top of page

Podsumowanie tygodnia #1


Tym artykułem chcemy zapoczątkować cotygodniowy cykl postów, które pokażą najciekawsze, naszym zdaniem, zachowania zawodników z najlepszych lig świata.


Filmy przez nas publikowane mogą świetnie sprawdzić się jako inspiracja oraz przykład w codziennej pracy z swoimi zawodnikami. Mamy nadzieję, że pomysł przypadnie Wam do gustu 👋!

_______________________________

Antoine Griezmann (FC Barcelona) vs Osasuna Pampeluna


Wielokrotnie w trakcie tego spotkania Griezmann znakomicie poruszał się bez piłki umożliwiając tworzenie sytuacji do zdobycia bramki.


Wykorzystywał koncept WBIEGANIA NA PODANIE PROSTOPADŁE (🇵🇹Fundament Gry: mobilność). Wykonanie tego ruchu w odpowiednim momencie (poprzez rozpoznanie sygnałów) powoduje bardzo trudną sytuację z perspektywy broniących.


_______________________________

Diogo Jota (Liverpool FC) vs Brighton


Portugalczyk po raz kolejny, po transferze do Mistrza Anglii, pokazuje, jak utalentowanym jest zawodnikiem. Na bardzo małej przestrzeni kontroluje piłkę mając ją bardzo blisko stopy. To koncept umiejętności DRYBLINGU wykorzystywany, gdy jest się pod presją przeciwników.


Posiadanie piłki blisko stopy w obecności rywali pozwala w każdym momencie zmienić kierunek prowadzenia piłki, wykonać zwód lub inne działanie.


Drugim interesującym zachowaniem w tej akcji jest gra bez piłki Salaha, który po podaniu do Joty nie zatrzymuje się, a podejmuje kolejną akcję bez piłki - "pass and go". Z perspektywy obrońców jest to ruch, przed którym jest bardzo trudno się bronić.

__________________________

Bayern Monachium vs Stuttgart


W swojej pracy z zawodnikami bardzo mocno kładziemy nacisk na zdobywanie pola gry (Fundament: Postęp). Zachęcamy, by każdym działaniem, z odwagą zbliżali się w pole karne przeciwnika. Jedną z umiejętności, za pomocą której zdobywa się pole gry najszybciej jest PODANIE.


W poniższym przykładzie widzimy, jak 3 podania z rzędu w kierunku bramki przeciwnika potrafią zdezorganizować jego bronienie. W każdej sytuacji meczowej zawodnicy powinni naszym zdaniem szukać takiej linii podania, która najbardziej zbliży do bramki przeciwnika. Jest linia podania do przodu? Gram. Przeciwnik dobrze zorganizowany? Szukam partnera, który może grać do przodu. Nadal brak opcji podania w przód? Zmiana strony gry.


Jeśli spodobał Ci się ten artykuł lub masz ciekawe spostrzeżenia koniecznie napisz komentarz lub wyślij nam maila: biuro@qualitascoaching.org


Zachęcamy Cię również do zapoznania się z naszymi publikacjami Qualitas Coach, które zawierają praktyczne wskazówki mogące poprawić jakość Twojej pracy! Znajdziesz je w zakładce MATERIAŁY TRENERSKIE.


#jakośćniejestdziełemprzypadku

#qualitascoach

325 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page