top of page

Ancelotti punktuje swoją filozofię trenerską.

Carlo Ancelotti ujawnił, że kultywowanie rodzinnego środowiska jest kluczowym elementem jego menedżerskiego stylu. Szef Evertonu wyjaśnił, że traktuje członków swojego składu „jak ludzi, nie tylko jako piłkarzy”. Ancelottiego umiejętność zarządzania ludźmi była niemalże czczona na przestrzeni jego olśniewającej kariery, podczas której zdobył 15 znaczących trofeów włączając w to 3 tytuły Ligi Mistrzów.Włoch, który zalicza AC Milan, Real Madryt, Paris Saint Germain i Bayern Monachium do swoich byłych pracodawców zdobył uznanie wielu piłkarskich gwiazd za swój ujmujący charakter i skupienie na dobrym samopoczuciu zawodników. Pięciokrotny zdobywca Złotej Piłki - Cristiano Ronaldo, który pracował z Ancelottim w Madrycie powiedział:


„Od samego początku naszej znajomości sprawiał, że czułem się bardzo swobodnie. Następnie widzisz sposób, w jaki pracuje, sposób jego bycia jako osoby i zaczynasz rozumieć, dlaczego wszyscy mówią o nim w samych superlatywach.”

Były kapitan reprezentacji Anglii - David Beckham grał u Ancelottiego w Milanie oraz PSG i opisuje go jako „niesamowitego człowieka i menedżera, u którego kochałby grać każdy zawodnik”. Ancelotti opisuje, jak ustanawianie silnych relacji z zawodnikami i członkami sztabu jest centralnym punktem jego filozofii.

„Lubię zajmować się nie tylko zawodnikami, lecz także wszystkimi ludźmi, którzy pracują ze mną w klubie, jako osoby. To zabawne, gdy pytasz zawodnika: „Kim jesteś?”, oni odpowiadają: „jestem piłkarzem”, „nie, jesteś człowiekiem , który gra w piłkę”. Jeśli pytają mnie, jestem człowiekiem wykonującym pracę menedżera. To jest naprawdę drobna różnica, lecz bardzo znacząca różnica. Należy pracować z ludźmi i traktować ich jako osoby."


Przenikliwość taktyczna Ancelottiego to kolejny szeroko uznany atrybut podczas całej menedżerskiej kariery. Jego zdolność do dostosowywania systemów i metod w zależności od rywali i dostępnej kadry jest bardzo często podnoszona razem z elastycznością, czego najlepszym przykładem są krajowe tytuły zdobywane w 4 różnych państwach - Włochy, Anglia, Francja i Niemcy.

W trakcie pracy w Evertonie, kiedy zdobył 17 punktów z jego pierwszych 8 meczy Premier Leaque za sterami - pokazał swoją chęć bycia elastycznym z ustawieniem i podejściem taktycznym.


„Nie chcę, by mój zespół miał naprawdę wyraźną tożsamość. Jeśli taką masz, możesz grać w piłkę tylko w jeden sposób. Możesz także grać na wiele różnych sposobów - będąc agresywnym, ustawionym defensywnie lub z ofensywnym nastawieniem albo zorientowanym na kontrataki. Nie można mówić, że ten jest dobry, a ten nie. Nie ma jednego, zwycięskiego stylu. Moim zdaniem, zwycięski styl to taki, który pozwala zawodnikom czuć się na boisku komfortowo. Naszym zadaniem jest wystawić zespół, który ma jasny pomysł - niekoniecznie wyraźną tożsamość - na boisku. Zawodnicy wychodzący na boisko muszą wiedzieć, co robię. I, oczywiście, celem jest dać odrobinę szczęścia kibicom. To ambicja.”

Tłumaczenie artykułu: https://www.evertonfc.com/news/1609731/ancelotti-outlines-managerial-philosophy

99 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page