top of page

MIKROtaktyka #69 - podsumowanie tygodnia .


Za nami najważniejszy mecz sezonu - finał Champions League, który kończył sezon 2021/22 w Europejskiej piłce klubowej, dlatego w naszym MIKROtaktycznym podsumowaniu ostatniego tygodnia nie mogło zabraknąć sytuacji z widowiska którym ekscytowała się cała Europa. To ostatni artykuł w obecnym sezonie, do publikowania wrócimy w sierpniu. Dla osób, które subskrybują naszą stronę przygotowaliśmy prezent - sprawdzcie skrzynki mailowe w weekend. Zapraszamy do analizy razem z QC oraz interakcji!

________________________

I. Konate (Liverpool) vs Real Madryt.

Umiejętność: drybling.

Koncept: przesuwanie przeciwnika.


Nic tak nie zaskakuje jak zmiana, co chcemy pokazać poprzez zachowanie Ibrahima Konate, który posiadając piłkę przesuwa Karima Benzeme (zawodnika bardzo doświadczonego, można by stwierdzić, że odpornego na rożnego tego typu fortele).


Więcej konceptów znajdziesz w naszych publikacjach dostępnych w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE!


Młody obrońca Liverpool’u ustawieniem swojego ciała (pozycja zamknięta), sugeruje napastnikowi Realu zagranie do bramkarza, antycypując tego typu zachowanie byłego zawodnika RB Lipsk, francuski napastnik rusza by przejąć piłkę która docelowo ma zmierzać do Allisona (sugeruje to ustawienie ciała obrońcy), po czym Konate nagle zewnętrznym podbiciem przyjmuje w przestrzeń, w która otworzyła mu się dzięki ruchowi Karima Benzemy i wyprowadza piłkę inicjując atak drużyny z Merseyside.

________________________

S. Mane (Liverpool) vs Real Madryt.

Umiejętność: wsparcie zdobywające.

Koncept: tworzenie linii, która mija rywali.


Jesli tworzenie skutecznego ataku jest rozmową, to do rozmowy potrzeba conajmniej dwóch osób, natomiast w sytuacji którą chcemy Wam pokazać tych osób/zawodników jest zdecydowanie więcej!

Przechodząc do sedna, w przygotowanej sytuacji kluczowe jest dla nas to,co zrobił Sadio Mane, by otrzymać piłkę Jak tworzył linie podania? Jak zarządzał przestrzenią wokół siebie? Co wpłynęło na to, że docelowo ta piłkę otrzymał? Jednak prócz uwypuklenia, czy podkreślenia poszczególnych zachowań napastnika Liverpool’u chcemy także zwrócić uwagę na zachowania partnerów Senegalczyka.

Na strukturę którą tworzyli gracze z Anfield, dla zawodnika z piłka, kolejno Fabinho, Thiago, wspomniany Mane. Warto zwrócić uwagę ze każdy z tych graczy komunikuje się nie tylko, za pomocą ruchu, zapraszając do zagrania mu piłki, ale także wzmacnia przekaz poprzez gesty, natomiast Andrew Robertson, nie mający dużej presji przeciwnika poprzez chwilową pauzę pozwala lepiej spozycjonować się partnerom i wybrać najlepsze rozwiązanie. Warto także jeszcze zwrócić uwagę na zachowanie Thiago Alcantary, ktory to wyciąga gracza Realu ze strefy tworzac więcej przestrzeni Sadio Mane.

Na koniec warto się jeszcze odnieść do dobrych zachowań Mane także z piłka, przyjecie od presji rywala a następnie chroniąc piłkę, najpierw myśli o rywalu dopiero potem o piłce, co skutkuje faulem rywala i utrzymaniem się przy piłce drużyny Liverpool’u poprzez stały fragment gry.

Więcej konceptów znajdziesz w naszych publikacjach Qualitas Coach dostępnych w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE!

________________________

I. Konate (Liverpool) vs Real Madryt.

Umiejętność: prowadzenie piłki.

Koncept: zdobycie przestrzeni.


Stworzenie przewagi działaniem indywidualnym poprzez środkowego obrońcę to zawsze dla zespołu spory handicap. Powoduje to dużą dezorganizację w formacjach obronnych rywali, ponieważ ŚO tworzy ciężki orzech do zgryzienia wyłamując się z kanonów organizacji pressingu rywali - nie jest przewidziany zazwyczaj jako zawodnik, z którego strony może "coś" grozić.

W oczywisty sposób działanie takie jest obarczone sporym ryzykiem przegrania pojedynku i straty piłki, a co za tym idzie pozostawienia za sobą przestrzeni, którą rywal skrzętnie w kontrataku może wykorzystać. Na poniższym przykładzie widzimy również, jak J. Henderson dostrzegając to zagrożenie stara się komunikować o potrzebie odbudowania pozycji Konate - bardzo odpowiedzialne zachowanie, szczególnie w meczu o tak wielką stawkę. Ma to też pozytywny wpływ na środkowego obrońcę, który zdecydowanie wprowadza piłkę na połowę rywala. Ma świadomość, że jego włączenie nie powoduje ogromnej dezorganizacji na wypadek straty piłki. Może czuć się względnie pewnie, bowiem wie, że ma kogoś za swoimi plecami. Działania indywidualne w kontekście zespołu!


Materiały trenerskie Qualitas Coach to zbiór konceptów oraz umiejętności taktyczno - technicznych, a także zasad gry w bronieniu i atakowaniu, które możesz wykorzystać jako inspirację do swoich jednostek treningowych. Dowiedz się więcej w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE.


Trenerze,

masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.


Podziel się swoją opinią!


Przeprowadzimy MIKROtaktyczne szkolenia w Twoim klubie - skontaktuj się!

250 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page