniej fazie wchodzimy w tor jego biegu, pozostawiając przeciwnikowi jedynie opcje faulu.

Na przygotowanych przykładach widzimy opisana wyżej koncepcje w dwóch kontekstach: przechwycie piłki w fazie obrony, kiedy piłka zmierza do przeciwnika będącego w fazie ataku, oraz w fazie ataku, gdy przeciwnik będący w fazie obrony przegrywa pozycje w walce o piłkę w swoim polu karnym. Jedna umiejetność, jakże różne konteksty.


Materiały trenerskie Qualitas Coach to zbiór konceptów oraz umiejętności taktyczno - technicznych, a także zasad gry w bronieniu i atakowaniu, które możesz wykorzystać jako inspirację do swoich jednostek treningowych. Dowiedz się więcej w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE.


Trenerze,

masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.


Podziel się swoją opinią!

#jakośćniejestdziełemprzypadku


Przeprowadzimy MIKROtaktyczne szkolenia w Twoim klubie - skontaktuj się!

298 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page