top of page

MIKROtaktyka #67 - podsumowanie tygodnia .


Podania i przyjęcia piłki umiejętności elementarne w naszej dyscpylinie. "Proste" wykonywanie tych dwóch działań to wysoki poziom rozumienia gry, to jej upraszczanie, zamiast sprawiania jej skomplikowaną. Dzisiaj więcej o tych dwóch umiejętnościach. Zapraszamy do analizy razem z QC oraz interakcji!

________________________

G. Matrinelli (Arsenal) vs Leeds United.

Umiejętność: przyjęcie piłki.

Koncept: minięcie rywala - wbiegnięcie przed niego.


Na samym początku warto podkreślić, iż przyjęcie piłki jest najczęściej wykonywaną czynnością̨ techniczną w grze, który w połączeniu z obserwacją pola gry i decyzją o kierunku przyjęcia daje nam pełny obraz koncepcji. Obserwacja pola gry i podjęcie na jej podstawie decyzji, gdzie przyjąć jest dla nas zawartością intelektualną i przygotowując ten przykład chcemy pokazać, jakie konsekwencje niesie za sobą dobry pierwszy kontakt z piłką. Jednak jest on możliwy tylko wtedy, gdy dobrze identyfikujemy przeciwnika, oraz wolną przestrzeń.

Więcej konceptów znajdziesz w naszych publikacjach dostępnych w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE!


Na przygotowanym przykładzie widzimy zawodnika Arsenalu Gabriela Martinelli’ego, który jeszcze przed zagraniem piłki jest aktywny w swojej strefie (daje partnerowi jasny niewerbalny sygnał o swojej gotowości), następie w momencie złapania kontaktu wzrokowego dobrze pozycjonuje się przy linii bocznej (pozycja otwarta), co pozwala mu w pierwszym kontakcie zyskać nad przeciwnikiem przewagę pozycyjną. To działanie uniemożliwia obrońcy Leeds wejście pomiędzy skrzydłowego Arsenalu, a piłkę (widzimy nieudaną próbę). Konsekwencją tych działań jest wygranie pozycji i możliwość kontynuowania akcji, natomiast na efekt końcowy tych działań spójrzcie sami…

________________________

Gunter, Lazovic (Verona) vs AC Milan.

Umiejętność: podanie piłki.

Koncept: podanie zdobywające przez linie rywala.


Przygotowując poniższy przykład chcieliśmy Wam pokazać, jaką bronią jest podanie penetrujące/zdobywające. Jak szybko możemy przenieść się pod bramkę przeciwnika stosując, czy może dążąc do gry w pionie. Jednak rozpoczniemy trochę niestandardowo chcąc uwypuklić w tej koncepcji znaczenie zawodnika bez piłki. Otóż zawodnik bez piłki swoją inteligencją jest w stanie pomóc partnerowi z piłką, bo widzi on więcej, ponieważ nie musi skupiać́ swojej uwagi na kontroli piłki, dlatego też może skoncentrować́ się na obserwacji i poprzez swoją aktywność, swój ruch „zapraszać” partnera do interakcji.

Co też widzimy za przygotowanym przykładzie. Zawodnik Hellasu Verona Gianluca Caprari świetnie pozycjonuje się pomiędzy formacjami AC Milanu, co jest jasnym sygnałem i zachętą dla partnera z linii obrony, do zagrania piłki penetrującej przez linię pomocy przeciwnika. Ofensywny pomocnik klubu z Verony po otrzymaniu piłki krótkim prowadzeniem skupia uwagę obrońców AC Milan i w dobrym timingu zagrywa do Darko Lazovicia (dobry ruch do wsparcia zdobywającego), piłkę penetrującą pomiędzy obrońcami przeciwnika, co pozwala skrzydłowemu Hellasu dośrodkować, a wbiegającemu napastnikowi skutecznie zakończyć atak. Podczas tej akcji drużynie z Verony wystarczyły 3 podania, aby wyprowadzić piłkę ze swojej połowy w pole karne i co najważniejsze, zakończyć akcję zdobyciem bramki.

Więcej konceptów znajdziesz w naszych publikacjach Qualitas Coach dostępnych w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE!

________________________

R. Leao (AC Milan) vs Verona.

Moment w grze: drybling.

Koncept: przesuwanie rywala - tworzenie sobie miejsca.


Często w swojej pracy słyszymy „szukaj wolnej przestrzeni”. Dotyczy to zarówno zawodników z piłką jak i bez piłki. Dzisiaj chcielibyśmy Wam pokazać, jak szukał, czy może, jak sobie tworzył (z piłką przy nodze) wolną przestrzeń a następnie wykorzystywał zawodnik AC Milan, Rafael Leao. W pierwszej fazie akcji obserwuje on, gdzie jest przeciwnik? Patrząc na dalszy rozwój akcji, był tam, gdzie być nie powinien (oczywiście to cały czas perspektywa zawodnika AC Milan). Co więc trzeba zrobić, aby był ustawiony trochę inaczej? Odpowiedź prozaicznie prosta – przesunąć, tylko jak?

Poprze,z gracz Milanu robi to za pomocą ustawienia ciała, ponieważ w pierwszej fazie swoich działań sugeruje przeciwnikowi prowadzenie od bramki w kierunku osi boiska, co skutkuje zmianą ustawienia ciała obrońcy(następuje epopularne przesunięcie), które jest naturalnym sygnałem do zdobycia stworzonej przez siebie wolnej przestrzeni i kontynuowania akcji, która docelowo przynosi efekt w postaci wyrównującej bramki dla drużyny z San Siro.


Materiały trenerskie Qualitas Coach to zbiór konceptów oraz umiejętności taktyczno - technicznych, a także zasad gry w bronieniu i atakowaniu, które możesz wykorzystać jako inspirację do swoich jednostek treningowych. Dowiedz się więcej w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE.


Trenerze,

masz inne wnioski dotyczące przedstawianych przez Nas sytuacji? Chętnie podyskutujemy - to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego lub spojrzeć na temat z innej perspektywy.


Podziel się swoją opinią!

#jakośćniejestdziełemprzypadku


Przeprowadzimy MIKROtaktyczne szkolenia w Twoim klubie - skontaktuj się!

236 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page