top of page

MIKROtaktyka #64 - podsumowanie tygodnia .


Dlaczego warto poprzez "małą grę" zachęcić rywali do pressingu i ryzykować stratą piłki? Cienka granica pomiędzy możliwością straty piłki, a tworzeniem przestrzeni jest łatwa to przekroczenia. Dzisiaj zajmiemy się przestrzenią w kontekście zespołowym / grupowym, lecz także indywidualnym. To MIKROtaktyczne aspekty całej gry, które mają ogromne znaczenie w skali MAKRO. Zapraszamy do analizy razem z QC oraz interakcji!

________________________

Sevilla vs Real Madryt.

Umiejętność: tworzenie przestrzeni.

Koncept: skupienie rywala za pomocą "małej gry".


"Krótko - krótko - długo": to sformułowanie, które da się usłyszeć często od hiszpańskich trenerów podczas fazy atakowania. Co ono oznacza i jaka idea kryje się pod tym? W kontekście gry kombinacyjnej i podania piłki należy rozpatrzeć to jako zamykanie jednej przestrzeni, by stworzyć więcej miejsca w innej. "Krótko - krótko" to zaproszenie do "małej gry", na niewielkim obszarze, angażując kilku zawodników, natomiast "długo" to idea, by po tej grze poszukać przestrzeni w zupełnie innym miejscy na boisku.

Akcję wpisującą się w ten koncept możemy zobaczyć poniżej, gdzie zawodnicy Sevilli tworząc dla siebie optymalne i realne linie podań, na niewielkiej przestrzeni wymieniają kilka celowych podań. Każde przy rosnącej presji rywala - posiadanie piłki dłużej w określonej przestrzeni to ściąganie przeciwników, zaproszenie do pressingu. Kluczowe w takim sposobie atakowania jest zidentyfikowanie momentu, w którym ta mała gra zaczyna być zbyt ryzykowna lub uznajemy, że wystarczająco rywali zostało skupionych.

Przechodzimy zatem do momentu, w którym należy z małej gry wyjść. Tu konieczna jest odpowiednia struktura do zmiany centrum gry, a więc umiejętnego wyjścia spod presji. Ze stosunkowo krótkich linii podań należy stworzyć taką, która zapewni zawodnikowi otrzymującemu piłkę wystarczająco czasu i przestrzeni, by mógł wykonać dłuższe podanie, często zmieniające stronę gry. Kierunek tego dłuższego podania to przestrzeń przeciwległa to tej, w której toczona była mała gra. Mała gra otwiera duże przestrzenie... po drugiej stronie boiska.Taką akcję widzimy w wykonaniu Sevilli, która to po takim działaniu uzyskała przestrzeń, za pomocą której mogła kontynuować progresję i zbliżyć się do bramki Realu Madryt.

________________________

R. Krunic (AC Milan) vs Genoa.

Umiejętność: tworzenie przestrzeni.

Koncept: wyjście spod presji - tworzenie sobie miejsca.


Tworzenie przestrzeni za pomocą "małej gry" to wymiar zespołowy i grupowy działania i jest bardzo skutecznym sposobem atakowania, jednak często zawodnicy zmuszeni są "samodzielnie" poradzić sobie z brakiem przestrzeni i czasu potrzebnego na działanie. Taka konieczność często występuje, gdy zawodnik zostaje "zamknięty" pressingiem rywala. Do oswobodzenia konieczne są w takiej sytuacji konkretne umiejętności działania.

Pierwszą z nich jest zdolność do obserwacji i postrzegania sytuacji, w której się znajduje. Na poniższym filmie widzimy R. Krunica, który spodziewa się otrzymania podania pod presją rywali - w krótkim czasie wykonuje 3 "skany" pozwalające mu ocenić presję rywali. W dziecięcym i młodzieżowym futbolu te "skany" również się odbywają, lecz mało zaawansowani zawodnicy wykonują je... po otrzymaniu piłki. Oczywistą sprawą jest, że to nienajlepszy moment na obserwacje. Posiadanie piłki przy nodze i rozglądanie się "co dalej" zachęca tym bardziej do jeszcze mocniejszej presji.

Tutaj widzimy zawodnika świadomego, który identyfikuje presję rywali i czuje konieczność stworzenia sobie przestrzeni, by spod tego nacisku wyjść. Jak to robi? Otóż kieruje swoje działania z piłką, a więc przyjęcie i drybling od rywali, by uzyskać chwilowy stan bez dużej presji, w którym podejmie kolejną akcję. Wybiera zmianę centrum gry poprzez dłuższe podanie, na które potrzebne jest więcej przestrzeni do wykonania technicznego: rozbieg i zamach. Świadomie działając od presji, w kierunku swojej bramki, taką sytuację sobie tworzy!

Więcej koncepcji znajdziesz w naszych publikacjach Qualitas Coach dostępnych w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE!

________________________

J. Corona (Sevilla) vs Real Madryt.

Umiejętność: wsparcie zdobywające.

Koncept: wbiegnięcie czy szerokość?


Dobre podanie rozpoczyna się w momencie dobrego ruchu. Ruchu, który jest swoistym zaproszeniem do zagrania piłki. Tutaj rodzi się pytanie, jaki to jest ten dobry ruch? Posługując się przygotowanym przykładem, w którym to skrzydłowy Sevilli, Jesus Corona bardzo dobrze zidentyfikował moment piłki otwartej u swojego partnera i najpierw ruchem wzdłuż linii obrony rywala ,a w końcowej fazie łamiąc ścieżkę ruchu chciał zaatakować przestrzeń za plecami obrońców Realu Madryt. Piłki nie otrzymał, co skutkowało kolejnym działaniem, czyli obniżeniem wysokości i ruchem w szerokość. Te działania natomiast pozwoliły uniknąć pozycji spalonej i być aktywnym ogniwem w budowaniu struktury dla partnera z piłką.

Wszystko to co obserwujemy na załączonym przykładzie zamyka się w obserwacji momentu gry, gdy piłka jest otwarta (zawodnik z piłką nie ma presji) to partnerzy w okolicy piłki dają wsparcie zdobywające, tak wysoko na swojej pozycji jak to możliwe by zdobyć teren. Jeżeli piłka jest zamknięta (zawodnik z piłką ma presję rywala), to partnerzy obniżają pozycje by zawodnika z piłką miał opcje gry (struktura dla zawodnika z piłką). Celem już nie jest zdobycie terenu, lecz utrzymanie piłki. By za chwilę znowu przygotować moment umożliwiający zdobycie przestrzeni.Materiały trenerskie Qualitas Coach to zbiór konceptów oraz umiejętności taktyczno - technicznych, a także zasad gry w bronieniu i atakowaniu, które możesz wykorzystać jako inspirację do swoich jednostek treningowych. Dowiedz się więcej w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE.


Trenerze,

masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.


Podziel się swoją opinią!

#jakośćniejestdziełemprzypadku


Przeprowadzimy MIKROtaktyczne szkolenia w Twoim klubie - skontaktuj się!

290 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page