top of page

MIKROtaktyka #68 - podsumowanie tygodnia .


W przedostatnim MIKROtaktycznym artykule w tym sezonie zapraszamy Was do niego bardziej kompleksowych sytuacji, w których duże znaczenie miała interakcja pomiędzy zawodnikami oraz wykorzystywanie różnych umiejętności. Zapraszamy do analizy razem z QC oraz interakcji!

________________________

A. Saint - Maxim (Newcastle) vs Arsenal.

Umiejętność: drybling.

Koncept: drybling w wolną przestrzeń (zejście do środka).


Na przykładzie z meczu Premier League pomiędzy Newcastle United, a Arsenalem Londyn, chcemy zwrócić uwagę na dwa zachowania. Pierwsze to atak przestrzeni z „opcją przód” w wykonaniu Joelintona, dobrze identyfikuje on wolna przestrzeń i tworzy opcje gry w przód partnerowi. Warto zwrócić także uwagę, na jego dodatkowy komunikat niewerbalny, za pomocą dłoni.


Więcej konceptów znajdziesz w naszych publikacjach dostępnych w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE!


Drugie to zachowanie zawodnika z piłka, który widzi partnera wybiegającego na pozycje/tworzącego linie podania, ale zauważa także zachowanie obrońców Arsenalu, którzy skupiają swoją uwagę na jego partnerze. To pozwala mu na podjęcie dryblingu oraz wprowadzeniu piłki w przestrzeń, którą stworzył mu partner z lini pomocy. Finalnie Allan Saint- Maxim dochodzi do sytuacji strzeleckiej uprzednio wykorzystując wolna przestrzeń, która stworzył mu partner z drużyny.

________________________

Thiago (LFC) vs Wolverhampton.

Umiejętność: podanie piłki.

Koncept: mig touch - podanie sytuacyjne.


To nie pierwszy raz, gdy Thiago gości na łamach naszego bloga - jego zagrania często są bardzo nieszablonowe, wykraczające poza standardy "zwykłych" konceptów. Jego flagowymi akcjami są sytuacyjne podania nazywane "mig touchem". Są to kontakty z piłką, które w sposób totalnie niesygnalizowany zmieniają kierunek ataku.

Takie działanie widzimy w poniżej załączonym wideo, gdzie Hiszpan znajduje się między liniami formacji rywala tworząc opcje do podania zdobywającego. Pozycjonowaniem się w tych przestrzeniach skupia jednego ze środkowych obrońców, który nie jest do końca przekonany o wyjściu do krycia w te miejsca. Podejmuje spóźnioną decyzje o wyjściu do środkowego pomocnika The Reds w momencie, gdy piłka do niego już zmierza.

Wydawałoby się, że Thiago będzie podejmował działania utrzymujące posiadanie. To sugeruje jego pozycja ciała - tyłem do bramki rywala, z rosnącą presją nadbiegającego przeciwnika, jednakże biorąc pod uwagę wbiegnięcie Sadio Mane w przestrzeń zwolnioną przez środkowego obrońcę akcja Hiszpana jest zupełnie inna. Widząc to wbiegnięcie umiejętnie, w sposób sytuacyjny dotyka piłkę delikatnie zmieniając jej kierunek, co zupełnie zaskakuje rywala.

Więcej konceptów znajdziesz w naszych publikacjach Qualitas Coach dostępnych w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE!

________________________

L. Martinez (Inter Mediolan) vs Cagliari.

Umiejętność: ochrona piłki.

Koncept: stworzenie przewagi pozycyjnej - wygranie pozycji.


Pierwsze zachowanie to moment otwartej piłki u partnera w kontekście wysoko ustawionej linii obrony przeciwnika, oraz (to tez ważne!) wyciagnięcia ze swojej strefy przez Edina Dzeko jednego z obrońców Cagliari.

Umiejętna identyfikacja tych wszystkich zależności ma wpływ na ruch w kierunku wolnej przestrzeni, ruch ten jest swoistym zaproszeniem dla partnera posiadającego piłkę „otwartą” do zagrania w kierunku Martineza. Chcemy przy okazji zwrócić uwagę na pewna zależność w której, to poszczególny ruch ma być zaproszeniem do zagrania piłki a nie odwrotnie.

Drugie zachowanie, to ustawienie sobie przeciwnika w momencie lotu piłki, w myśl zasady najpierw partner potem piłka. Co możemy zaobserwować na tym przykładzie.

Widzimy jak napastnik Interu przed przyjęciem piłki, łapie kontakt z obrońca Cagliari ustawia go sobie odpowiednio, co daje Argentyńczykowi przewagę pozycyjna a w dalszej fazie akcji pozwoli wygrać pozycje i skutecznie zakończyć atak.

Kończąc ta krótka analizę pozwolimy sobie zadać pytanie. Jaki byłby finał tej akcji, gdyby napastnik Interu skupiał się wyłącznie na piłce, pozostając biernym wobec stopera Cagliari? Śmiemy twierdzić, wręcz jesteśmy przekonani, że przy takim obrocie spraw to Giorgio Altare, wyszedłby z pojedynku zwycięski. Po prostu jako pierwszy osiągnąłby przewagę pozycyjna co zapewne skutkowało by odbiorem bądź wybiciem piłki.


Materiały trenerskie Qualitas Coach to zbiór konceptów oraz umiejętności taktyczno - technicznych, a także zasad gry w bronieniu i atakowaniu, które możesz wykorzystać jako inspirację do swoich jednostek treningowych. Dowiedz się więcej w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE.


Trenerze,

masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.


Podziel się swoją opinią!


Przeprowadzimy MIKROtaktyczne szkolenia w Twoim klubie - skontaktuj się!

185 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page