top of page

Podsumowanie tygodnia #23 - MIKROtaktyka


W dzisiejszym, 23. wydaniu MIKROtaktycznego podsumowania tygodnia przeanalizujemy detale umiejętności grupowej, przed którą, w zasadzie, nie idzie się obronić, gdy jest wykonana na odpowiednim poziomie. Poza tym, pojawią się sytuacje z meczów Leeds i Atalanty Bergamo, a więc Trenerów Bielsy i Gasperiniego będących światowym TOPem - gwarancja wysokiego poziomu rozumienia gry. Zapraszamy do analizy razem z QC!

________________________

Bruno Fernandes (ManU) vs AS Roma

Marco Reus (BvB) vs RB Lipsk

Umiejętność: Gra na trzeciego.

Koncept: ruch do piłki - między linie rywala; "mig touch" - przepuszczenie piłki.


Pep Guardiola mówił w jednym z wywiadów, że koncept gry na trzeciego (zawodnika) jest niemożliwym do wybronienia się. Hiszpan wygrał kilka tytułów więcej niż my wszyscy czytający ten artykuł, dlatego warto pochylić się nad tym stwierdzeniem ;)

W pierwszej sytuacji widzimy B. Fernandesa, który obserwuje przestrzeń za plecami i ustawiony jest między liniami rywala absorbując uwagę obrońcy za sobą. Pojawia się u niego klasyczny dylemat: wyjść z kryciem i zostawić przestrzeń za sobą, czy zostać w strefię i pozwolić się obrócić. Pozostawiamy sprawą otwartą, którą opcję wybrał zawodnik AS Romy.

Często powtarzamy naszym zawodnikom, by podanie zwrotne było możliwie najkrótsze - daje to mało czasu na reakcje rywalom. Takie zagranie zauważyć możemy tutaj - krótkie podanie, przed zawodnika wbiegającego, idealnie w tempo. Bardzo dużo elementów musiałoby "zagrać" doskonale, by taką akcję wybronić. Warto zwrócić uwagę na zawodnika, do którego trafia zwrotne podanie Fernandesa. Cofając się do podania wcześniej zauważymy, że o wiele wcześniej przewiduje potrzebę stworzenia linii do podania zwrotnego. Co jest sygnałem do takiej akcji? Z pewnością podanie zdobywające (które go mija) oraz ustawienie tyłem do bramki przeciwnika partnera.

W drugiej sytuacji mamy grę na trzeciego w nieco innym wydaniu, mimo, że wiele detali i ogólne koncepty tego ataku są zbieżne. Różnicę robi tutaj "mig touch" Marco Reusa. W linii podania od Łukasza Piszczka znajduje się jeszcze jeden zawodnik poza Reusem wykonującym ruch do piłki między liniami. W ostatniej chwili przepuszcza piłkę kompletnie dezorientując rywali, którzy odprowadzają piłkę wzrokiem tracąc z oczu wbiegającego w pole karne Niemca.

Gra na trzeciego jest elementem doskonale rozwijającym procesy decyzyjne zawodników. Należy wykonując tą umiejętność myśleć "o akcję wczesniej", co z pewnością jest dużym wysiłkiem poznawczym dla zawodników. Więcej konceptów gry na trzeciego znajdziejsz w Qualitas Coach cz.4.

________________________

Atalanta Bergamo vs Parma

Umiejętność: Wsparcie zdobywające.

Koncept: opcje prawo - środek - lewo dla zawodnika z piłką.


Zespół Gian Piero Gasperiniego zachwyca od dłuższego czasu swoją grą cały świat. Atrakcyjna i ofensywa sposób gry idą w parze z wynikami. Nie jest to częste zjawisko, ponieważ często oglądamy zespoły, które grają "brzydko" i zwyciężają lub grają "ładnie" dla oka, lecz nie przekuwają tego na wygrane. Tutaj, i gra, i wynik są zbieżne - nierozdzielne.

Spójrzmy na atak szybki Atalanty po wejściu w posiadanie piłki na swojej połowie, przed własnym polem karnym. Pomijając fatalną organizację gry w obronie Parmy jedno podanie mija 9! zawodników tworząc sytuację 4v2 w przejściu do atakowania, co musimy przyznać, jest niezłym punktem wyjścia.

Gdy Muriel przyjmuje podanie na połowie boiska natychmiastowo wyprzeda go trzech partnerów idących do konty. Z perspektywy broniących nie jest do łatwa sytuacji, nie tylko ze względu na przewagę liczebną, lecz również pozycyjną, ponieważ posiadający piłkę ma trzy opcje do podania w każdym kierunku - prawo - środek - lewo. To zdecydowanie utrudnia skuteczne bronienie. Zbliżając się do pola karnego Parmy jeden z atakujących wykonuje ruch do lewej strony absorbując uwagę broniących, ściągając ich do siebie, co logicznie stworzyło więcej przestrzeni po drugiej stronie pola karnego.

Koncepty wymienione w tym ataku są tak proste w teorii, jak trudne w praktyce do wykonania - "tylko geniusz jest w stanie grać prosto". Mimo ich prostoty każdy, nawet najmniejszy błąd, czy niedokładność w wykonaniu spowodowałby zdecydowane ułatwienie dla broniących. Więcej detali Wsparcia zdobywającego znajdziesz w naszych publikacjach trenerskich Qualitas Coach cz.3 oraz Qualitas Coach cz.4.

________________________

Leeds United vs Tottenham

Umiejętność: przyjęcie piłki.

Koncept: przyjęcie od presji lub przyjęcie zdobywające.


Przyjęcia piłki są kluczowym elementem piłkarskiego rzemiosła, ponieważ w wielu przypadkach decydują o utrzymaniu wysokiego tempa akcji. Nawet najlepsze podanie partnera można zespuć nieodpowiednim przyjęciem, a z drugiej strony, nienajlepsze podanie jesteśmy w stanie poprawić dobrym przyjęciem.

Utarło się stwierdzenie przyjęcia kierunkowego. Kierunek może być różny. Czy zawsze w stronę bramki rywala? Chciałoby się powiedzieć, że tak, lecz nie w każdej sytuacji jest to optymalne i możliwe rozwiązanie. Weźmy pod lupę akcję M. Klicha (boczny sektor boiska). Trudno w takim momencie o przyjęcie zdobywające, ponieważ za plecami jest mało przestrzeni ze względu na zbliżającego się rywala. Ciekawym konceptem, który można tutaj wykorzystać jest przyjęcie (kierunkowe, nomen omem) do... tyłu! Tak, przyjęcie kierunkowe w tył ;) Wykonanie przyjęcia w tył lub inaczej, dalej od presji rywala jest tylko po to, aby stworzyć sobie odrobinę przestrzeni i zaraz podać w przód.

Drugim sposobem przyjęcia jest to, którego pożądamy w każdej możliwej akcji - zdobywające. Widzimy je po podaniu Klicha oraz po kolejnym w przestrzeń do wbiegającego zawodnika z bocznego sektora. Ten sposób przyjęcia możliwy jest do wykonania, gdy odpowiednio się do niego przygotujemy. Koniecznym jest zatem przyjęcie pozycji otwartej, która pozwala widzieć, zarówno piłkę, jak i kierunek gry (w założeniu do bramki rywala). Dzięki takiemu ustawieniu zawodnik ma możliwość oceny (poprzez obserwację) przestrzeni do dyspozycji, co warunkuje sposób i kierunek przyjęcia piłki.

W naszej filozofii szkolenia przyjęcie piłki nauczane i doskonalone jest od praktycznie najmłodszego stopnia "wtajemniczenia". Ma ono dla nas kluczowe znaczenie, ponieważ wiąże się z każdą inną podstawową umiejętnością - prowadzeniem piłki, dryblingiem, uderzeniem itd. Poznaj inne detale poprzez naszą publikację Qualitas Coach cz.3 !

Trenerze,


masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.


Podziel się swoją opinią!


#jakośćniejestdziełemprzypadku

393 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page