top of page

MIKROtaktyka #65 - podsumowanie tygodnia .


Dwa skrajne koncepty, które chcemy dzisiaj zaprezentować to nieustanne ścieranie się komfortu z dyskomfortem, wygody z byciem pod presją. Oba te elementy są bardzo istotne w procesie szkolenia, a od "oka" trenera zależy, z jaką dozą będzie aplikował je swoim podopiecznym biorąc pod uwagę ich gotowość do stawiania czoła wyzwaniom! Zapraszamy do analizy razem z QC oraz interakcji!

________________________

Liverpool vs Everton.

Umiejętność: odbiór piłki.

Koncept: wola bronienia - skrócenie odległości do rywala.


Gra w obronie, szczególnie od początku procesu szkoleniowego to element, na który mocno kładziemy nacisk. Ma to ogromne znaczenie nie tylko dla rozwoju umiejętności indywidualnych w bronieniu, lecz przede wszystkim tworzy wymagające środowisko dla nauczania wszystkiego, co dzieje się w ataku. Będziemy o tym mówić, na jutrzejszym (28.04) webinarze we współpracy z INQOO Sport, na który zapraszamy!

Na analizowanym wideo widzimy sytuację, jakich wiele w trakcie gry. Obrona podczas rzutu rożnego, piłka wybita przed pole karne, która spada pod nogi osamotnionego rywala. I tutaj dochodzimy do aspektu, na którym bardzo nam zależy w procesie szkolenia - wzięcie odpowiedzialności za bronienie. Przestawienie się na tryb: obrona. Wielu zawodników Evertonu potrafiło w tej akcji takiego mentalnego przestawienia się dokonać zdecydowanie doskakując (lub wykonując próbę!) do S. Mane przed polem karnym. Abstrahując już od skuteczności działania, Senegalczyk oddaje uderzenie, chwalimy samą intencję, wolę podjęcia działań w obronie. Uważamy, że szczególnie w treningu tworzy to bardzo wartościowe środowisko do działania pod presją, w obecności rywala!

________________________

K. Grosicki (Pogoń Szczecin) vs Legia Warszawa.

Umiejętność: uderzenie do bramki.

Koncept: strzał między nogami rywala.


Przechodząc już do przykładu, widzimy jak w pierwszej fazie akcji skrzydłowy Pogoni Szczecin dobrze „łapie” szerokość względem partnera z piłką, po jej otrzymaniu jego pierwszym działaniem jest prowadzenie po szerokości boiska, które pozwala mu odpowiednio ustawić (przesunąć) przeciwnika, jak i osiągnąć światło bramki. W tym momencie następuje realizacja dwóch działań o których wspominaliśmy w pierwszym zdaniu, najpierw, sugerując uderzenie po „długiem słupku”, bądź dośrodkowanie tworzy sobie przestrzeń pomiędzy nogami rywala do zupełnie innego uderzenia.

Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ przeciwnik odrywa dalszą stopę w celu chęci wybloku sugerowanego uderzenia i jest to moment, w którym nie jest w stanie zareagować na zmianę decyzji zawodnika Pogonii. Oderwał stopę tworząc przestrzeń pomiędzy swoimi nogami, Grosicki ją wykorzystuje i uderza przy bliższym słupku pokonując zaskoczonego bramkarza, ponieważ on też spodziewał się innego typu uderzenia, a zmierzającą piłkę w stronę bramki zobaczył dopiero w ostatnim momencie, bo interweniujący obrońca zasłaniał mu widok w kierunku ukrywającego swój zamiar strzelca.

Na poziomie Europejskim tego typu bramki bardzo często zdobywa napastnik Karim Benzema u niego można zobaczyć bardzo dużą powtarzalność działń, które w minionej kolejce zastosował skrzydłowy Pogonii Szczecin Kamil Grosicki.

Więcej koncepcji znajdziesz w naszych publikacjach Qualitas Coach dostępnych w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE!

________________________

M. Salah (Liverpool) vs Everton.

Umiejętność: Prowadzenie piłki / tworzenie przestrzeni.

Koncept: prowadzenie do skupienia, moment podania.


Prowadzenie do skupienia (rywali) jest pożytecznym konceptem, który zdecydowanie rozwija zawodników, niezależnie od pozycji, na której występują, bowiem zastosować go można praktycznie w każdym miejscu na boisku. Rozwija w aspekcie indywidualnym, ponieważ prowokuje presję przeciwników, wprowadza w strefę dyskomfortu, działania pod naciskiem, lecz także w kontekście współpracy ze względu na finalny moment decyzji: co zmieniło się na boisku w trakcie prowadzenia piłki?

W sytuacji M. Salaha widzimy, jakie konsekwencje wywołało prowadzenie piłki w stronę broniących, w kierunku presji, niekomfortowych warunków. Wprowadzenie się w sytuację przewagi liczebnej rywala jest ryzykowne w kontekście straty piłki, wzięcie na siebie 2-3 rywali niesie ze sobą możliwość straty piłki, jednakże jednocześnie otwiera inne możliwości. Nie da siebie. Dla partnerów z zespołu - zachowania z kategorii "teamplayer". Niekomfortowe warunki dla jednego zawodnika (przewaga liczebna rywali) to większy komfort dla innego! Prowadzenie do presji / skupienia właśnie taką sytuację tworzy, co widzimy po przestrzeni, którą zyskał Trent Alexander - Arnold wieńcząc atak dośrodkowaniem.


Materiały trenerskie Qualitas Coach to zbiór konceptów oraz umiejętności taktyczno - technicznych, a także zasad gry w bronieniu i atakowaniu, które możesz wykorzystać jako inspirację do swoich jednostek treningowych. Dowiedz się więcej w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE.


Trenerze,

masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.


Podziel się swoją opinią!

#jakośćniejestdziełemprzypadku


Przeprowadzimy MIKROtaktyczne szkolenia w Twoim klubie - skontaktuj się!

174 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page