top of page

Czego nauczasz w kategoriach U12 - U15?

Prowadzenie zespołu w kategoriach MŁODZIK oraz TRAMPKARZ jest bardzo ważnym momentem w procesie szkolenia młodych zawodniczek i zawodników. Ten czas jest niejako okresem przejściowym pomiędzy piłką dziecięcą, a wprowadzeniem do seniorskiej rywalizacji.


Możesz pomyśleć, że 12 - latek ma jeszcze ogrom czasu na spokojny rozwój i systematyczną poprawę swoich umiejętności. I tak, i nie... Patrząc z perspektywy czasu, taki zawodnik jest de facto w połowie drogi. Ma już prawdopodobnie 5-7 lat szkolenia za sobą oraz kolejne 5-7, by przebić się do pierwszego zespołu. Jednak obserwując wybitne talenty, można zauważyć, że już w 16,17 lub 18 roku życia wchodzą do zawodowej piłki i odgrywają z czasem coraz ważniejsze role w drużynie.


W 85. minucie meczu Herta Berlin - Borussia Dortmund na plac gry wszedł Youssoufa Moukoko zmieniając Haalanda. Stał się zarazem najmłodszym zawodnikiem w historii Bundesligi.

Chcąc wychować zawodnika na relatywnie wysoki poziom musimy wyjść z założenia, że tego czasu nie mamy zbyt wiele. Na jakie umiejętności zatem zwrócić uwagę? Nasza wizja szkolenia obejmuje w tym okresie ponad 10 umiejętności taktyczno - technicznych. To narzędzia, dzięki którym nasi podopieczni lepiej rozumieć bedą boiskowe sytuację i będą skuteczniejsi w działaniu!

Poniżej kilka przykładów umiejętności i detali, które stosujemy w pracy z naszymi zawodnikami:


PODANIE PIŁKI - podanie (dośrodkowanie): piłka wycofana "cut back" -

Podanie z wykorzystaniem piłki wycofanej, tzw. "cut back" to koncept, który może być bardzo skutecznym narzędziem do tworzenia sytuacji bramkowych.

Jednym z aspektów "cut back" jest skupienie broniących bardzo głęboko - w swoim polu bramkowym, co otwiera przestrzeń dla wchodzącego w drugie tempo atakującego.


GRA NA TRZECIEGO - ochrona piłki + podanie zwrotne do zawodnika przodem do bramki rywala -

Atakowanie z wykorzystaniem umiejętności GRY NA TRZECIEGO zawodnika jest bardzo skutecznym sposobem zdobywania pola gry. Wykonana w odpowiedni sposób (detale znajdziesz w naszej publikacji!) stanowi bardzo skuteczne narzędzie dla skuteczności ataku Twojego zespołu.

Dzieje się tak dlatego, że zwykle przy podaniu między linie przeciwnika, rywale kierują chwilowo wzrok "za piłką" nie kontrolując pozostałych atakujących bez piłki. Jest do dobry moment na podanie zwrotne do zawodnika ustawionego przodem do bramki przeciwnika, który, przynajmniej przez moment, nie ma presji rywali.


TWORZENIE PRZESTRZENI - zmiana strony / centrum gry -

Z uwagi na aktualny styl gry podczas bronienia i bardzo kompatkowe ustawienie wielu zespołów rodzi się potrzeba otwierania swojemu zespołowi przestrzeni dla atakowania.

Jednym ze sposobów TWORZENIA PRZESTRZENI jest zmiana strony / centrum gry. Skupienie i przyciągnięcie przeciwnika na jedną stronę, by w celowy i przygotowany sposób atakować wolną przestrzenią po przeciwnej stronie pola gry to częsty koncept wykorzysywany przez Trenerów i ich zespoły.


GUBIENIE KRYCIA - ruch do piłki, między linie przeciwnika -

Gubienie krycia to umiejętność polegająca na stworzeniu sobie przestrzeni, oddalenia presji rywala. Najczęściej "gubi" się krycie rywala poruszaniem się bez piłki.

Jednym z konceptów na oderwanie się od krycia rywala jest ruch między formacje, np. obrony i pomocy. Wykonane w odpowiednim momencie (gdy partner ma gotową do podania piłkę) sprawia, że przeciwnik przez krótszy lub dłuższy moment ma problem, który z zawodników jest odpowiedzialny za schodzącego między linie.


WSPARCIE ZDOBYWAJĄCE - wbiegnięcie do podania prostopadłego

Wsparcie zdobywające to takie tworzenie linii podania, które pozwala zdobywać pole gry i mijać kolejnych rywali. Jednym z najważniejszych konceptów dla tej umiejętności jest wbieganie do prostopadłego podania - "mobilność".

Kluczową wskazówką przy ruchu za linię obrony przeciwnika jest "timing" jego wykonania. Jednym z sygnałów do rozpoczęcia wbiegania, naszym zdaniem, jest minięcie linii pomocy rywala, ponieważ dezorganizuje to jego grę obronną. Ponadto może to sprawić wybiegnięcie jednego z broniących z formacji obrony, co otworzy kolejne przestrzenie do wbiegnięcia.


WSPARCIE UTRZYMUJĄCE - wsparcie do przeniesienia / zmiany strony

We wsparciu do przeniesienia / zmiany strony za kluczowe uważamy rozpoznanie momentu, w którym należy skierować swój atak w przeciwległy sektor. Sygnałem do zmiany strony może być skupienie przeciwnika w jednym sektorze (np. "małą grą"), brak linii podań w kierunku bramki przodu i zawężone / kompaktowe ustawienie rywala.


Więcej detali znajdziesz w naszej nowej publikacji Qualitas Coach cz.4.

W przedsprzedaży materiał dostępny jest w cenie: 52,90 zł - obowiązuje w okresie 14 - 27 listopada 2020. Po tym czasie cena wynosić będzie 64,90 zł.

Zamów materiał wypełniając formularz (klik!).

Po wypełnieniu otrzymasz dane do przelewu.

#jakośćniejestdziełemprzypadku

288 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page