top of page

MIKROtaktyka #66 - podsumowanie tygodnia .


W dzisiejszym wydaniu MIKROtaktyki skupimy się na wsparciu zdobywającym, które jest kluczowym narzędziem w tworzeniu sytuacji bramkowych. Pokażemy też konsekwencję niecelnego podania prostopadłego i reakcję zespołu w przejściu do bronienia. Zapraszamy do analizy razem z QC oraz interakcji!

________________________

B. Embolo (B. M'gladbach) vs RB Lipsk.

Umiejętność: wsparcie zdobywające.

Koncept: wbiegnięcie na podanie prostopadłe.


Na przykładzie zachowań (nie chodzi tutaj tylko o jedno zachowanie) zawodnika Borussi M’Gladbach,Breel’a Embolo chcemy pokazać aktywność tego piłkarza w swojej strefie, która w końcowym rozrachunku skutkowała celnym uderzeniem do bramki rywala.

W pierwszej fazie akcji widzimy „łapanie szerokości i pleców” obrońcy względem partnera z piłka. Po nieudanej próbie dogrania do niego piłki i zwolnieniu akcji, możemy zaobserwować kolejna akcje (kolejne działanie). Konkretyzując widzimy ruch do piłki (opuszczenie pozycji spalonej), zachowując jednocześnie gotowość do ataku wolnej przestrzeni.

Więcej konceptów znajdziesz w naszych publikacjach dostępnych w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE!


Warto także zwrócić uwagę na wygranie pozycji startowej poprzez odpowiednie ustawienie się względem obrońcy RB Lipsk. Napastnik Borussii ustawia sobie najpierw rywala (używając do tego także dłoni), by na starcie posiadać przewage pozycyjna nad rywalem a dopiero później atakować przestrzeń w która (trochę przypadkowo) trafi piłka.

Zdobycie bramki byłoby niemożliwe gdyby napastnik reprezentacji Szwajcarii nie był aktywny w swojej strefie, gdyby nie był gotowy, natomiast wspomniana wcześniej „gotowość” to w naszym rozumieniu te wszystkie MIKROdziałania bez piłki, które w końcowym rozrachunku pozwalają znaleźć się w odpowiednim miejscu i w odpowiednim czasie.

Tak jak to miało miejsce w 17 minucie spotkania BorussiM’Gladnach z RB Lipsk w ramach 32 kolejki niemieckiej Bundesligi. Często słyszymy w takich sytuacjach, „piłka go szuka w polu karnym”, czy aby na pewno?

________________________

M. Depay (FC Barcelona) vs Mallorca.

Umiejętność: wsparcie zdobywające.

Koncept: wbiegnięcie na podane prostopadłe.


Wbiegnięcie na podanie prostopadłe rozpatrywane jako WSPARCIE ZDOBYWAJĄCE to jedna z kluczowych umiejętności w ostatniej tercji boiska, która decyduje o możliwości tworzenia sytuacji bramkowych. Często obserwujemy zawodników w rozgrywkach młodzieżowych, których determinuje chęć posiadania piłki (dla siebie) i orientują się w większości na ruchy "do" piłki.

Taki ruch zauważyć możemy podczas akcji bramkowej FCB z Mallorcą w wykonaniu M. Depaya. Warto zauważyć, że to działanie bez piłki wykonane jest jeszcze zanim otrzymujący piłkę ją przyjmie, a więc piłka nie jest jeszcze "gotowa" do wykonania podania prostopadłego. Ruch ten w oczywisty sposób wywiera wpływ na najbliższego Holendrowi obrońcę powodując wyciągnięcie go ze strefy, w ten sposób "przestawiając" kierunek jego poruszania się w przód.

Depay spodziewając się, że jego partner po przyjęciu piłki przez moment nie będzie miał presji ze strony rywali - piłka będzie "otwarta" - wykonuje po ruchu "do" wbiegnięcie na podanie prostopadłe w przestrzeń za plecami formacji obrony. Na poziomie MIKRO sytuacja ta jest trudna z perspektywy broniącego, bowiem wyciągnięty ruchem w kierunku piłki musi zmienić swój sposób poruszania się, zareagować wobec innego działania wbiegającego. Reaktywność oznacza stratę ułamków sekund, drobne, nakładające się w ciągu akcji spóźnienia. Czas w piłce nożnej to przestrzeń, przestrzeń to większy komfort działań!

Więcej konceptów znajdziesz w naszych publikacjach Qualitas Coach dostępnych w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE!

________________________

FC Barcelona vs Mallorca.

Moment w grze: przejście do bronienia.

Koncept: ponawianie doskoku do rywala - dążenie do pojedynków.


Ostatnim fragmentem, jaki chcemy Wam dzisiaj pokazać to po raz drugi reakcja na stratę piłki, a zatem przejście do bronienia. Ile razy w naszych meczach zdażyło się, że atakując (dobrze) pozycyjnie nadziewaliśmy się corusz na kontrataki ze strony rywala, które obdzierały nasze zespoły z pewności siebie i siały wątpliwości? Domyślamy się, że to mogło się kiedyś wydarzyć...

Jednym z elementów pomagających bronić się przed konsekwencjami straty piłki jest struktura zawodników jeszcze podczas posiadania piłki, szczególnie tych ustawionych poniżej piłki. Tym, co sprzyja pozytywnej i skutecznej reakcji na stratę jest przygotowanie takich pozycji, które jednocześnie dają WSPARCIE UTRZYMUJĄCE i pozwalają być stosunkowo blisko rywala, gdy wejdzie w posiadanie piłki.

Drugim elementem, już na poziomie mocno MIKRO, jest mentalna przemiana i chęć wejścia ponownego w posiadanie piłki. Niezależnie od pozycji w strukturze kluczowe jest tutaj dążenie, ustawiczne, konsekwentne to pojedynku z rywalem przechodzącym do atakowania. Nie raz! Następczo - w wykonaniu najbliższych piłce zawodników, którzy jeszcze przed momentem... atakowali. Wymaga to dużej siły mentalnej i wydobycia z siebie ogromnych pokładów zaangażowania, lecz jak widzimy na poniższym przykładzie może być bardzo skuteczne. FC Barcelona potrzebowała 5 pojedynków, by przerwać kontrę rywala!


Materiały trenerskie Qualitas Coach to zbiór konceptów oraz umiejętności taktyczno - technicznych, a także zasad gry w bronieniu i atakowaniu, które możesz wykorzystać jako inspirację do swoich jednostek treningowych. Dowiedz się więcej w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE.


Trenerze,

masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.


Podziel się swoją opinią!

#jakośćniejestdziełemprzypadku


Przeprowadzimy MIKROtaktyczne szkolenia w Twoim klubie - skontaktuj się!

233 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page